15. 10. 2016
Víte, že pelyněk se jako léčivá bylinka používá už od starověku? Původně rostl nejprve ve střední a jihozápadní Asii, hojně se vyskytoval a vyskytuje ve Středomoří a na západě Ameriky, ale dnes už se dá pěstovat všude – i u vás doma. Zkuste to.
Nevíte, jak pelyněk vypěstovat? Máme pro vás návod
Na pěstování pelyňku není nic příliš složitého, stejně jako u ostatních bylinek. Dopřejte mu vápenatou, prohnojenou a dobře propustnou půdu a pěstujte ho na teplém a slunném místě, kde není průvan.
Pelyněk má spoustu pozitivních vlastností.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při sklizni musí dojít k odřezání konců dlouhých 20 až 30 centimetrů, rostlina samotná dosahuje výšky až 1 metru a více. Lístky můžete otrhávat i průběžně. O zalévání platí totéž, co u spousty bylinek – zalévat přiměřeně, aby pelyněk neuschnul, ale nepřelévat, což bývá častou chybou především začínajících pěstitelů.
Pelyněk zpestřuje pokrmy nahořklou chutí
Pelyněk má výraznou vůni i chuť, a to jemně nahořklou. Typický je například pro tureckou a arménskou kuchyni, ale hodí se samozřejmě i do pokrmů, které tvoříte vy u sebe doma. Může se stát perfektním doplňkem do salátů, zejména k rajčatům, vynikající je v kombinaci s rybou či rýží i rozmixovaný v polévkách či omáčkách.
Spousta kuchařek využívá jeho chuti a aroma při zavařování okurek, jiné s ním zase aromatizují ocet.
Pozor! Osoby náchylné k alergiím mohou mít s pelyňkem potíže v podobě podráždění sliznic, a to i při pouhé manipulaci s bylinkou.
Zklidňuje žaludek a dezinfikuje
Pelyněk je samozřejmě i zdraví prospěšný, proto je tolik oblíbený. Mezi jeho kvality patří podpora spánku, zklidňování žaludku, dále ulevuje při nadýmání, bolesti zubů a kloubů. Pelyněk také odvodňuje a není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Pro své dezinfekční účinky byl oblíbený u starých Římanů, kteří ho používali při uštknutí hadem.
Pelyněk je častou přísadou v octech i olejích.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Užívat můžete samotné lístky, ale i nálev. V lékárnách lze pořídit i tinkturu. To ale, jak jistě sami uznáte, nemá takové kouzlo, jako když si svůj lék sami vypěstujete.
Bylinky jsou poklad. Vypěstujte si je doma!
Bylinky při pěstování hezky vypadají, většina z nich nádherně voní a všechny mají hned několik léčivých účinků, které mohou pomoci s drobnými zdravotními potížemi zcela přírodní cestou. Vypěstujte si takový poklad doma a užívejte si ho od začátku až do konce!