Jste zde

Vykouzlete si doma vůni Vánoc: Tady jsou tipy na voňavé dekorace domácí výroby

vánoční vůně Zdroj: Shutterstock
Purpura na plotně, doutnající františek a vanilka z cukroví, s tím si nejspíš spojujeme voňavé Vánoce. Advent může ale potěšit váš nos ještě jinak. Inspirujte se!

14. 12. 2023

Aroma Vánoc je nasládlé, intenzivní, ale ne vlezlé. Nejkrásnější svátky v roce voní ovocem, cukrovím, jehličím a tak trochu i tajemnem. Zpestřete si čekání na Ježíška několika voňavými tipy!

Co zbyde ze stromečku

Malé větvičky, které vám zbyly po ořezání stromečku a nehodí se ani do vázy, nemusíte vyhazovat. Stačí, když je přihodíte do rendlíku s vodou a troškou oleje (nejlépe aromatického než na vaření) a zahřejete je s trochou skořice, muškátovým oříškem, hřebíčkem a snítkou rozmarýnu.

Tato vůně je ideální pro milovníky méně sladkých odérů. Spolehlivě navodí vánoční atmosféru, ať už za okny sněží, nebo prší o sto šest.

shutterstock_2180121165.jpg

skořice vcelku
Zdroj: 
Shutterstock
Skořice hraje ve vánočních vůních prim.

Ovoce na talíř i na sporák

Uberte trošku ze své vánoční mísy a do malého hrnce pokrájejte jablko, přidejte oloupanou kůru z pomeranče, hrstičku hřebíčku a skořici. Zalejte vodou, ohřejte a nechte provonět místnost. Nenechávejte ale hrnec bez dozoru. Mohlo by se stát, že vám voda vybublá a vy svůj speciální vánoční parfém pěkně spálíte. Takhle intezivní vůni už ale doma nechce nikdo.

Ozdobte byt voňavým řetězem

Až budete v pečicím zápalu, vytvořte ještě jedno cukroví. Jeho hlavním posláním nebude chuť, ale omamná vůně. Co na něj budete potřebovat? Jeden šálek mleté skořice, jednu polévkovou lžíci mletého hřebíčku, jednu polévkovou lžíci mletého muškátového oříšku, jednu čajovou lžičku mletého nového koření, jeden šálek jablečného pyré, dvě lžíce lepidla (stačí běžné lepidlo z papírnictví) a celý hřebíček na ozdobení. V malé misce smíchejte skořici, muškátový oříšek a nové koření. Ve velké míse promíchejte pyré a lepidlo.

Přidejte koření z malé misky a rychle tvarujte kuličky. Na závěr je ozdobte celým hřebíčkem a důkladně propíchněte skrz špejlí. Kuličky nechte vysušit v troubě či sušičce na ovoce. Vezměte si červenou pentli a provlékejte jí střídavě kuličku voňavého cukroví a plátek sušeného pomeranče. Tento aromatický řetěz můžete pověsit na stromeček či do okna. Jenom si dejte pozor na to, aby si ho nikdo nespletl s jedlými dobrotami.

shutterstock_2025726329.jpg

adventní řetěz
Zdroj: 
Shutterstock
Neobvyklé cukroví překvapí vaše hosty, nezapomeňte je však upozornit, že není jedlé.

Pokud máte práce nad hlavu

Vánoce prožíváte ve shonu, nakupujete dárky, pečete cukroví, uklízíte byt a ještě vyrábět vánoční vůně? Žádný strach - i pro vás máme jednoduché řešení. Ve vašem okolí nebo na vánočních trzích určitě objevíte borovicové šišky. Sesbírejte je, nechte proschnout a vložte je do uzavíratelného igelitového pytlíku.

V každém větším supermarketu najdete domácí parfémy, vyberte si ten, který vám nejvíce připomíná Vánoce (například skořice a jablko). Nastříkejte  vůni na šišky, zavřete pytlík a pořádně s ním zatřeste. Ještě jednou opakujte - nebojte se pořádné dávky. Nechte šišky v pytlíku pár dní uležet, aby vůní pořádně prosákly. Poté je můžete strategicky umístit do vánočních dekorací a nechat sváteční hosty hádat, odkud se bere ta pohádková vůně.

Zdroje:

  • https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-vanocni-vune-a-svicky-ktere-navodi-tu-pravou-svatecni-atmosferu-40305881
  • https://www.blankyt.cz/domaci-vyroba-vanocni-vune
  • https://www.kouzlovuni.cz/vyrobte-si-prirodni-osvezovace-vzduchu-s-vuni-adventu/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/existuje-vanocni-vune-ktera-by-zrovna-neskodila-zdravi-vyrobte-si-ji-27506.html