Jste zde

Pozor, i vánoční stromek podléhá módním trendům. Inspirujte se!

Zdroj: hitarek.net

Vánoce už klepou na dveře. Za pár dní bude většinu domácností zdobit vánoční stromek. Poradíme, jak ho módně nazdobit.

19. 12. 2011

Vánoční stromek je pro nás v současnosti jeden z hlavních symbolů Vánoc. Nebylo tomu tak ale vždycky. První vánoční stromky se totiž objevily až v 16. století a to v německých městech. Na území současného Česka se poprvé objevily až v roce 1860. Větší rozšíření zaznamenaly až po první světové válce.

Stromky se navíc nezdobily tak, jak to známe dnes. Žádné skleněné koule, ozdoby, světelné řetězy, ale „praktická“ výzdoba v podobě perníčků, jablíček, hrušek, hrozinek nebo mandlí.  Vánoční kouzlo v počátcích dotvářely lojové svíčky.

Živý nebo umělý? Kompromisem je stromek v květináči

A jak je to se stromečky v Česku dnes? Jen těch živých se každý rok prodá okolo jednoho milionu kusů.  V ostatních domácnostech sázejí na stromky umělé. Kompromisem mezi umělým a živým stromkem je potom stromek v kontejneru nebo květináči. Některé firmy dnes nabízejí i jeho pronájem.

Dlouhodobě trvá obliba jedlí – i přesto, že jsou nejdražším druhem jehličnanů. Nejlevnější a druhý nejrozšířenější je potom smrček. Mimochodem – myslet si, že lesníci stromky „sklízejí“ v běžném lese, je omyl. Vánoční stromky jsou pěstované na „plantážích speciálně pro vánoční trh. Průměrný smrček vyrůstá i deset let, jedle klidně ještě o pět let déle.

vánoce2

Hlavní je klid a pohoda - to, jakou barvu mají ozdoby na stromečku, je vedlejší. Zdroj: freechristmaswallpapers.net

Pokud se rozhodnete pro živý stromek, pak ho před Štědrým dnem uložte na chladné místo a kmen ponořte do kbelíku s vodou, zajistíte si tak, že stromek neopadá dřív, než ho nazdobíte.

I vánoční výzdoba podléhá trendům!

Ostatně výzdoba – to je kapitola sama pro sebe, kvůli které se v mnoha rodinách vedou každý rok tvrdé boje a spory. Jeden chce držet tradici a navěsit na větve ozdoby ještě po babičce, druhý by rád experimentoval a vyzkoušel některý z módních trendů. Je to tak – i výzdoba stromku podléhá módním trendům, prý víceméně kopíruje to, co daný rok „letí“ v běžném oděvním průmyslu.

V roce 2009 tak české domácnosti zaplavila vlna oranžových, skořicových a kávových ozdob. Trend toho roku velel nazdobit stromek tón v tónu, právě za pomoci těchto odstínů. O rok později se vsadilo na „ledovou“ krásu – stromky měly být podle designérů vyvedeny do odstínů bílé a stříbrné, popřípadě do tónů stříbrné, zlaté nebo hnědé.

Zelená s fialovou – hit letošních Vánoc

Letos je ale vše zase jinak. Pokud chcete být trendy, pak byste měli vsadit na zelenou v kombinaci s fialovou. Zelená ideálně v tlumených pastelových tónech, které jsou symbolem klidu a pohody, fialová může být v lesklé podobě. V lesklých ozdobách se totiž prý lépe odráží světlo.

Pamatujte nicméně na to, že vánoční stromeček by se měl v prvé řadě líbit vám – trendy netrendy. Vy u něj strávíte Vánoce. A není ani tak důležité, co je na stromečku, popřípadě pod ním, ale to, že se u něj sejdete se všemi, kteří pro vás něco znamenají. Pěkné Vánoce!

Čtěte dále:

Aby vám čekání na Ježíška rychleji uteklo, pročtěte si i další články:

Další nápady a inspiraci najdete v našich rubrikách Rady a tipy nebo Inspirace