Jste zde

Domácí čajová směs: Namíchejte na míru a na poslední chvíli vánoční dárek

vánoční čajová směs Zdroj: Shutterstock
Máte rádi čaje? Pak nám určitě dáte za pravdu, že jejich kvalita se liší napříč konkrétním výrobcem, ale i značkou. Pokud se nespokojíte jen tak s ledajakou čajovou směsí, co takhle si ji zkusit připravit doma?

19. 12. 2023

Příprava domácí čajové směsi je neskutečně jednoduchá a zapojit do ní klidně můžete i děti. Výsledkem bude nejen společně strávený čas při kreativní činnosti, ale také čaj, který sobě (nebo ostatním) namícháte takzvaně přímo „na tělo“. Navíc tímto způsobem můžete vyrobit dokonalý dárek na poslední chvíli, který vás vyjde na pár korun

Přečtěte si také: Pečený čaj: Snadno ho vyrobíte doma a je i skvělým dárkem!

shutterstock_2027712344.jpg

čaj ve skleněném šálku
Zdroj: 
Shutterstock
Čaj je krásný dárek, který se ještě navíc dá moc pěkně personalizovat.

Co můžete společně míchat?

Pro přípravu domácí čajové směsi můžete použít dříve nasbírané a usušené bylinky a květy (např. z růží, pampelišek, jabloní, ibišku nebo fialky), omyté a vysušené listy (z maliníku, ostružiníku, lesního jahodníku, černého rybízu, meduňky), šípkové větvičky, ale i koření a sušené plody. Skvělé jsou třeba šípky, rakytník, bobulovité ovoce, bez nebo třeba kůra chemicky neošetřených citrusů.

Náš tip: Veškeré suroviny pro přípravu domácího čaje sbírejte na čistých místech mimo silnice. Listy, květy a plody důkladně omyjte a nechte je vysušit na vzduchu nebo v sušičce na ovoce.

Před tím, než je do čaje použijete, je skladujte v uzavíratelné dóze.

S bylinkami opatrně!

Pokud do čajové směsi budete používat nasbírané a nasušené bylinky, určitě si na pomoc přizvěte herbář a jednotlivé bylinky v něm vyhledejte. Přečtěte si vše o jejich účincích a rozhodně mezi sebou nekombinujte byliny, které mají opačné účinky (tzv. kontraindikace).

V některých případech můžou použité bylinky ovlivnit také účinnost užívaných léků (např. třezalka a antibiotika, antikoncepce nebo antidepresiva) a vyhnout by se některým měly třeba těhotné nebo kojící ženy.

Mohlo by vás zajímat: Jak správně připravit bylinkový čaj: Nálev není odvar. A nejlepší je macerovat

Bylinková směs na podporu zažívání trávení

Připravte si větší keramickou nebo dřevěnou, či plastovou misku a dřevěnou vařečku, či lžíci (byliny by neměly přijít do styku s kovem). Do misky nasypejte dvě polévkové lžíce pelyňku, který je ideální na bolesti žaludku a zažívání. Pelyněk doplňte o heřmánek pravý, který uvolňuje, tlumí křeče, působí protizánětlivě a proti průjmům.

shutterstock_2038702826.jpg

čaj v pytlíčcích
Zdroj: 
Shutterstock
Čaj můžete rovnou i nadávkovat do speciálních pytlíčků, ve kterých se dá vyluhovat.

Ke zmíněným bylinkám přidejte mátu peprnou, která podporuje zažívání a zlepšuje produkci žaludečních šťáv. Směs pro lepší barvu a účinky doplňte o měsíček lékařský. Ten působí jako přírodní antibiotikum a zároveň pečuje o všechny sliznice, s nimiž přijde do styku.

Směs bylin důkladně promíchejte (pokud máte, můžete k bylinkám přidat i sušené lesní borůvky) a nasypejte do průhledných celofánových sáčků. Ty můžete polepit názvem čaje, případně k názvu přidat i jméno obdarovaného a zavázat ozdobnou mašlí. 

Náš tip: Existují i speciální plnitelé sáčky na čaj. Pořídíte je v e-shopech nebo kamenných prodejnách s kuchyňským náčiním. 

Přečtěte si také: Čaj z borovicového jehličí pomáhá už tisíce let. Proč a jak si ho připravit?

Japonský čaj z šípkových větviček

Japonský zásaditý čaj můžete připravit i ze sušených větviček šípků. Větvičky stačí nasbírat a poté nastříhat na 3-5 centimetrů dlouhé kousky. Po usušení (klidně na nízkou teplotu v troubě) je můžete ještě maličko opražit nasucho na pánvi. Po vychladnutí smíchejte s šípkem, sušeným rakytníkem nebo jablkovými křížalami. Uchovávejte v bavlněném pytlíku nebo uzavíratelné dóze.  

Vánoční čajová směs 

Potřebovat budete 70 g sypaného "čaje" rooibos, 20 g sušené pomerančové kůry z chemicky neošetřeného pomeranče, 4 lžíce nasekaných sušených jablek, 4 lžíce sušených třešní, 2 lžíce sušených okvětních plátků růží, 2 lžičky mleté skořice a 3 nadrcené hřebíčky. Všechny uvedené ingredience nasypejte do plastové, keramické nebo dřevěné misky, promíchejte a nasypejte do suché čisté sklenice s pevným uzávěrem. Pokud chcete čaj darovat, víčko můžete ovázat ozdobnou mašlí.

Použité zdroje:

  • https://www.cajovebedynky.cz/priprava-caje/jak-si-namichat-vlastni-caj-at-uz-smes-z-caju-bylinek-ovoce-ci-koreni/
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/8581-zasady-michani-cajovych-smesi/
  • https://www.jimejinak.cz/jak-si-vytvorit-domaci-caj-3-recepty/
  • https://www.dumazahrada.cz/domacnost/recept-cajova-smes-vanoce-jedly-darek/