Jste zde

Retro styl bydlení frčí: Vsaďte na chrom a hořčicovou barvu!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chcete si zařídit bydlení v retro stylu a nevíte, jak na to? Podívejte se, co to vlastně retro je a zjistěte, jaké materiály, barvy, nábytek a bytové doplňky k němu patří.

26. 9. 2018

Pojetí retra je spíše individuální záležitostí než přesně definovaným stylem. V Evropě mají lidé retro spojené nejvíce s obdobím komunismu, kdy byly v kurzu hlavně velké obývací stěny, mohutné sedačky, dýhovaný nábytek ve vysokém lesku, plechové kuchyňské linky a tapety s geometrickým či květinovým vzorem. 

Americký retro styl si lidé zase spojují spíše s koženým nábytkem v červené barvě a s chromovanými doplňky, černo bílými dlaždičkami, větráky u stropu, jukeboxy a plakáty či plechovými cedulkami na zdech. 

Retro se nejvíce používá k označení doby vztahující se k 50. až 80. letům 20. století. Zdroj: Depositphotos.com/khorzhevska

Co je to retro styl?

Retro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého či bývalého. Může se tak jednat o označení pro cokoliv zpět v čase, ale může to znamenat i technologickou zastaralost. Pro použití slova retro se předpokládá časový posun minimálně o 15 až 20 let zpátky v čase, nejvíce se však používá jako označení pro dobu vztahující se k 50. až 80. letům 20. století. V umění je za retro považováno období let 1940 až 1950, tedy éra plakátů a pop-art stylu. 

Do retra patří vše bez ohledu na kvalitu, ale ve vintage stylu je právě naopak kladen na kvalitu důraz. Tím se tyto jinak podobné styly liší. V 60. letech byly v módě lisované plastové židle a plastové užitné doplňky v široké škále barev, dýhovaný nábytek ve vysokém lesku a kovový nábytek z ohýbaných chromovaných trubek. 

Vintage styl bydlení má s retrem mnoho společného. Na rozdíl od retra si ale potrpí na kvalitu materiálů a zpracování.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tradičními materiály byly pro retro dřevo, mosaz, litina a tehdy nové syntetické materiály, jako byl umakart, vinyl či chrom. Lidé při zařizování interiéru často používali odvážné syté barvy a vzory, geometrické tvary i obrazce a motivy květin. Ty se projevovaly nejen ve výmalbě, ale i na tapetách, záclonách a polštářích. Typickými kombinacemi barev byly:

  • světle šedá + tmavě šedá + hořčicově žlutá
  • olivově zelená + oranžová + modrá
  • jasně červená + tmavě třešňově červená
  • světle blankytně modrá + bledě fialová + pastelově žlutá + krémově růžová
  • citrónově žlutá + jahodově červená + trávově zelená + sytě černošedá
  • studené a teplé odstíny růžové + bronzová + šedozelená + cihlově červená + sytě černofialová

Americká verze retro stylu se skvěle hodí třeba do prostředí baru. Zdroj: jamesdean.cz

Líbilo by se vám mít interiér ve stylu retro přímo u vás doma? Nábytek i bytové doplňky v tomto stylu nabízí spousta prodejců, takže vám nic nebrání. Nejjednodušší bude začít u kuchyně a jídelny.

Chcete doma retro? Tak proč nezačít u kuchyně a jídelny!

Kuchyňskou linku volte s dekorem dřeva nebo v bílé barvě, a to nejlépe v klasickém designu s rámečkovými nebo skleněnými výplněmi. Na škodu není ani vintage styl a patina. 

Jestliže máte místo na bar, volte k němu vysoké barové židličky s chromovou podnoží a kulatým sedákem. Do jídelny si pořiďte masivní stůl nebo stůl s kovovou konstrukcí a skleněnou deskou, ideálně kulatý. Ke stolu pak postavte kovové židle s koženkovým čalouněním nebo židle z plastu. Pokud máte stůl v rohu, můžete ho doplnit také o rohovou jídelní lavici s úložným prostorem. Do retro kuchyně či jídelny se bude hodit i kovový servírovací stolek s kolečky a příborník či kredenc.

K typickým retro doplňkům pak patří velké kuchyňské hodiny z kovu, staré kávovary, malá přenosná rádia, dobové pop-art plakáty, teploměry, barevné květináče a plechové reklamní tabulky. K retru patří i lustry a lampičky, které svým vzhledem odkazují na dobývání vesmíru. 

Moderní interiér můžete zařídit i doplňky a moderními elektrospotřebiči z retro kolekcí. Zdroj: gorenje.cz

A co kuchyňské spotřebiče? Ani tady se nemusíte retro stylu vzdát, ale naopak stylovými spotřebiči doplnit kuchyňskou linku. V kuchyni uvítáte funkční moderní elektrospotřebiče v retro designu, třeba plechový mixér, kávovar, toaster či lednici, která se vyrábí v řadě veselých pastelových odstínů typických pro dané období. 

Ke kuchyňské lince laděné do retro stylu se hodí i mikrovlnka, varná deska, trouba a digestoř s nádechem klasiky, které mají keramické knoflíky a budíky v typickém retro stylu.