Jste zde

Vyvýšené záhony: Úroda je v nich dřív a obvykle i větší. Jak na ně a čím je naplnit?

vyvýšený záhon se zeleninou Zdroj: Shutterstock
Vyvýšené záhony nejsou výdobytkem moderní doby, ale léty prověřený způsob pěstování. Nechte se inspirovat a poznejte jejich výhody, ale také nevýhody.

21. 6. 2023

Vyvýšené záhony se v posledních letech těší velké oblibě. Mohou mít různé tvary i velikosti a umístit je můžete v podstatě kamkoliv. Lze je postavit na beton, dlažbu i na půdu, která je méně úrodná nebo nemá zrovna ideální vlastnosti pro pěstování. Lépe se opečovávají a vyrobit je můžete z mnoha různých materiálů. Tím však výčet výhod nekončí! 

shutterstock_2027388218.jpg

vyvýšené záhony na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Vyvýšené záhony ocení nejen lidé s bolavými zády, ale i těhotné ženy nebo vozíčkáři.

Už žádná bolavá záda! 

Budete-li se při výrobě vyvýšených záhonů držet doporučených rozměrů, bude pro vás odstraňování plevele hračka. K záhonu budete mít pohodlný přístup ze všech stran a pečovat o něj budete moci klidně i vsedě. 

Tip: Vyvýšený záhon přizpůsobte své výšce a nestavte ho širší než 120 cm, abyste měli pohodlný přístup i k plodinám, které jsou zasazené v jeho středu. 

Rostlinám můžete připravit substrát na míru

Záhon můžete naplnit různorodým přírodním materiálem. Na spodní vrstvy můžete využít dřevěné desky, pařezy a silné i slabší větve keřů a stromů.

Do středu můžete umístit posekanou trávu, listí nebo travní drny a na úplný závěr se skvěle hodí kvalitní zemina promíchaná s kompostem.

Materiál bude zadržovat vodu, postupně se rozkládat a vytvářet spektrum živin. Záhon však bude také postupně slehávat, takže množství zeminy v něm je nutné pravidelně doplňovat

shutterstock_1719888994.jpg

zalévání vyvýšeného záhonu
Zdroj: 
Shutterstock
Při zavlažování vyvýšeného záhonu ušetříte! Voda nikam neodteče a vsákne se do půdy. 

V záhoně roste také méně plevelu a plodiny jsou chráněny před slimáky, hraboši, myšmi, hryzci a jinými zahradními škůdci, kteří ohrožují úrodu na vaší zahradě. Po obvodu je však nutné přidělat ostré zábrany a pod záhon je vhodné umístit králičí pletivo.

Vaše úroda bude bohatší

Ve vyvýšeném záhoně dopřejete plodinám lepší mikroklimatické podmínky. Půda se dříve a lépe prohřeje, což umožňuje nejen dřívější pěstování, a tudíž i dřívější sklizeň, ale také rychlejší zrání. Rostliny navíc plodí víc. 

Záhon je však nutné pravidelně zavlažovat a chránit před vysycháním. Například vrstvou štěpky, suché trávy nebo jiným mulčovacím materiálem, který zpomalí vypařování vody.  

shutterstock_2161495585.jpg

vyvýšené záhony z palet
Zdroj: 
Shutterstock
Vyvýšené záhony můžete poměrně snadno vyrobit i ze starých palet.

O konstrukci vyvýšeného záhonu je nutné pečovat

Vyvýšené záhony můžete vyrobit z plastu, dřeva, betonových tvárnic nebo třeba ze starých cihel. Přičemž každý materiál nabízí různou životnost, vyžaduje jinou péči a poskytuje odlišné podmínky pěstování.

Například beton se velmi rychle přehřívá, dřevo bez ošetření rychle hnije a plast je sice téměř bezúdržbový, ale nepůsobí příliš estetickým dojmem. 

Tip: Aby vám záhon vydržel co nejdéle, pokryjte konstrukci nopovou fólií, která prodlouží jeho životnost. 

Zdroje:

  • https://www.geomall.cz/blog/stylova-ozdoba-zahrad-jake-vyhody-maji-vyvysene-zahony
  • https://www.denik.cz/zahrada/vyvysene-zahony-na-zahrade.html
  • https://www.magazinzahrada.cz/vyvysene-zahony-maji-same-vyhody/
  • https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/vyhody-a-uskali-vyvysenych-zahonu/
  • https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/prostredky-a-pripravky/vyvysene-zahony-vyhody-uskali-zalozit-pouzivat/