Jste zde

Malá koupelna znamená veliké starosti – dají se ale zvládnout

Zdroj: newsdesigninterior.com

Ostatní místnosti mohou být sebevětší, ale koupelna je velmi často malá tak, že do ní vanu, umyvadlo a pračku prostě nenaskládáte. Co s tím?

29. 5. 2020

Zvlášť pokud bydlíte v panelovém domě, víte, co si pod pojmem „malá, ale opravdu malá koupelna“ představit. Neúnosné prostorové dispozice dnes spousta lidí řeší kompletní rekonstrukcí jádra. A buďme k sobě upřímní: Tohle je ta nejlepší možnost, kterou můžete zvolit. Ty ostatní jsou už jen kompromisem mezi stávajícím děsivým stavem a vašimi sny.

Vhodné obklady a dobré světlo – základ úspěchu

Kromě dispozic nicméně ale můžete svojí koupelně pomoci i jinak  - výběrem vhodných sanitárních předmětů, vhodnými obklady, osvětlením… Podívejte se na nejčastější triky.

mala-koupelna2

Se sprchovým koutem ušetříte oproti klasické vaně místo. Zdroj: hobrosolutions.com

Pro mnohé je základem koupelny vana. Pokud ale vlastníte jen malou koupelničku, zkuste zapřemýšlet nad sprchovým koutem – odborníci tvrdí, že očista v něm je hygieničtější, úspornější a pokud si do něj necháte nainstalovat sedátko, může být i místem příjemného relaxuj, podobně jako vana.

Pokud se ani přesto nehodláte vany vzdát, zapomeňte alespoň na vany rohové, které zabírají zbytečně velké množství místa. Vhodné jsou naopak asymetrické vany, u kterých se zužuje prostor pro nohy. Cenné centimetry vám pak ušetří třeba i umyvadlo instalované přímo nad vanu, nebo umyvadlo, které naspodu doplňuje skříňka.

Pod umyvadlo pračku nad něj zrcadlovou skříňku

Právě prostor pod umyvadlem je totiž často trestuhodně nevyužitý – a to se pod umyvadlo dnes vejdou i některé menší pračky! Další úložné prostory pak získáte, pokud zapomenete na klasické zrcadlo, ale místo něj zvolíte zrcadlovou skříňku – ideálně s vlastním osvětlením.

mala-koupelna3

Ne každý si může dopřát koupelnu, která je tak prostorná jako na našem obrázku. Několika triky můžete i svojí využít na sto procent. Zdroj: newsdesigninterior.com

Malé koupelně sluší světlé barvy a lesklé povrchy – ty opticky zvětšují stísněné prostory. Stejně tak zkuste zauvažovat o instalaci další zrcadel, i ta prostor zvětší. Co se týká obkladů – odborníci doporučují obklady beze spár a to buď velké, nebo naopak velmi drobné ve formě mozaiky, které prostor také zvětší.

Nespojujte toaletu s koupelnou!

Mnoho lidí svou koupelnu zvětšuje na úkor chodby, nebo komory. Někteří pak získáváají další centimetry navíc propojením koupelny s toaletou – to je ale krajně nevhodné řešení, zvlášť pokud v bytě bydlíte ve více než dvou lidech.

Vždy byste ale měli případnou přestavbu koupelny konzultovat s odborníky. Jsou to lidé, kteří se v oboru pohybují už dlouhá léta a dokážou z minima prostoru vytěžit absolutní maximum. To jako laik nezvládnete, ať jste sebešikovnější kutil.