Jste zde

Zbytečnosti do domácnosti, které vás budou stát majlant a za chvíli vás omrzí

smoothie maker a žena v růžové zástěře Zdroj: www.bigstockphoto.com
Určitě to znáte. Něco vám zachutná, pro něco se nadchnete a hned si jdete pořídit udělátko, se kterým to budete mít za chvíli a v pohodlí domova. Jenže každá dobrota se časem přejí… A vlastně to není jen o kuchyni. Zbytečnosti si pořizujeme do celého bytu

29. 9. 2019

Nutno dodat, že pak litujeme vyhozených peněz a snažíme se výsledek svého rozmaru „střelit“ v online bazarech. Víte, za co je zbytečné utrácet a podle čeho to vyhodnotit, až se zase do něčeho zamilujete?

Čím specifičtější funkce, tím kratší láska

Nechceme říct, že jeden přístroj musí zvládnout aspoň pět druhů činností, aby se vyplatilo vpustit si ho do života. Naopak – možná patříte k těm, kterým se osvědčilo pořídit si pár jednoduchých věcí, které ale svému účelu pořádně dostojí. To je v pořádku.

Problém nastává ve chvíli, kdy podlehneme trendu nebo momentálnímu rozpoložení. Představte si třeba, že si pořídíte přístroj na přípravu hot dogů. Jenže hot dogy vám za chvíli – lidově řečeno – polezou i ušima a přístroj rázem pozbývá smyslu. Vytáhnete ho maximálně jednou do roka, uděláte pár hot dogů a zbytečně jen přijdete o místo ve skříni.

Teplé vafle k snídani jsou božské. Ale ruku na srdce - budete se s těstem připravovat několikrát do týdne?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čím složitější čištění, tím spíš vás to omrzí

Když si koupíte super kuchyňský robot, který za vás udělá spoustu věcí, možná budete za chvíli znechuceni nutnou péčí o něj. Jednak samotným čištěním, jednak různým sestavováním, nastavováním… A ruku na srdce – bude se vám chtít půl hodiny čistit robot, který odvede to, co byste třeba zvládli taky? Robot je bezva, ale ne pro každého.

Kávovar pro milovníky kávy, topinkovač pro nadšence do topinek

Když už se rozhodnete vydat nějakou tu korunu a obětovat prostor ve vlastní domácnosti, pořádně si promyslete, jestli vás bude nový objev opravdu těšit dlouho. Pokud už 30 let pijete rozpustnou kávu a chutná vám, je zbytečné investovat do vytuněného pákového kávovaru. Pokud si ale potrpíte na kvalitní kávu a není to jen chvilkový rozmar, s chutí do toho. Pak jen vybírejte tak, abyste se nezruinovali.

Další věc je třeba topinkovač. Milujete rozpečený chléb natolik, aby vám stálo za to přinést si do kuchyně (možná už tak dost malé) dalšího „drobečka“? Možná vám totiž bude dělat radost chvíli a pak ho budete za polovic nabízet kolegům v práci. Pokud ale na topinky nedáte dopustit, pořiďte si klidně ten průhledný, abyste měli přehled o tom, v jakém stádiu pečení je vaše topinka teď, teď nebo teď. O toustovači nebo vaflovači je to ta samá písnička…

Smoothie maker v pohodě nahradí třeba tyčový mixér. Ten už doma určitě máte. Takže opravdu nemusíte kupovat další "vychytávku".Zdroj: www.bigstockphoto.com

Smoothie maker. S těmi se před časem roztrhl pytel. Smoothie je sice fajn a chutná cesta, jak se nacpat vitamíny a minerály, ale použijete ho ještě k něčemu? Jde přitom snadno a rychle vytvořit třeba pomocí tyčového mixéru, který už nejspíš doma máte, protože ten je opravdu praktický.

Kráječ na banán. Ten tolik místa nezabere, pokud nemáte jen miniaturní kuchyňku. Je ale naprosto zářným příkladem toho, jak utratit peníze za hloupost a po pár týdnech ji vyhodit.

Vypeckovávač ovoce. Třešně, višně, švestky… Sesbíráte je jednou za rok a vypeckovat je všechny, to dá práci. Jestli vám ale ovoce k vypeckování nevozí celé okresní město, vypeckovávač ovoce si taky nechte ujít. Takhle by u vás doma za chvíli nebylo k hnutí. Podobně na místě je popřemýšlet před zakoupením vývrtky na ananas.

Jak přemýšlet o nakupování dalších a dalších věcí do domácnosti

Až se zase pro něco nadchnete, zamyslete se nad tím, jestli to budete používat pravidelně a často, nebo jde o vrtoch, na kterých si za několik týdnů ani nevzpomenete. Zároveň zapomeňte na to, že se vám snad někdo chlubí svými vychytávkami. Mít totiž byt nebo dům nabušený věcmi není tak úplně výhra, ať už se právě schyluje k úklidu, nebo prostě jen nechcete mít z domácnosti skladiště. To, co má někdo jiný, nemusíte mít, abyste byli šťastní nebo in.

Vyplatí se trošku oddálit nákup. Když se do něčeho zamilujete na první pohled, prostě to musíte mít. Když tenhle pocit ale necháte trochu odplout, možná že za měsíc budete jen vrtět hlavou nad tím, co že jste si to málem zase přitáhli domů.