Jste zde

Retro styl bydlení frčí: Vsaďte na chrom a hořčicovou barvu!

hořčicový retro styl Zdroj: Shutterstock
Chcete si zařídit bydlení v retro stylu a nevíte, jak na to? Podívejte se, co to vlastně retro je, a zjistěte, jaké materiály, barvy, nábytek a bytové doplňky k němu patří.

21. 3. 2023

Pojetí retra je spíše individuální záležitostí než přesně definovaným stylem. V Evropě mají lidé retro spojené nejvíce s obdobím komunismu, kdy byly v kurzu hlavně velké obývací stěny, mohutné sedačky, dýhovaný nábytek ve vysokém lesku, plechové kuchyňské linky a tapety s geometrickým či květinovým vzorem. 

Americký retro styl si lidé zase spojují spíše s koženým nábytkem v červené barvě a s chromovanými doplňky, černo-bílými dlaždičkami, větráky u stropu, jukeboxy a plakáty či plechovými cedulkami na zdech. 

shutterstock_1727165089.jpg

retro sporák
Zdroj: 
Shutterstock
I tohle je retro. Ale asi takové, které vás nenadchne. Retro styl si nicméně z podobných interiérů bere například výrazné vzory.

Co je to retro styl?

Retro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého či bývalého. Může se tak jednat o označení pro cokoliv zpět v čase, ale může to znamenat i technologickou zastaralost.

Pro použití slova retro se předpokládá časový posun minimálně o 15 až 20 let zpátky v čase, nejvíce se však používá jako označení pro dobu vztahující se k 50. až 80. letům 20. století. V umění je za retro považováno období let 1940 až 1950, tedy éra plakátů a pop-art stylu. 

shutterstock_132384251.jpg

retro televize
Zdroj: 
Shutterstock
Jako retro označujeme inspirací obdobím 50. až 80. let 20. století.

Do retra patří vše bez ohledu na kvalitu, ale ve vintage stylu je právě naopak kladen na kvalitu důraz. Tím se tyto jinak podobné styly liší. V 60. letech byly v módě lisované plastové židle a plastové užitné doplňky v široké škále barev, dýhovaný nábytek ve vysokém lesku a kovový nábytek z ohýbaných chromovaných trubek. 

shutterstock_637886263.jpg

retro komoda
Zdroj: 
Shutterstock
Tady se retro propisuje především do podoby a designu nábytku. Barvy ale příliš retro nejsou.

Tradičními materiály byly pro retro dřevo, mosaz, litina a tehdy nové syntetické materiály, jako byl umakart, vinyl či chrom. Lidé při zařizování interiéru často používali odvážné syté barvy a vzory, geometrické tvary i obrazce a motivy květin. Ty se projevovaly nejen ve výmalbě, ale i na tapetách, záclonách a polštářích. Typickými kombinacemi barev byly:

  • světle šedá + tmavě šedá + hořčicově žlutá
  • olivově zelená + oranžová + modrá
  • jasně červená + tmavě třešňově červená
  • světle blankytně modrá + bledě fialová + pastelově žlutá + krémově růžová
  • citrónově žlutá + jahodově červená + trávově zelená + sytě černošedá
  • studené a teplé odstíny růžové + bronzová + šedozelená + cihlově červená + sytě černofialová

Líbilo by se vám mít interiér ve stylu retro přímo u vás doma? Nábytek i bytové doplňky v tomto stylu nabízí spousta prodejců, takže vám nic nebrání. Nejjednodušší bude začít u kuchyně a jídelny.

shutterstock_1440161729.jpg

americký retro styl bydlení
Zdroj: 
Shutterstock
I tohle je retro - nicméně inspirované spíše americkým stylem.

Chcete doma retro? Tak proč nezačít u kuchyně a jídelny!

Kuchyňskou linku volte s dekorem dřeva nebo v bílé barvě, a to nejlépe v klasickém designu s rámečkovými nebo skleněnými výplněmi. Na škodu není ani vintage styl a patina. 

Jestliže máte místo na bar, volte k němu vysoké barové židličky s chromovou podnoží a kulatým sedákem. Do jídelny si pořiďte masivní stůl nebo stůl s kovovou konstrukcí a skleněnou deskou, ideálně kulatý. Ke stolu pak postavte kovové židle s koženkovým čalouněním nebo židle z plastu.

Pokud máte stůl v rohu, můžete ho doplnit také o rohovou jídelní lavici s úložným prostorem. Do retro kuchyně či jídelny se bude hodit i kovový servírovací stolek s kolečky a příborník či kredenc.

shutterstock_1520337956.jpg

retro komoda v obýváku
Zdroj: 
Shutterstock
Retro pomůže vytvořit i jeden jediný kousek nábytku.

K typickým retro doplňkům pak patří velké kuchyňské hodiny z kovu, staré kávovary, malá přenosná rádia, dobové pop-art plakáty, teploměry, barevné květináče a plechové reklamní tabulky. K retru patří i lustry a lampičky, které svým vzhledem odkazují na dobývání vesmíru. 

A co kuchyňské spotřebiče? Ani tady se nemusíte retro stylu vzdát, ale naopak stylovými spotřebiči doplnit kuchyňskou linku. V kuchyni uvítáte funkční moderní elektrospotřebiče v retro designu, třeba plechový mixér, kávovar, toaster či lednici, která se vyrábí v řadě veselých pastelových odstínů typických pro dané období. 

Ke kuchyňské lince laděné do retro stylu se hodí i mikrovlnka, varná deska, trouba a digestoř s nádechem klasiky, které mají keramické knoflíky a budíky v typickém retro stylu. 

shutterstock_1932783131.jpg

retro kousek nábytku
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalitně zpracované retro kousky paradoxně nejsou příliš těžké, ale naopak působí odlehčeným a vzdušným dojmem.

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/vintage-styl-interier/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/styly-bydleni/retro-styl-bydleni/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/styly-bydleni/bydleni-ve-stylu-vintage/
  • https://www.eranabytek.cz/article/cs/retro-styl
  • https://living.iprima.cz/bydleni/retro-jak-ho-dostat-v-moderni-podobe-do-interieru-vintage