Jste zde

Výzdoba sváteční tabule snadno a rychle: Zapojte ubrousky i jehličí

slavnostní vánoční tabule Zdroj: Shutterstock
Někdo výzdobu štědrovečerního stolu považuje za radost a pro někoho jiného je tohle vánoční dekorování za trest. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, spěcháme vám na pomoc se senzačními tipy, jak stůl svátečně vyšperkovat za pár minut.

20. 12. 2022

Vždycky je lepší mít v hlavě plán, co a jak chci zhruba udělat, než pak zmateně pobíhat po bytě a teprve zkoušet, co se zhruba na letošní stůl bude hodit. Není tak nic jednoduššího, než si podobu štědrovečerního stolu s předstihem představit a pak už jen ladit. 

shutterstock_1195221787.jpg

svátečně prostřená tabule
Zdroj: 
Shutterstock
Sváteční tabuli můžete dotáhnout do posledního detailu. Pokud tedy máte čas a chuť.

Začněte ubrusem

Je pravda, že dnes máte nekonečný výběr, když jde o vánoční ubrusy. Jeden je hezčí než druhý a člověk neví, který vlastně vybrat. Pokud tak neplánujete kupovat ubrus nový, pracujte s tím, co máte doma. 

shutterstock_500154880.jpg

minimalistická vánoční výzdoba
Zdroj: 
Shutterstock
V jednoduchosti je krása. Použít stačí bílé ubrousky a místo jehličí můžete zkusit dekorovat i pomocí větévky rozmarýnu.

Například čistě bílý ubrus je fantastickým podkladem a dá se s ním pracovat i dál. Střed stolu můžete ozvláštnit širokým pruhem organzy za pár korun, nebo si vyrobte jednoduchou girlandu z jehličí. I ta dokonale s bílým ubrusem kontrastuje. Stejně jako široký pruh pevné zelené látky. 

Pokračujte prostíráním

Ani v případě prostírání nemusíte každý rok shánět nový servis a různé doplňky. Prakticky každý talíř se dá vyzdobit tak, aby vánoční stůl vypadal jako ze žurnálu. Pomozte si opět věcmi, které už máte doma a vyhrajte si třeba s příbory. 

shutterstock_1183165519.jpg

červená tabule
Zdroj: 
Shutterstock
Sázka na červenou. To je o Vánocích sázka na jistotu.

Látkové i papírové ubrousky vám skvěle poslouží k tomu, abyste do nich mohli rafinovaně příbor zabalit. Stejně tak kousky juty nebo pytloviny. Můžete je různě překládat, svazujte je stuhami, přidejte vlastnoručně vyrobené imitace malých dárečků, přiložte malé vánoční kuličky, zapojte do hry jmelí...

Výzdoba až nakonec

Teď, když už má stůl jasnější obraz, bude se vám ladit podstatně snadněji. Hned jasně vidíte místa, která můžete ozdobit. A přesně s těmito volnými plochami si můžete nádherně vyhrát. Zapojte fantazii a opět použijte to, co se vám za předchozí Vánoce doma už nastřádalo. 

shutterstock_1310030464.jpg

zeleně prostřená tabule
Zdroj: 
Shutterstock
Dobrou službu udělá i pruh látky umístěný uprostřed stolu.

Nevyhýbejte se světelným řetězům, mísám nebo vázám, které naplníte vánočními ozdobami, zakomponujte dřevěné nebo slaměné ozdoby, velké rolničky, šišky, vánoční řetězy, tvořte jednoduché svícny se šiškami a oříšky, vyrobte jutové ozdoby a doplňte je malými vánočními drobnostmi nebo se pusťte do elegantních vánočních hvězd z tvrdého papíru. 

shutterstock_1971266096.jpg

přírodní vánoční svícen
Zdroj: 
Shutterstock
Nebojte se sáhnout po přírodninách - větvičkách, šiškách, ale třeba i sušených pomerančích.

Tip na výrobu věnce pod talíř

Teď, když už víte, jak letos na štědrovečerní tabuli jít, korunujte ji jednoduchými věnci pod talíře. Na jejich výrobě není nic složitého a za 10 minut nemáte co dělat. 

K výrobě budete potřebovat:

 • floristický drátek
 • drobné jehličnaté větvičky 
 • tavnou pistoli
 • malé vánoční ozdoby
 • případně světelný řetěz
 • ostré kleštičky nebo malé zahradnické nůžky

Jak budete při výrobě postupovat:

 • Z floristického drátku si opakovaným motáním vytvořte pevný kruh, který bude o něco větší než obvod talíře
 • Zakončete jej uzlíkem nebo propletením konců do sebe
 • Teď si na vzniklý kruh položte větvičku a přes něj ji omotejte drátkem. Spojíte tak kruh s větví
 • S dalšími větvičkami pokračujte úplně stejně tak dlouho, než se vám věnec větvemi zcela uzavře
 • Když je základ hotový, pomocí tavné pistole a vybraných prvků si nyní věnec už jen libovolně přizdobíte 
 • Stejně budete postupovat i v případě girlandy. Jediný rozdíl bude v tom, že nevytváříte kruh, ale dlouhý pruh. Pokud toužíte po velkém věnci doprostřed stolu, postup je stejný, ale používáte k výrobě polystyrenový korpus