Jste zde

Pokoj pro studenta: Jak ho zařídit, aby šlo učení (skoro) samo? Poradíme!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
První dny měsíce září jsou za námi. Pro všechny žáčky i studenty to znamená jediné – víc času stráveného přípravou do školy. Jak jim dlouhé učení zpříjemnit? Třeba skvěle vybaveným pokojem!

4. 2. 2017

Ta spousta času, kterou menší či větší dítko stráví studiem na židli u psacího stolu, se musí vyplatit a nesmí ho odrazovat. Proto by každé dítě mělo mít nejen celkově příjemný pokoj, aby v něm rádo setrvávalo, ale i pohodlné pracovní místo a u něj nejrůznější vychytávky, které mu celý studijní život usnadní.

Pracovní místo – základ úspěchu každého žáka i studenta

Až budete vybavovat nebo upravovat pokoj malému žáčkovi, budete postupovat trochu odlišně než u téměř dospělého studenta, i když některé zákonitosti budou platit v obou případech. Naprostým základem je totiž pracovní stůl a pohodlná, ergonomická židle.

Stůl by měl poskytovat to, co od něj jeho uživatel očekává. Stůl pro prvňáčka a pro studenta prvního ročníku střední školy se nebude lišit jen rozměry, ale i provedením – student by se svou spoustou školních materiálů jen těžko udržoval pořádek u stolu bez šuplíků nebo bez skříňky.

Udělejte ze studentského pokoje místo, ve kterém se váš potomek bude cítit dobře. To je základ veškerých úspěchů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Důležité je také mít dostatek prostoru na počítač, protože bez něj už se dnes neobejde snad nikdo, kdo ještě chodí do školy. Proto, pokud má žáček nebo student stolní počítač, berte v úvahu, že ten zabere větší plochu a vyžaduje jiné provedení stolu. Oproti tomu notebook se lehce sbalí a na stole nemusí zabírat sebemenší místo, když se s ním zrovna nepracuje. Ideální je v každém případě stůl ve tvaru písmene L – na něm se dá skvěle pracovat i s rozloženými učebnicemi.

I židli budete svému dítěti v průběhu života měnit. Od začátku byste ale měli myslet na jeho záda a podle toho židli vybírat. Pokud je to ve vašich možnostech, vsaďte na ergonomické, zdravotní židle s tvarovaným polstrováním. Pro starší je jistě vhodné pořídit otočnou židli na kolečkách s houpacím mechanismem – čím starší totiž vaše dítko je, tím více času bude na židli trávit a tím pohodlnější by zákonitě měla být.

Dítě musí mít pohodlné a ergonomické sezení. Zapomeňte na taburety, chce to kvalitní židli.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Osvětlení pracovního místa? Světlo na stropě nestačí

O moc příjemnější než centrální světlo na stropě, je lampička u pracovního stolu nebo na něm. Měla by být umístěna na stole nebo například na poličce nad ním, a to tak, aby si studující při práci u stolu nestínil ramenem. Pokud je zdroj světla blíž a osvětluje jen pracovní plochu, nikoli celý pokoj, pracuje se při něm lépe, ať už zrovna dotyčný píše sloh nebo rýsuje úkol z geometrie.

Vychytávky, které ocení každý

Kam s rozvrhem hodin? A na co si psát průběžné poznámky, aby byly stále na očích? Po klasických korkových nástěnkách, které se dosud těšily velké oblibě, zaujímají přední příčky jiné varianty – magnetické tabule, jaké žáci i studenti znají ze školy (ale báječně poslouží i doma), nebo tabulovou barvou natřená zeď. Na zeď, kterou touto barvou natřete, můžete bez obav psát křídou jako na tradiční školní tabuli. Navíc můžete vybírat hned z několika odstínů barev, takže nemusíte skončit u té, kterou máme všichni vrytou do paměti z dávných školních let.

Pracovní plocha by měla být od odpočinkové zóny oddělená - alespoň symbolicky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Oddělte práci od zábavy a odpočinku

Ačkoli jsou někdy děti ze školních povinností tak unavené a znechucené, že by se ze židle nejraději překlopily rovnou do postele, zóny práce a odpočinku by se neměly prolínat. Studentský pokoj je specifický tím, že se v něm nejen studuje, ale i odpočívá. Zatímco se všude dočteme, že v ložnici nemá psací stůl s počítačem co dělat, student to musí s počítačem u postele vydržet dlouhé roky. Proto je vhodné mu vymezit pracovní kout a jakkoli ho oddělit od zbytku pokoje, kde by měla probíhat zábava s odpočinkem.

Mít pořádek v pokoji nemusí být nadlidský výkon

Také vás rodiče stále napomínali, abyste si uklidili v pokoji a nenechávali věci válet po stole, po posteli nebo na podlaze? A chcete si ušetřit nervy i hlasivky? Potom nezapomeňte na skříňky, poličky a věšáky, které bude moci dítko využít v plné parádě. Alespoň před příchodem návštěvy…

Důležitý je dostatek úložných prostor - kam se dá rychle uklidit opravdu všechno. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dopřejte dětem pohodlí i funkční prostor

Dětský (nebo chceme-li studentský) pokoj musí být víceúčelový a ne vždy je snadné skloubit prostor určený pro zábavu a odpočinek s prostorem pro studium. Není to však nemožné. Vybírejte obezřetně kousek po kousku, začněte s kvalitním stolem a židlí, nezapomeňte na nástěnky nebo tabule, aby bylo kam zapisovat poznámky, které nesmí zmizet z dohledu, a oddělte pracovní část pokoje od té relaxační, aby mohlo vaše dítko v klidu odpočívat a nabírat síly na další výkony. Nový školní rok může být lepší než ten uplynulý!