Jste zde

Češi a Vánoce: Byty zdobíme jako o život. Možná nejvíc ve střední Evropě!

Zdroj: IKEA

Nemůžete vydržet do Štědrého dne a po celém bytě hledáte dárky? Mrkněte do skříně. Pravděpodobnost, že tam nějaký balíček najdete je více než padesátiprocentní. Nic? Tak nakoukněte pod postel, která skončila druhá.

23. 12. 2013

Velký předvánoční výzkum o tom, jak se před Vánocemi a během nich chovají domácnosti v Česku, na Slovensku a v Maďarsku zadával nabytkářský gigant IKEA, který před pár dny zveřejnil i výsledky. A ty jsou někdy pořádně zajímavé.

Češi zdobí jako o život!

Vánočně osvětlená okna, sobi na zahradách, Santové visící z balkónů a vůně Vánoc v interiéru – Češi si pravou vánoční atmosféru dopřávají podle průzkumů už od konce listopadu, k tomu, že mají pečlivě nazdobenu už na samém začátku adventu se přiznalo 42 % dotazovaných.

Naproti tomu Slováci ponejvíce domácnosti zdobí až v posledním týdnu před Vánoci a na chvostu končí Maďaři – tady celá pětina tázaných byt nazdobí až přímo na Štědrý den. Česko se čtyřmi procenty těch, kteří na vánoční výzdobu rezignují úplně, je proti Maďarsku žabařem.

Ježíšku, kde jsou schované dárky?

Každý druhý Čech má pro své dárky dvě a více skrýší. Na druhou stranu ale platí, že každý druhý z nás schovává dárky do skříně, a 17 % Čechů je skládá pod postel. Najít vánoční balíček tedy zase není takový problém.

Problém pak ale mají ti, kteří žijí v domácnosti s někým z jednadvaceti procent těch, kteří dárky schovávají mimo domov – nejčastěji ve sklepě, v garáži, ale i v autě nebo v kanceláři. Pak člověk může hledat jako o život a prostě nenajde nic.

A mrkněte i na další čísla, která z průzkumu vzešla. Překvapilo vás některé z nich?

ikea-vanoce4

Zdobíte brzy jako většina Čechů, nebo necháváte výzdobu na poslední chvíli jako Maďaři. Zdroj: IKEA

ikea-vanoce3

Kam schováváte vánoční dárky? Většina Čechů pod postel nebo do skříně. Zdroj: IKEA

ikea-vanoce

Jak jste na tom s vánoční výzdobou v porovnání se zbytkem české populace. Zdroj: IKEA

ikea-vanoce5

Jak vypadá váš vánoční stromeček? Zdroj: IKEA