Jste zde

Nenápadný žrout elektřiny: Pohotovostní režim ukousne až stovky korun ročně

stand by režim Zdroj: Bigstockphoto
Neplaťte zbytečně za elektřinu! Víme, na kolik vás ročně vyjde pohotovostní režim běžných domácích elektrospotřebičů.

8. 1. 2022

Pohotovostní režim elektrospotřebičů je neviditelný a tichý žrout elektrické energie v mnoha domácnostech. Podle průzkumů tvoří až 15 % celkové spotřeby a ročně nás stojí stovky až tisíce korun navíc. 

bigstock-household-appliances-differe-435579785.jpg

domácí elektrospotřebiče
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor! Některým spotřebičům časté vytahování ze zásuvky škodí. Ušetřit několik stovek až tisíců za elektřinu se vám tak ve finále může pěkně prodražit. 

Zjistěte spolu s námi, které spotřebiče se vyplatí zcela vypínat. Stand by režim se totiž netýká pouze spotřebičů na dálkové ovládání, u kterých je stand by režim obvykle indikován červeně svítící diodou. 

I vypnuté spotřebiče spotřebovávají energii

V pohotovostním režimu se nacházejí všechny spotřebiče, které jsou neustále připojené k elektrické síti, a i přesto, že zrovna nevykonávají svou hlavní funkci, tak trvale spotřebovávají malé množství energie.

Největším žroutem elektrické energie ve stand by režimu je obvykle televize s automatickou aktualizací, hned za ní následuje stolní počítač, set-top box, rádio, domácí kino, mikrovlnka a tiskárna. Vše však závisí na typu a stáří spotřebičů.

bigstock-christmas-lights-4128532.jpg

vánoční světýlka
Zdroj: 
Bigstockphoto
I vánoční osvětlení s časovačem, které se samo v určitý čas rozsvítí, trvale spotřebovává malé množství elektrické energie. 

Za pohodlí si musíte připlatit

Elektrospotřebiče přepnuté do stand by režimu jsou neustále připravené vykonávat svou hlavní funkci. Pouze čekají na pokyn z dálkového ovladače, na stisknutí libovolné klávesy na klávesnici, na pouhý pohyb myši nebo na jiný signál, který je uvede do provozu. 

Čím starší spotřebič, tím vyšší spotřeba

Spotřeba v pohotovostním režimu se u elektrospotřebičů pohybuje od 0,5 wattu až po 20 wattů za hodinu. Nutno však podotknout, že vyšší spotřeba ve stand by režimu se týká především starších spotřebičů. U novějších spotřebičů je spotřeba ve stand by režimu podstatně nižší. Avšak při současných cenách elektřiny rozhodně nejde o zanedbatelnou spotřebu, resp. o zanedbatelnou částku, kterou za takto zbytečně vydanou elektrickou energii zaplatíte. 

bigstock-a-wooden-bowl-of-popcorn-and-r-365589778.jpg

domácí kino
Zdroj: 
Bigstockphoto
Domácí kino v pohotovostním stavu, které zapínáte pouze na pár hodin ročně, spotřebuje za rok mnohem více elektrické energie v klidovém režimu než v samotném provozu. 

Vytahovat spotřebiče ze zásuvky se vyplatí

Řešení, jak snížit spotřebu ve stand by režimu, je zcela zřejmé. Jednoduché řešení však představují i prodlužovací kabely s více zásuvkami a s vypínačem, které umí jedním stiskem zcela vypnout více spotřebičů naráz. V případě, že opouštíte domov na delší dobu, je ideálním řešením i vyhození pojistek. 

bigstock-hand-with-tv-remote-control-sw-364181623.jpg

nové spotřebiče
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nové spotřebiče by podle směrnic EU měly v pohotovostním režimu odebírat pouze malé množství elektrické energie. 

Zdroje:

  • https://www.svitimestejne.cz/novinky/kolik-stoji-standby-rezim/
  • https://www.epet.cz/kolik-vas-stoji-jen-na-oko-vypnuta-televize-stolni-pocitac-nebo-notebook-/
  • https://www.epet.cz/stand-by/
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/elektrinu-krade-potichu-i-potme-jeste-neznate-stand-by-rezim/998882
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/elektrinu-krade-potichu-i-potme-jeste-neznate-stand-by-rezim/998882