Jste zde

Vánoční strom jako symbol Vánoc: Od kdy ho zdobíme a proč?

živý vánoční stromek Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jestli k Vánocům něco skutečně patří a nemá to být jídlo, pak je to rozhodně vánoční stromeček. Ten se často na svátky stává dominantou našich obývacích pokojů nebo aspoň menším doplňkem. Málokdo ale tuší proč a od kdy.

14. 12. 2020

Víte, že stromků se každý rok během adventu prodá asi 1,3 miliónu za celkem 850 miliónů korun? Množství ani ceny se meziročně výrazně nemění.

Spousta z nás si myslí, že stromek lidé na Vánoce zdobí tak nějak odnepaměti, ono to tak ale není. Tradice zdobení stromečku pochází teprve z 16. století. Říká se dokonce, že jeho „vynálezcem“ byl německý reformátor Martin Luther. Co se českých zemí týče, uvádí se, že ozdobený jehličnan jako první představil v roce 1812 svým známým Jan Karel Liebich, divadelní režisér a ředitel Stavovského divadla v Praze.

Vánoční stromek jako vymyšlená tradice

„Vymyšlená tradice“, přesně to je název pro tradice, které vznikly jinak než z pradávného chování našich předků. To, co dneska udělá vánoční kouzlo dokonalým, byla před dvěma sty let novinka. Stejně jako kapr a bramborový salát, bez nichž současné Vánoce taky nejsou úplné.

bigstock-smiling-and-happy-beautiful-y-393284438_1.jpg

dárek u stromečku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
My si dnes Vánoce bez stromku neumíme představit, součástí vánočních tradic je ale posledních zhruba 200 let.

Nejstarší ozdobený stromek na veřejném prostranství se datuje do roku 1570 a je popsán v cechovní kronice severoněmeckého města Brémy. Postupem času se zmínky objevovaly z dokladů vzniklých v 16. a 17. století. Dlouho se stromečku říkalo výhradně Christbaum, tedy Kristův stromek. A dlouho byl spjat s evangelíky a elitami. Od uzavřených prostor se dostával do domácností, ovšem katolíci v ozdobeném stromečku viděli spíš znaky pohanství, a proto země, kde převažovala katolická víra, oblažují vánoční stromky až od přelomu 18. a 19. století.

V roce 1843 došlo v Praze k otevření prvního obchodu s vánočními stromky a teprve v 60. letech 19. století se tradice rozšířila z měst i na periferie a na venkov, kde se do té doby hlavně vyráběly betlémy. Obyvatelům měst i venkovských oblastí se líbila myšlenka spojení přírody s domácností.

Máte radši živý, nebo umělý?

Ruku na srdce, kdo z nás by něco rád neusnadnil? Pro někoho může být tím nejlepším řešením umělý stromeček. Ty moderní, na rozdíl od těch z „devadesátek“, už jsou docela povedené a vypadají věrohodně. Z průzkumu vyplynulo, že letos dá 15 % Čechů přednost umělému stromečku. Je s ním totiž méně práce, nemusíte každý rok shánět nový a praktičtější je i tehdy, máte-li domácí zvířátka nebo malé děti.

Na druhou stranu má ale živý stromek svoje nezaměnitelné kouzlo a pravou vůni Vánoc, ať už si vyberete smrček, jedličku, nebo borovici. Když už jsme u druhů – nejoblíbenější, ale taky nejdražší je jedle, a to především z Dánska a Polska. Zatímco taková jedle vyjde na 550-900 Kč, smrček pořídíte za 300-500 Kč a borovici seženete už od 400 Kč.

bigstock-christmas-tree-christmas-deco-386096296_1.jpg

vánoční stromek v květináči
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pořídit si můžete i malý stromek v květináči a těšit se z něho celý rok.

A ještě se na to můžeme podívat z hlediska ekologie. Britští vědci totiž tvrdí, že likvidace umělého stromečku je tak náročná, že je lepší, když si lidi houfně kupují stromky živé. Zároveň je fajn dát ten svůj „kousek“ do bazaru, když vás omrzí, protože někoho ještě může těšit a jeho využití může být delší.

V současné době se taky hojně setkáváme s netradičními vánočními stromky, takže pokud si chcete svátky zimy ozvláštnit, i tohle je způsob. Co takhle stromek z opracovaných desek, větví nebo samotných zavěšených ozdob?

Malý, nebo velký? Květináč už není výjimečný

Zatímco děti mají často dojem, že čím větší vánoční stromeček je, tím jsou krásnější Vánoce, my dospělí to můžeme vnímat jinak. Víme totiž, že to nebude hezké, když si do bytu v paneláku doslova nasoukáme strom, který ani nemá šanci spadnout, neboť je mezi podlahou a stropem naprosto zaklíněný.

S trendem obývání malých bytů jsme od vánoční výzdoby neupustili, jen jsme si ji přizpůsobili. Proto už dneska není nezvyklý menší stromek v květináči, nebo dokonce jen pár živých větviček v silné váze. Radost ze zdobení rozhodně nemusí být velikosti stromečku přímo úměrná.

Užijte si krásné Vánoce se svými nejbližšími, ať už to bude ve společnosti jakéhokoli stromečku nebo jeho variace!