Jste zde

Zapomenuté vánoční tradice: Zatřeste stromkem a sekeru šoupněte pod štědrovečerní stůl

vánoční holčička Zdroj: Bigstockphoto
Vánoční svátky jsou tady! Milujete slavnostní atmosféru, chlubíte se kouzelně vyzdobeným interiérem a nedáte dopustit na vánoční tradice? Co takhle letos podniknout malý exkurz do minulosti a vyměnit zvyky moderní za ty dávno zapomenuté…

11. 12. 2021

Cibulové slupky místo rosniček

Chcete vědět, jaká bude v příštím roce úroda? Inspirujte se jednou tradicí našich prababiček. Ty oloupaly celkem dvanáct cibulí, zasypaly je solí a počkaly do rána. Ty slupky, ve kterých se sůl do rána rozpustila, symbolizovaly deštivé měsíce, kde zůstala sůl v sypkém stavu, předpovídaly měsíce suché.

Sekera pod stolem měla zajistit zdraví

Trápily vás v letošním roce zdravotní neduhy a komplikace? Nejvyšší čas vyzkoušet jednu prastarou vánoční tradici, která přikazovala uložit pod štědrovečerně prostřený stůl sekeru. Ten, kdo se jí během večeře dotknul bosou nohou, si údajně zajistil v následujícím roce pevné zdraví.

Třesení stromkem vábilo ženichy

Tahle staročeská tradice byla určena zejména svobodným dívkám, které čekaly na svého vyvoleného. Zmíněné po štědrovečerní večeři vybíhaly na zahradu, aby zatřásly jabloní nebo zlatým deštěm. Pokud se z nějaké strany ozval psí štěkot nebo vytí, mohla dívka očekávat, že z toho směru pro ni přijde v následujícím roce budoucí ženich.

Vejci a starým chlebem ke štěstí

Potřebujete, aby se vás v následujícím roce drželo štěstí? Jasně, kdo ne. Vyzkoušejte proto účinnost další z dávno zapomenutých vánočních tradic. Stačí, když během štědrovečerní večeře sníte kousek starého okoralého chleba nebo během svátků vejce snesené slepicí na Boží hod.

Sedm hrnečků

Tady pokládáte pod talíř rybí šupinu, která má strávníkovi zajistit štěstí v následujícím roce? Tahle tradice úzce souvisí s jednou další, kdy se na stůl pokládalo celkem sedm hrnečků. Pod nimi byly schované nejrůznější předměty, které člověku napověděly, jak bude vypadat jeho příští rok. Třeba dudlík znamenal miminko, kousek uhlí nemoc, mince bohatství, hřebínek nesnáze, šáteček dalekou cestu, chléb štěstí a prsten svatbu nebo lásku.

Čarovná voda

Voda sehrávala ve vánočních tradicích obrovskou úlohu. Hned ráno, na Štědrý den, se lidé chodili umývat studenou pramenitou vodou s vírou, že tak ochrání své zdraví. Stejnou vodou pak vykrápěli svá stavení. Jakmile se o půlnoci rozezněly kostelní zvony, voda se ve studánce údajně měnila v kouzelné zrcadlo, které svobodným dívkám zjevovalo tvář jejich budoucího ženicha.

Oheň v úctě

V úctě naši předci drželi také oheň. Během Štědrého dne do něj házeli drobečky, aby se nasytil a ani v příštím roce neškodil. Naši prapředci též zakazovali vynášet z domu žhavé uhlíky nebo zapálené pochodně. Věřili totiž, že takovým jednáním ze stavení odchází štěstí.

Jídlo pro předky a zesnulé

Zajímavá byla i tradice, která se vázala ke štědrovečernímu hodování. Kromě toho, že slavnostní večeře obvykle sestávala z devíti chodů a u stolu musel být vždy sudý počet židlí, se po hodování zbytky jídla nesklízely. Jídlo, které na něm zbylo, se nechávalo zesnulým, andělům a Kristu Pánu ve snaze poctít ty, kteří už mezi námi nejsou.

Použité zdroje: 

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-tradice-zvyky-82605
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD_zvyky_a_pov%C4%9Bry
  • https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vanocni-zvyky-a-tradice