Jste zde

Jak na skvrny od potu: zbavte se jich solí, citrónem nebo aspirinem

pot na zeleném tričku Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zná to asi každý z nás. Zatímco na tmavém oblečení zůstávají bílé fleky od deodorantu, na tom světlém se k nim přidávají ještě žluté skvrny od potu. Jak se jich zbavit, abyste svůj oblíbený kousek mohli dál bez uzardění nosit?

26. 2. 2021

Spousta lidí ráda nosí bílou. Je sice trošku nepraktická a opticky neubírá kilogramy, zároveň je ale nadčasová a působí čistě. Bohužel se na ní ale podepisuje všechno, s čím přijde do kontaktu, včetně potu. Nevzhledné žluté skvrny už nám pak nedovolují milované tričko, košili nebo halenku dál nosit, aniž bychom nebudili pohoršení.

Jak tedy s touhle nemilou věcí naložit, aniž byste museli po každých dvou až třech nošeních obměňovat šatník? Máme pro vás pár vyzkoušených tipů!

Jak vůbec žluté skvrny vznikají?

Pot sám o sobě vůbec žlutý není. Tahle tekutina obsahující vodu, draslík, sodík, hořčík a chlór ani z podstaty nezapáchá. Zápach vzniká teprve při styku s bakteriemi, které se drží na povrchu pokožky, a stejně tak je tomu se žlutými skvrnami. Setkat se s nimi proto můžeme nejen na oblečení, ale třeba i na ložním prádle.

Triky, které se vyplatí znát

Abyste nemuseli po každém nošení svršek rovnou hodit do koše, ještě před zaschnutím potu ho namočte do vody s pracím gelem nebo práškem. Tam ho nechte i několik hodin a pak ho rovnou vyperte v pračce. Místo gelu nebo prášku zkuste i jádrové nebo žlučové mýdlo.

bigstock-close-up-asian-woman-with-hype-350052427.jpg

zpocené bílé triko
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pot sám o sobě barvu nemá. Žloutne až rozkladem bakterií.

Spolehnout se můžete na speciální odstraňovače skvrn, které ale nezaberou vždycky. S některými defekty si poradí, s jinými bohužel ne.

Naše babičky v tomhle případě nejradši pracovaly se solí. V litru vody rozmíchaly hrst soli a nechali v ní svršek máčet. Až se fleky odmočí, vyperte prádlo v pračce.

Efektivně může působit i kyselina citrónová nebo citrónová šťáva. Rozmíchejte jí 10 g s litrem horké vody a nechte v ní oblečení namočené aspoň hodinu. Pak ho rovnou perte v pračce.

Vytvořte si pastu z vody a jedlé sody a potřete s ní skvrny. Po hodině působení pastu spláchněte vodou a hned oblečení vyperte v pračce.

Vyzkoušet můžete taky silnou dvojku: jedlou sodu a peroxid vodíku. Stačí mít 10-20 g sody a stejné množství 3% peroxidu. Obojí smíchejte, naneste na skvrny a promněte. Jakmile fleky zmizí, vyperte prádlo v ruce nebo v pračce.

bigstock-sweat-stain-on-his-t-shirt-ex-341966752.jpg

skvrny od potu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na skvrny od potu můžete vyzkoušet speciální přípravky, ale i suroviny, které máte běžně doma.

Pomáhá taky roztok připravený z 3 lžic octa a litru teplé vody. Obojí dobře promíchejte, namočte do roztoku prádlo a nechte ho působit přes noc. Pak ho hned vyperte.

Možná vás to překvapí, ale sáhnout můžete i po aspirinu! Dvě rozdrcené tablety rozmíchejte v 50 ml horké vody a roztok nechte na skvrnách působit dvě hodiny. Pak svršek hned vyperte v pračce.

Skvrn od potu se můžete ušetřit

Aspoň tedy do jisté míry. Mnohdy stačí zvolit jiný deodorant nebo antiperspirant a třeba upravit životosprávu – dobře uděláte, když se budete vyhýbat alkoholu a tabáku, mastným a sladkým jídlům, kávě a polotovarům.