Jste zde

Cibulové slupky: Pomůžou při kašli i jako koření

cibulové slupky na hromadě Zdroj: Bigstockphoto
Nevyhazujte cibulové slupky! Máme pro vás pět způsobů, jak je efektivně využít doma i na své zahradě.

4. 12. 2021

To, že je cibule zdravá, ví asi každý. Jen málokdo ale ví, že i obyčejná cibulová slupka je plná cenných látek, které jsou užitečné nejen pro naše zdraví. Pojďte s námi proto oprášit tradiční i méně tradiční způsoby, jak využít obyčejné cibulové slupky. Některé z nich už znaly i naše babičky. 

bigstock-fresh-golden-onions-onions-ba-433018688_1.jpg

cibule hnědá
Zdroj: 
Bigstockphoto
Cibulové slupky obsahují mnohonásobně více antioxidantů než samotná cibule. 

Výrazně prospějí vašemu zdraví

Slupky z cibule jsou báječným zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a stopových prvků, které mají pozitivní vliv na celý organismus. Čaj nebo odvar z čistých cibulových slupek oceníte zejména při prvních příznacích chřipky a nachlazení, při bolesti v krku i při urputném kašli, kterého se dlouho nemůžete zbavit. Dále však také pomáhá snížit cholesterol, přispívá k detoxikaci těla a preventivně působí i proti rakovině a kardiovaskulárním onemocnění. 

bigstock-hot-tea-against-cough-and-flu-415816561.jpg

čaj z cibule
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kloktání cibulovým odvarem vás zbaví bolesti v krku a zažene nastupující nachlazení. S léčbou však začněte včas! 

Tip: Čaj z cibulových slupek dochuťte medem, zázvorem nebo citronem. Zlepšíte chuť a znásobíte jeho zdravotní účinky. 

A skvěle zafungují i při ucpaném nosu. Vdechování par z hodně nahřáté vody, do které přidáte několik čistých cibulových slupek, pročistí dýchací cesty a posílí jejich přirozenou obranyschopnost. 

Neobvyklá ingredience

Cibulové slupky samy o sobě nejsou jedlé. Avšak v mletém stavu můžete slupky použít stejně jako bylinky nebo koření. Pokrmu dodají nejen cenné látky, ale i výraznou vůni a cibulovou chuť.

Přidat je můžete do salátu, do nejrůznějších dipů i do těsta na přípravu domácího chleba. Pár cibulových slupek můžete přihodit i do hrnce k rýži, do polévky nebo do omáčky. Před servírováním je ale nezapomeňte vyndat. 

Přírodní barvivo

Barva uvolněná z cibulových slupek je vynikající přírodní barvivo, které mnohé hospodyňky používají k barvení velikonočních vajíček. Výborně však ulpí i na textilu nebo na vašich vlasech, kterým navíc cibulové slupky dodají i lesk, zdravý vzhled, podpoří jejich růst a zastaví jejich vypadávání.

Pokojové rostliny zbaví mušek

Cibulové slupky jsou snadno biologicky odbouratelné, a proto jsou skvělým doplňkem kompostu, kde se spolu s ostatním odpadem promění v kvalitní hnojivo. Zcela jednoduše je však můžete zahrabat i přímo do země k rostlinám nebo si z nich můžete připravit výluh, který můžete použít na zalévání. 

bigstock-process-of-watering-beds-with-368226766.jpg

zalevání záhonu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Postřik, který si připravíte z cibulových slupek a vody, vás zbaví mšic a zamezí předčasnému žloutnutí okurkových listů.

Rostliny ochrání před škůdci a vylepší složení půdy, čímž podpoří růst a vývoj rostlin. A navíc u plodů a hlíz zvýší obsah cukru, takže vaše úroda bude mnohem chutnější. Bez chemie a zcela přírodní cestou! 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/genialni-lek-na-imunitu-obycejne-cibulove-slupky-62623
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-vyuzit-slupky-z-cibule-20210614.html
  • https://svetkreativity.cz/misto-chemie-slupka-od-cibule-jako-hnojivo-je-pro-rostliny-velmi-prospesna/
  • https://mudr-alena-hamplova.cz/az-budete-loupat-cibuli-slupky-rozhodne-nevyhazujte/
  • https://vychytavkov.cz/nevyhazujte-slupky-od-cibule-takhle-se-daji-prakticky-vyuzit-ve-vasi-domacnosti/
  • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/cibulove-slupky-jsou-skutecnym-pokladem-pro-vsechny-pestitele-ukryvaji-v-sobe-vice-pozitiv-nez-si-myslite/