Jste zde

Vylaďte barvy ve svém bytě - 5 tipů pro lepší bydlení

Zdroj: pixabay.com
Barevné stěny či nábytek - to je mocná zbraň designérů, se kterou ale často neumíme pracovat. Podmaňte si barvy ve svůj prospěch v pěti jednoduchých krocích.

22. 7. 2015

Vraťte se v duchu do chvíle, kdy jste vybírali nábytek do svého posledního domova. Jaké byly vaše požadavky? Co stálo na prvním místě při posuzování kvalit? Barva se logicky neumisťuje moc vysoko. Na druhou stranu hraje velkou roli v tom, jak bude konečný výsledek dýchat na vás a vaše hosty. Stačí správná kombinace a výsledek může být o řád výš. Věnujte proto jejímu výběru a párování pozornost.

1. Chce to jasnou představu

Víte, jak má působit vaše bydlení? Má to být součaný minimalismus, rustikální výlet do Toskánska nebo sázka na skandinávský design? Než vyrazíte nakupovat nebo malovat stěny, zamyslete se nad tím, v čem vlastně chcete bydlet. Inspirujte se v časopisech a na internetu a najděte to pravé pro vás a pro prostor, který máte k dispozici. Jako druhý krok sáhněte po barevných kombinacích, které vytvořili grafici a interiéroví designéři. Šedá, petrolejová a lososová nebo modrošedá, tyrkysová a světle hnědá... Tyto kombinace nás většinou nenapadnou, proto se inspirujte u odborníků.

Dejte si pozor, abyste nepřekombinovali.Zdroj: pixabay.com

2. Dejte důraz v detailech

Možná nade všechno milujete tmavě fialovou, to ale není důvod, proč by měla být tmavě fialová i vaše kuchyň. Proč? Výrazné barvy se časem omrzí, nemusí vyhovovat všem členům domácnosti a hůř se kombinují. Místo toho na velké plochy použijte tlumenější barvy a extravaganci si užijte na menším nábytku či doplňcích.

 3. Využijte tmu

Možná se vám vybaví známá poučka, že čím méně přirozeného světla, tím světlejší by barvy měly být. Ale co když máte málo světla v ložnici? Tak jako můžete skvěle využít jeho přítomnost, může se vám hodit i jeho absence. Dříve než zvolíte důležité barvy pokoje, přemýšlejte, jakým způsobem zde budete nejčastěji trávit čas. Pokud to má být spánkem či promítáním filmů, nejspíš vám větší tma a temnější tóny spíše nahrají.

Pro celkový dojem někdy postačí jen malá změna - třeba vymalovat jednu zeď výraznější barvou.Zdroj: pixabay.com

4. Pozvedněte architekturu

Máte v obýváku krb, v kuchyni členěná okna nebo atypickou pracovnu? Nebojte se na tyto zdánlivé drobnosti upozornit. Stačí si pohrát s barevnými tóny a architektonický prvek vyzvednout světlejší barvou. Nemusíte se ani bát upozornit na krásné dveře. Dejte jim důraz tmavou barvou.

5. Dejte přednost nábytku

Stěhujete se? Skvěle! Projděte si důkladně nový byt, podívejte se na svůj nábytek a podle něj dolaďte stěny. Že vám to přijde jako obrácené řešení? Velká většina lidí skutečně nejdřív vymaluje a pak ke stěnám pořizuje nábytek. Nebojte se ale jít proti davu a vymalovat stěnu v obýváku o pár tónů světlejší, než je váš gauč. Tímto způsobem spárujete barvy mnohem efektněji.