Jste zde

Ježíšek a Santa Claus nastupují do ringu. Podle koho si letos vyzdobíme vánoční stromeček?

Zdroj: Johann Jaritz (Wikimedia Commons)

Módní přehlídky vánočních stromků se běžně nekonají, dokonce neznáme ani žádné profesionální designéry stromků, přesto i zdobení svátečních jedliček a smrků podléhá módě. Zjistili jsme, co letos „frčí“. Například stromek z drátů a fialové ozdoby.

18. 12. 2013

O české vánoce už dlouho svádí váhově nerovný boj drobný Ježíšek s mohutným Santa Clausem. Červený tlusťoch začal ve skromnějších podmínkách – nejdříve obcházel jen část z 35 milionů přírodních stromků, které se v přibližně prodají v USA. V poslední době se mu ale daří expandovat na větší trhy a stále častěji se objevuje i ve výzdobě některých z 50 milionů stromků v Evropě.

Američané mají často v oblibě ověšovat stromek ozdobami ve stylu jejich svátečních symbolů (hodně druhů ozdob má tvar dýně nebo soba)doprovázených pompézním světelným arzenálem, nicméně v některých rodinách se objevují i trochu originálnější varianty. Například stromek sestavený z knih. Tahle myšlenka vzešla z knihoven a knihkupectví, nicméně v poslední době se šíří i do běžných domácností. Ty většinou nemají v knihovničkách dostatek zelených knih, ale stromek je alespoň barevnější.

vanocni-trendy-4

Stromek se superrychlými světly, z pivních lahví nebo pokroucený. Bizarnosti všeho druhu jsou povoleny i o vánocích. Zdroje: Forsaken Fotos (Flickr), www.funky.co.uk a ugly-christmas-trees.com/trees/beer-bottle/. Zdroj:

Knižní stromky pochopitelně nejsou pravými stromy, ale jen mohyly kuželovitého tvaru, podobně jako další velký hit poslední doby – vánoční stromky z drátů nebo kovových prutů. Ty také mohou šikovné ruce zvládnout vyrobit doma. Podívejte se na video, jak elegantně může vypadat výsledek.

Tradiční české vánoce se vracejí

V devadesátých letech v českých domácnostech slavily velký úspěch umělé vánoční stromky, v poslední době jejich obliba ale klesla – lidé se vracejí k tradičním pravým jehličnanům. Ty si také velmi často vyzdobují přírodními ozdobami ze slámy či sušeného ovoce. To znamená návrat ke klasickým českým vánocům.

Návrat ke kořenům se projevuje i v navracející se popularitě klasických tuzemských kulovitých ozdob. Na nich se vánoční trendy projevují nejvíce, a to především v použitých barvách. Letos prý dominuje fialová, ovšem jen pro ozdoby směřující na český trh. Zákazníci z Rakouska nebo Švýcarska si žádají především světle zelené koule. Červené, zlaté a stříbrné zase patří mezi evergreeny napříč celou Evropou. Hodně prostoru na stromcích letos dostane i tyrkysová, tmavě modrá a pistáciová.

Evropa bude mít vílí fantazii

Jak vlastně budou vypadat vánoce na našem kontinentě? Evropská asociace floristů a výrobců dekorací každoročně přichází s novými trendy. Vánoce 2013 podle ní poběží v duchu čtyř různých směrů s poetickými názvy „vílí fantazie, delikátní sen, luxusní potěšení, bazar bizarností nebo staré časy na venkovských sídlech“. Více se můžete dozvědět v článku Vánoční stromek letos může být bizarně barevný.

vanocni-trendy-3

Červenými ozdobami ještě nikdo nikdy nic nezkazil. Tahle barva k vánocům prostě patří, i když letos má být hlavním hitem fialová. Zdroj: Roland zh (Wikimedia Commons)

Jak si vyrobit vlastní stromek

Už několik let mají velký úspěch malé ručně vyráběné falešné vánoční stromky. Dají se jako ozdoba na stůl nebo na okenní parapet koupit i v obchodě, stále více lidí si je ovšem vyrábí doma svépomocí. Stačí k tomu pár věcí:

  • Polystyrenový kužel (dá se sehnat v květinářství, zadařit se může i v papírnictví nebo v drogerii).
  • Lepidlo a špendlíky.
  • Věci na ozdobení stromku – nejčastěji se potahuje látkou nebo se na něj lepí její kusy jako šupiny simulující větve.

Pak už jen stačí stromek vytvořit, na látku pak nalepit ozdoby jako malé zlaté kuličky, stébla slámy nebo jiný přírodní artefakt a zasadit hotový stromek třeba pomocí špejle do malého květináče vyplněného polystyrenem. V případě, že bychom ho ještě chtěli dozdobit, musíme si dát velký pozor, aby se při tom nezlomila špejle. Ta nemusí vydržet ani obírání sladké varianty ministromku, kde ozdoby nahradí napíchané ovoce.

vanocni-trendy-2

Ruční výroba stromků může být velkým testem trpělivosti. Zdroj: Martin Fisch (Flickr)

O vánocích se dočtete také v tomto článku:

Do výzdoby stromku pochopitelně promlouvá i cena plastové ozdoby z východní Asie sice nevypadají jako ty z kvalitnějších materiálů, ale třeba malý plastový sob stojí kolem dvaceti korun, zatímco srovnatelný skleněný asi pětkrát více. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl, přejeme vám šťastné, klidné a veselé vánoce.

Modré vánoce jsou IN. Přidejte se k našim příznivcům na modré sociální síti Facebook.

Google+ profil autora