Jste zde

Zabijáci odolných skvrn: Pomůžou suroviny, které máte běžně doma

odolná skvrna Zdroj: Shutterstock
Skvrny od potu, krve nebo červeného vína nám dávají při odstraňování pořádně zabrat. Často se na ně vytasíme s chemickými přípravky, které jsou nejen drahé, ale také mohou tkaninu poškodit.

17. 4. 2023

Co takhle příště vyzkoušet domácí odstraňovač skvrn, který vyrobíte jednoduše ze surovin ukrytých v lednici nebo ve spíži? Vyjde vás na pár kaček a s odolnou skvrnou si často poradí lépe než komerční a drahý čisticí přípravek z obchodu.

Čistič nábytku ze tří surovin

Potřebujete z gauče dostat odolnou skvrnu, ale do obchodu se vám pro čistič nábytku nechce? Vyrobte si ho jednoduše doma a ze tří základních surovin. 

Potřebovat budete:

 • 100 ml 9% octa
 • 100 ml tekutého mýdla
 • 100 ml minerálky
 • láhev s rozprašovačem
 • kartáč

Všechny přísady smíchejte, nalijte do rozprašovače a nastříkejte na skvrnu. Nechte zhruba patnáct minut působit a pak dočistěte kartáčem. Na starších skvrnách nechte směs působit déle.

shutterstock_2119253039.jpg

skvrny od trávy
Zdroj: 
Shutterstock
Na odolné skvrny často více než komerční přípravky platí domácí suroviny.

Aby bílé tenisky zase zářily 

Povedlo se vám zašpinit oblíbené bílé tenisky? Pokud máte obavu je vyprat klasicky v pračce, zkuste na skvrny od trávy nebo bláta vyzrát s následujícím čističem. 

Potřebovat budete:

 • 125 ml octa
 • 60 g sody
 • kartáček

Sodu a ocet smíchejte a kartáčkem naneste na povrch tenisek. Nechejte ji působit 30 minut. Pak tenisky vymáchejte ve studené vodě.

Další suroviny, které vám pomůžou s odstraňováním skvrn

Při boji s odolnými skvrnami perfektně funguje také obyčejný citron. Kyselina citronová, kterou citrony obsahují, si totiž hravě poradí nejen se skvrnami od potu, ale také těmi od krve, kávy nebo rtěnky. 

shutterstock_703290739.jpg

skvrny od potu
Zdroj: 
Shutterstock
I nevzhledné skvrny od potu odstraníte pomoci domácích surovin

Na jeden litr teplé vody použijte cca 10 g kyseliny citrónové nebo 20 ml vymačkané šťávy z citrónu. V roztoku nechejte znečištěné oblečení několik hodin nebo přes noc. Nakonec oblečení ještě vyperte.

„Zažrané“ skvrny jednoduše odstraníte i pomocí amoniaku (čpavku). Ten pořídíte v drogerii nebo hobby marketech. Smícháním půl šálku čpavku s půl šálkem obyčejné vody dostanete roztok, kterým potřete skvrnu, necháte krátce působit a vyperete ručně nebo v pračce. 

Podobně u skvrn na oblečení funguje i prášek do pečiva. Jedno až dvě balení „prdopeče“ nasypte do cca 5 litrů teplé vody (alespoň o 50 °C). Promíchejte, aby se prášek zcela rozpustil. Vložte do tekutiny oblečení a nechte působit alespoň hodinu. Poté vyperte tak, jak jste zvyklí.

Využít můžete i jedlou sodu s peroxidem vodíku. Smíchejte 20 g jedlé sody (koupíte ji v lékárně i drogerii) se stejným množstvím peroxidu vodíku. Směs naneste na skvrnu a zapracujte třeba starým kartáčkem na zuby. Skvrna by vám měla přímo pod rukama mizet. Poté ještě vyperte v pračce.

Použité zdroje:

 • https://bydleni.instory.cz/2162-i-odolne-skvrny-se-daji-zlikvidovat-vyrobte-si-levne-domaci-cistice-jen-z-par-surovin.html
 • https://bydleni.magazinplus.cz/1528-jak-zarucene-odstranit-zlute-skvrny-na-tricku-v-podpazi-spolehnete-se-na-suroviny-ktere-vyzivaly-nase-babicky.html
 • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/prirodni-odstranovac-skvrn-pradlo/