Jste zde

Zadáno pro knihomoly: Velká galerie úžasných čtenářských koutů a zákoutí

čtenářský kout u okna Zdroj: Shutterstock
Se čtenářskými koutky bývá celkem často svízel. Skoro všichni po nich toužíme, ale jejich realizaci stále odkládáme. Pokud vám však i Ježíšek před pár týdny nějakou knížku naježil, je to jasné znamení, abyste si tento rok koutek prostě konečně zbudovali.

3. 2. 2024

S nadšením, elánem a také s pomocí naší obří galerie, ve které najdete velkou hromadu inspirace, vám budování čtenářského koutku půjde téměř samo. Velmi rychle přijdete na kloub tomu, že udělat si takové svoje intimní, útulné a pohodlné místečko, které k zachumlání se s knížkou přímo zve, není zas až taková věda, jak si možná mnohdy zbytečně představujeme. 

Pravděpodobně i proto vytvoření čtenářského koutku často nesmyslně odkládáme. Jímá nás obava, že celý proces bude pracný, zdlouhavý, nákladný a koneckonců, vždyť na něj ani nemáme místo. Tohle si povětšinou jen pohodlně namlouváme a z realizace sejde.

My vás ale dnes parádně vyvedeme z omylu. Uvidíte, že takový koutek, ve kterém se budete cítit stoprocentně příjemně, se dá improvizovaně vykouzlit raz dva. 

shutterstock_321763436.jpg

čtenářský koutek u okna
Zdroj: 
Shutterstock

Jen málokoho napadne soustřeďovat čtenářský koutek někam, kde jsou na první pohled patrné dřevěné dveře. A přitom jde o prvek, který vytváří úžasně teplý dojem. 

shutterstock_2162559589.jpg

ratanové křeslo
Zdroj: 
Shutterstock

V hlavní roli opět dřevo, i když ve zcela jiné podobě. Krásně však můžete vidět, že místo pro čtenáře může být i v místě, které není úplně obvyklé. 

shutterstock_2268868509.jpg

čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Čtenářské zákoutí pro milovníky rustikálního stylu. Stačí seskupit pár květin, sehnat ve výprodejích rustikální prvky a máte hotovo. 

shutterstock_1892810536.jpg

čtenářský koutek s lampičkou
Zdroj: 
Shutterstock

Jemné tkaniny teplých barev, mohutná lampa s širokým záběrem, měkoučké světlo. Nic složitého a můžete si začít hovět. 

shutterstock_1230755437.jpg

Čtenářský koutek se světýlky
Zdroj: 
Shutterstock

I místo, které už důvěrně znáte, se ve čtenářský koutek může mrknutím oka proměnit. Stačí do hry zapojit světelné řetězy. 

shutterstock_1057409066.jpg

světélka ve čtenářském koutku
Zdroj: 
Shutterstock

I komůrka miniaturních rozměrů se může přeonačit na místo, kde se relaxuje jedna báseň. Vyšperkujete ji svíčkami a je to. Pozor ale na bezpečnost. 

shutterstock_1708821736.jpg

šedivý ušák na čtení
Zdroj: 
Shutterstock

Útulný čtecí koutek modernějšího ražení. Dominuje mu šedá barva pohodlného křesla, které krásně kontrastuje s bílou zdí. 

shutterstock_2061661871.jpg

čtecí koutek u okna
Zdroj: 
Shutterstock

Dostatek světla má silně blahodárný vliv na naši psychiku. Proč tak denní světlo nevytěžit na maximum i v případě čtecího koutku?

shutterstock_1853943859.jpg

čtecí koutek mezi pokojovkami
Zdroj: 
Shutterstock

Pokojové rostliny v hojném zastoupení, ohromná huňatá kožešina a okno. I tak může vypadat místečko, které je pro vás a vaši knížku ideální.

shutterstock_1746696329.jpg

bílé křeslo na čtení
Zdroj: 
Shutterstock

V případě téhle inspirace je koutek opravdu koutkem totálně minimalistickým. Jednoduchý stolek a veliké křeslo. Pro minimalisty ráj!

shutterstock_1917101042.jpg

čtecí koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Z dětí, které čtou, jednou vyrostou dospělí, kteří myslí. Motivujme proto děti ke čtení už samotným čtecím koutkem hravého charakteru. 

shutterstock_422704636.jpg

světlý čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Útulný koutek pro čtenáře, kteří milují vzdušnost a světlé barvy. Pokud snad fandíte tmavým tónům, uzpůsobíte jej svým preferencím. 

shutterstock_1853944324.jpg

čtenářka mezi pokojovkami
Zdroj: 
Shutterstock

Seskupení malých a velkých rostlinek, měkounká kožešina a velké polštáře. Ty jsou dominantou takového správného čtenářského koutku. 

shutterstock_1687816462.jpg

křeslo se žlutým přehozem
Zdroj: 
Shutterstock

Luxusní čtecí koutek pro fajnšmekry, chtělo by se říct. Když jej ale prozkoumáte pořádně, příjemná strohost a jednoduchost vás musí cvrnknout do nosu taky. 

shutterstock_2304883735.jpg

čtenářský koutek s křeslem
Zdroj: 
Shutterstock

V případě tohoto tipu už jde o úplně jiný level, který není pro každého. Například milovníkům minimalismu se toto honosné místečko zamlouvat nebude. 

shutterstock_220158637.jpg

čtenářský koutek s podnožkou
Zdroj: 
Shutterstock

Lenošky pod nožky, spousta denního světla, polštář a deka výraznějších barviček. Dál není co řešit. Čtenářský koutek pro příjemné chvilky je hotový.

shutterstock_560789083.jpg

čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Další inspirace z důvěrně známého ranku. Tedy místo pro lenošení s knihou, které už dobře znáte. Možná jste doposud jen nevěděli, že právě ono tím správným místem je. 

shutterstock_1684996525.jpg

ratanové křeslo pro čtení
Zdroj: 
Shutterstock

Když spojíte proutěné křeslo, jemné kvítky a tkaniny krémových barev, vznikne něco, co zalahodí každému oku. Světlý koutek pro každého čtenáře.

shutterstock_2286004701.jpg

Čtenářský koutek pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Jestli pořád ještě tápete, jak zútulnit plácek pod schody, zaparkujte do něj křeslo. To odstartuje další myšlenkové pochody a vy sami už budete nejlépe vědět, jak vznikající čtenářský koutek vyladit. 

shutterstock_603859550.jpg

čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Všichni máme někdy chvilku, kdy jsme v dnešní rušné době plné přetlaku. V takovou chvíli je improvizovaný koutek s různými dekami, polštáři a přehozy, tím nejlepším útočištěm. 

shutterstock_1174279990.jpg

čtenářský koutek ve výklenku
Zdroj: 
Shutterstock

Jste nešťastní z nevyužitého atypického prostoru, který na vás dotírá v podkroví? Zapojte do hry palandu, oblíbenou knížku, okno a prostor hned dostane úplně nový rozměr. 

shutterstock_1082045675.jpg

atypický čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Taková soukromá čítárna může mít i tuto podobu. Pokud se nebojíte zajímavých barev, zelenkavé křeslo s černobílou lenoškou nechť vám jsou skvělou inspirací.

shutterstock_628268675.jpg

minimalistický čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Další půvabná možnost, jak můžete využít pidi kousek netypického prostoru. Někdy zkrátka stačí jen vyklidit mrňavý kumbálek a místo pro čtenářský koutek je na světě. 

shutterstock_2267490089.jpg

tmavý čtenářský kout
Zdroj: 
Shutterstock

Na takovéto posezení s knížkou už to, pravda, chce trochu kuráže, smyslu pro staromilství a pořádný kus místa. Vy si však tuto inspiraci můžete hezky uzpůsobit dle svých možností. 

shutterstock_671503420.jpg

čtenářský kout
Zdroj: 
Shutterstock

Občas se stane, že nám někde neplánovaně zůstane kus místa, se kterým si ne a ne vědět rady. Podrážděte malinko fantazii a mrkněte po svém příbytku. Nevidíte takové místo?

shutterstock_2355020065.jpg

světlý čtecí koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Další osobní čítárna luxusního ražení, která nádherně rozkrývá fakt, že i světlo v šatně má mnohem širší potenciál, než bychom čekali. 

shutterstock_1324125266.jpg

minimalistický čtenářský kout
Zdroj: 
Shutterstock

Že nevíte, co s obyčejným místem v neforemné malé chodbě? Teď už tápat nebudete. Právě takové místečko pro čtenářský koutek je jako vyšité. 

shutterstock_84594760.jpg

zdobný čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Pokud snad toužíte po něčem, co se blízce podobá naší další inspiraci, nemusíte zoufat. Tahle paráda se dá pořídit i z druhé a třetí ruky za drobný peníz. 

shutterstock_1585021516.jpg

čtenářský koutek s černou knihovnou
Zdroj: 
Shutterstock

I maličký pokojík se dá v pohodě rozdělit na místa, kde budete pracovat, a kde budete hezky vegetit. Byť se na první pohled může zdát, že v malém prostoru je to nemožné, opak je pravdou.

shutterstock_2370611517.jpg

čtenářský kout
Zdroj: 
Shutterstock

V případě této inspirace jsme už sice na vyloženě letní scéně, ale i tak ruku na srdce. Kolikrát jste síť, která se vám povaluje v garáži, skutečně efektivně využili třeba při čtení?

shutterstock_777380392.jpg

královský čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Ani tohle královské křesílko vám nemusí být zapovězeno. V klidu jej seženete v různých internetových skupinách za zlomek ceny. Pak už jen svůj čtecí koutek korunujete květinou. 

shutterstock_2260843567.jpg

sedací vak
Zdroj: 
Shutterstock

A zde něco pro absolutní rebely, kteří si nepotrpí vůbec na nic. S knížkou se k zemi svezou právě tam, kde je zrovna napadne. Tak proč ne například do obrovského sedacího pytle?

shutterstock_1336414940.jpg

černobílý čtenářský koutek
Zdroj: 
Shutterstock

Polštáře, polštáře a zase polštáře. Ty hrají prim, když jde o mimořádné pohodlí a komfort. Ten kdo hodně čte, to koneckonců dobře ví. 

shutterstock_1271603896.jpg

kout pro čtenáře
Zdroj: 
Shutterstock

Čtenářské zákoutí jako za starých časů. Ani náznak moderny, ani náznak vymožeností. Což vlastně znamená nulové rozptýlení a tím pádem zároveň i soustředěné počtení.

Zdroje:

  • https://www.thebookfamilyrogerson.com/2020/10/16/book-nook/
  • kniha Vzkvétání, Dr. Martin Seligman, 2014
  • https://feltmagnet.com/crafts/How-to-Make-a-Book-Nook-Bookshelf-Insert
  • https://www.housebeautiful.com/room-decorating/home-library-office/g23118363/reading-nook-ideas/
  • https://curatedinterior.com/reading-nooks/