Jste zde

Zima se vrací, postavte si vlastní iglú

Zdroj: elvag.edu.ee

Je to tak, zima se vrací. Teploty klesají pod nulu, zimníky putují na přední ramínka ve skříni. Jak se nepříznivé počasí dá využít? Jednoduše. Zajděte si na víno do iglú. Nebo si postavte své vlastní.

15. 1. 2013

Ve Švýcarsku mají pro stavbu tradičních eskymáckých příbytků příhodnější podmínky, proto tam zimě v iglú provozují restauraci a hotel. Zamilované páry se dokonce mohou vzít v iglú – kapli.

Kdo se bojí, nesmí do iglú

Lékaři sice varují před spaním v extrémních teplotách, uvnitř sněhových staveb ale panuje příjemné klima. Návštěvníky hotelu čeká noc v přibližně pěti stupních pod nulou. To bez potíží přečkali všichni hosté, ať už šlo o batolata nebo osmdesátníky.

Stavba takového hotelu probíhá trochu jinak, než bychom si představovali. Žádné „cihličku po cihličce“. Na balon se nastříká sníh, po ztvrdnutí se balon vyfoukne. To už nastupují tvůrci ledového nábytku a umělci na ornamentální výzdobu.

iglu-2

Hotel ve švýcarském Davosu nabízí spoustu služeb. Mimo jiné se v něm dají pořádat i konference. Zdroj: elvag.edu.ee

V našich zeměpisných šířkách bohužel stavba takových podniků nepřipadá v úvahu, neboť počasí by nedovolilo nijak zvlášť dlouhý provoz.

Nejsou peníze na nájem? Zabydlete se ve sněhu

Kdo má chuť vyzkoušet něco neobvyklého, či potřebuje nakrátko vyřešit existenční potíže, může se pustit do stavby. Volit se dá ze dvou základních způsobů konstrukce. Říkejme jim třeba varianta „bobr“ a varianta „hraboš“.

Bobr je pro manuálně zručnější stavitele. Vyžaduje nejdříve vytyčení základny, která by měla ležet pod úrovní povrchu okolního sněhu. Vytvořené cihly (ideálně pomocí nějaké krabice jako formy) potom spirálovitě stavíme po obvodu. Sklonu stěn docílíme buďto neustálým odsazováním cihel směrem do středu, nebo mírným zkosením samotného tvaru stavebních dílců. Nakonec pak posadíme stropní cihlu. Vchod budujeme ideálně podhrabáním základů – vyhneme se tak foukání větru dovnitř.

iglu-3

Nedoporučuje se klást cihly v jedné rovině. Takové stavby jsou náchylnější ke zboření. Raději stavte do spirály. Zdroj: outdoorseiten.net

V roli hraboše nejdříve nakupíme co nejvíce sněhu na jednu hromadu. Vzniklý útvar potom uhladíme do kulovitého tvaru, polijeme vodou a necháme zmrznout. Potom, jak název napovídá, jen hrabeme a hrabeme vnitřek ven. Vchod by neměl být příliš veliký.

Při hrabání se nám může hodit třeba pomoc čtyřnohého kamaráda. Poté ho za odměnu vezmeme dovnitř. O dobrém soužití se psem se dočtete v některém z našich starších článků.

iglu-4

Na podobné stavby potřebujete trochu složitější techniku než jen lopatu, ruce a kartonovou formu. Zdroj: deenoo.ch

Připojte se k nám na Facebooku. Dozvíte se více o našich soutěžích a novinkách.