Jste zde

Jak se zbavit pařezu? Vsaďte na očkování, „Pařezníka“ nebo krumpáč a frézu

pařez v lese Zdroj: Bigstockphoto
Starý pařez na zahradě dokáže potrápit. Pokud se nerozhodnete přeměnit ho na umělecké dílo, pravděpodobně budete hledat způsoby, jak se ho snadno, rychle a napořád zbavit. Co takhle zapojit do procesu, čas, přírodu a až v poslední řadě drastické metody?

26. 6. 2022

Jedním z nejlepších způsobů, jak využít starý pařez, je proměnit ho na umělecké dílko. Zvládnete to sami během několika chvilek. Na zahrádce vám tak můžou bivakovat dřevění skřítci, vyřezávané houbičky nebo jiné sošky.

Starý pařez ale můžete využít taky jako podporu pro plazivý břečťan nebo jako sloup pro velké krmítko pro ptáčky. Suplovat může i nohu stolu nebo podstavec pro květináč.

Náš tip: Do pařezu můžete vyhloubit díru, nasypat do něj zeminu a nasadit oblíbené květiny. Květináč v tomhle případě vůbec nepotřebujete.

Naočkujte pařez houbami

Pokud na odstranění pařezu nespěcháte, nechte tuhle práci na přírodě. Pařez po nějaké době ztrouchniví a zcela se rozpadne. Stačí ho pak už jenom mechanicky odstranit a odvézt třeba na kompost nebo do nejbližšího lesíka.

Pokud byste chtěli práci přírodě ulehčit, vsaďte na očkování houbami, které se dřevem živí. Stačí do pařezu pilkou či vrtačkou udělat dírky a dřevo naočkovat vybranou houbou (typicky například hlívou ústřičnou). Houba zhruba do dvou let pařez zcela rozloží a vy se ho pak můžete snadno zbavit.

bigstock-mushrooms-on-a-stump-in-the-au-455896617_1.jpg

houba na pařezu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Přírodní a neinvazivní cestou, jak se zbavit pařezu, je naočkovat ho houbou.

Když to bez chemie nepůjde

Další možností je použití „Pařezníka“ – chemického přípravku, který zvládne starý pařez zlikvidovat během několika týdnů. A jak tohohle pomocníka používat? Do středu pařezu vyvrtejte několik děr o průměru přibližně 2 cm a hloubky 20 cm. Stejné díry vyvrtáte zboku pařezu a to tak, aby se díry nahoře i dole spojily.

Náš tip: Pokud má pařez větší průměr než 30 centimetrů, bude potřeba vyvrtat více děr.

Do každé „chodbičky“ následně vysypete zhruba 100 gramů přípravku a pařez zalijete teplou vodou. Tu pak doplňujete dalších 4 až 6 týdnů. To pro to, aby se sypký přípravek změnil působením vody v účinnou chemikálii rozrušující dřevo pařezu. V tomto období je nutné chránit řeznou plochu pařezu před deštěm, aby se chemikálie nevyplavila.

Mechanické odstranění pařezu

Pokud na odstranění pařezu doopravdy spěcháte, nezbyde vám pravděpodobně nic jiného, než jeho mechanické odstranění pomocí krumpáče, traktoru a frézy. V případě, že je pařez trochu vyšší, omotejte okolo horní části kmenu pevné lano nebo řetěz a pomocí traktoru pařez vytrhněte.

bigstock-a-stump-grinding-machine-remo-378796780.jpg

pařez a bagr
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud už není zbytí, můžete na pomoc povolat těžkou techniku.

Celý proces můžete urychlit tím, že okolí pařezu mírně odkopete a odhalené kořeny budete průběžně odsekávat. Pokud je pařez nízký, můžete do něj nabít pevnou skobu, za kterou řetěz nebo lano zaháknete a pak už pokračujete podle výše uvedeného návodu. S pozůstatkem pařezu pomůže fréza.

Na pařezy s babskými radami

Podle babských rad lze trouchnivění pařezu urychlit solí. Na pařezu vytvořte motorovou pilou drážky, do kterých sůl (nebo dusíkaté hnojivo) nasypete. Pak stačí jen pařez překrýt, aby se sůl nevyplavila dešťovou vodou a dlouhé měsíce i roky čekat, až dřevo ztrouchniví.

Naši prarodiče likvidovali zbytky kořene vyhořením. Do pařezu vyvrtali díry a do nich nalili petrolej, topný olej nebo jinou hořlavou látku (vyjma benzinu). Když se po několika dnech vsákla, pařez zapálili a nechali vyhořet. Tuhle metodu ale nedoporučujeme v místech blízko lesa, luk nebo za horkých letních dnů. Riziko požáru je v tomhle případě opravdu velké.

Použité zdroje:

  • https://bydletsnadno.cz/jak-se-zbavit-parezu-poradime-vam-jak-odstranit-parez-ktery-vam-prekazi/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-parezu-30000622.html
  • https://bydleni.instory.cz/1098-stareho-parezu-na-zahrade-se-muzete-zbavit-i-bez-namahy.html
  • https://www.chatar-chalupar.cz/jak-se-zbavit-parezu/
  • https://www.magazinzahrada.cz/jak-se-zbavit-parezu-na-zahrade/