Jste zde

Skleník: Vaše soukromá pěstírna exotického ovoce. Nesmí na něj nikdy dopadnout stín!

skleník na zahradě Zdroj: Bigstockphoto
Spousta, spousta našich babiček ho měla na zahradě. Pěstovaly v něm lahodnou zeleninu, jejíž chuť překonala chuť plodů z obchodu snad stonásobně. Tak proč si skleník nepořídit taky, pokud na něj máte místo? Nebo raději fóliovník?

21. 5. 2022

Každý, kdo jednou vypěstuje vlastní rajčata nebo okurky, už pravděpodobně vždycky během zimy ohrne nos nad zeleninou, kterou přinese z obchodu a která chutí připomíná spíš plast. Pojďme se společně podívat na to, jak jednoduché je mít kryt pro své vlastní plody s chutí nepopsatelně lepší. Skleník nebo fóliovník může mít totiž každý, stačí k tomu jen vhodný prostor.

bigstock-193527754.jpg

rajčata ve fóliovníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ve skleníku můžete vypěstovat ovoce i zeleninu, které jsou náchylnější na chladnější počasí a potřebují větší teplo.

Zaostřeno na materiály

Každý skleník a fóliovník se skládá z kostry a krycího materiálu. Na výrobu kostry se nejčastěji používá:

  • Ocel – ta je nejběžnější, velmi trvanlivá, odolná a cenově dostupná. Nevýhodou může být přílišná tepelná vodivost.
  • Plech – není to úplně nejvhodnější materiál, ale pracovat se s ním dá
  • Hliník – s tím se nepracuje moc často, což je škoda. Tento materiál je perfektní, jen je dražší. Hodně toho vydrží a nevyžaduje žádnou složitou údržbu. Jeho izolační vlastnosti ale, pravda, nejsou žádná hitparáda.
  • Dřevo – dřevěná kostra pěkně vypadá a má optimální tepelnou vodivost. Dřevo však hodně stíní, potřebuje péči a nevydrží tolik, co ostatní materiály. Nejlepší je pro tyto účely modřín, naopak nejhorší volbou je měkké dřevo, například smrkové nebo jedlové.
  • Plast – plastová kostra je u nás ojedinělá, jde totiž o poměrně drahý materiál. Nabízí však spoustu výhod – například nízkou tepelnou vodivost, trvanlivost a tvárnost.

bigstock-diospyros-kaki-on-rustic-woode-164916281.jpg

zralé kaki
Zdroj: 
Bigstockphoto
Byť se to může zdát neuvěřitelné, ve skleníku v našich podmínkách dnes vypěstujete i kaki.

 A jak je to s krycími materiály?

  • Sklo – dokonale tradiční materiál, který dobře propouští světlo a umí uvnitř udržet teplo. Jeho části se ale snad rozbijí a celý skleník je ohromně těžký. Tloušťka skla je ideální nad 4 mm, kdy materiál odolává i krupobití.
  • Fólie – fólie vyniká svou lehkostí, ohebností, tvárností i propustností světla. Taky nepropouští vodní páru a je odolná vůči chemikáliím. Bohužel je ale jednoduché ji mechanicky poškodit.
  • Plexisklo – další varianta, která je dobrá pro svou nízkou hmotnost, odolnost proti nárazům nebo dobrou propustností světla.
  • Polykarbonátové desky s podélnými dutinkami – čím dál oblíbenější materiál, který je sice slabý, ale nesmírně odolný vůči mechanickému poškození.

Souboj velikánů: skleník, nebo fóliovník?

Dva nejčastěji používané materiály nedávají zájemcům o vlastní ovoce a zeleninu spát. Co je lepší, kam a pro koho?

Skleník by měl stát na místě, kam odnikud nedopadá stín. Taky si dobře promyslete jeho polohu vůči stromům, ze kterých se mohou lámat větve, a střeše, ze které se může v zimě sesouvat sníh. Skleník nemusí být jen samostatný „domeček“ – jednu stěnu může sdílet s vaším domem. Bude to mít nespornou výhodu pro pěstované plody, a to čerpání tepla z domu. Počet oken skleníku by měl odpovídat potřebě ventilace, aby rostlinky v létě netrpěly přílišným horkem.

bigstock-farmers-hands-with-freshly-har-153787727.jpg

rajčata ze skleníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Taková rajčata vypěstovaná ve skleníku mají jinou, mnohem lepší chuť. Opravdu!

Fóliovník poslouží stejně dobře jako skleník. Hlavní rozdíl je v tom, že fólii musíte na zimu sundat, protože by stejně nejspíš nepřežila mrazy. Ty nejlevnější a nejtenčí fólie vydrží jednu sezónu, ty silnější i více. I taková konstrukce si zaslouží aspoň jedno okno, kterým budete moct občas vyvětrat.

Vypěstujte si, co je libo

Bylinky, ředkvičky, salát, rajčata, okurky, papriky, cibulku, kedlubny, baby karotku, ale i vinnou révu, fíky, papáju, kaki… Toho, co si můžete ve skleníku nebo jeho alternativě zasadit a vypěstovat, je celá řada. Záleží na vás, co máte rádi. S chutí do toho!

Za kolik jsou k dostání?

Nalomili jsme vás k pořízení? Pak vás určitě zajímá cena. Pokud si vystačíte s fóliovníkem, můžete ho mít už za 2 500 Kč, ale i za vyšší částky, podle kvality, pevnosti a dalších vlastností. Skleník seženete už za 7 500 Kč v menších rozměrech. Pak záleží na vás, jak velký chcete mít.

Zdroje:

  • https://www.youtube.com/watch?v=46cszIe7svE
  • https://www.mall.cz/skleniky
  • https://www.kasa.cz/aktuality/jak-vybrat/dilna-zahrada/jak-vybrat-sklenik/
  • https://www.zahradajezek.cz/radci-pro-vyber-zbozi/vybirate-sklenik-rady-a-tipy-jak-to-nepohnojit/