Jste zde

Inspirace pro vestavěné šatny: Pořiďte si na míru ráj pro oblečení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vždycky jste při sledování legendárního Sexu ve městě záviděli hlavní hrdince ohromnou šatnu až po strop naplněnou luxusním oblečením a botami? Pořiďte si podobnou. Vestavěná šatna je paradoxně levnější než vestavěná skříň. A má i další výhody.

8. 11. 2015

Víte, co je nejdražší komponentou u vestavné skříně? Jsou to dveře – ať už posuvné, nebo klasické veřejové – které často tvoří 40 až 50 procent celkové ceny. Právě proto jsou vestavěné skříně dražší než vestavěné šatny. Komora, do které šatnu umístíte, totiž obvykle už dveře má. A v případě, že budete kupovat nové, je jejich plocha nepoměrně menší oproti dveřím u vestavěnky.

Šatna do komory, ale i do výklenku

A jak vypadá zmiňovaná komora? Obvykle jde o malou místnost, pro kterou v bytě nemáte jiné využití než jako odkládací místo pro všechno od sportovního vybavení po desítky zavařovacích sklenic. Bývá tmavá, s vysokým stropem a bez oken. Komoru ale může stejně dobře suplovat i výklenek, který vám doposud spíš jen pil krev, protože se do něj nikdy nevešlo to, co jste chtěli. I tady je řešením na míru vestavěná šatna.

Interiér vestavěné šatny v bílé barvě je praktický a dobře vypadá.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vybírat můžete mezi třemi základními typy: mezi šatnami ve tvaru písmene L, I nebo U. Každé z těchto rozmístění má svá pro a proti. Vestavěná šatna s policovým systémem pouze po jedné straně, šatna ve tvaru I, najde uplatnění v úzkým a delších komorách, kam by se dva policové systémy nevešly. Šatna ve tvaru L je kompromisem – úložného místa je už více a jedna volná stěna umožňuje zavěšení například zrcadla, nebo háčků na bižuterii a drobné doplňky.

Šatna ve tvaru U je nejžádanější

Nejžádanějším typem policového systému je ale rozmístění do tvaru U. Police, šatní tyče, ale i speciální drátěné systémy jsou umístěné podél obou bočních stěn i na zdi, která je protilehlá ke dveřím. Prostor v komoře je využitý na maximum a v ideálním případě i 100% přizpůsobený potřebám majitele šatny.

Výhody vestavěné šatny – snadný úklid, spousta místa

To, že je na míru vestavěná šatna paradoxně levnější než klasická vestavěná skříň, už jsme zmiňovali. Má ale i další výhody, kvůli kterým se vyplatí její pořízení. Usnadní vám úklid – a to i ten bleskový, když dorazí neplánovaná návštěva. Prostě jen zavřete dveře do šatny a je uklizeno!

Police si můžete uspořádat, jak chcete.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Navíc zde nemusíte uklízet jen oblečení, ale její část může sloužit jako úložné místo pro sportovní potřeby, domácí spotřebiče, čisticí prostředky… Záleží jen na vás, jak si šatnu necháte sestavit a jak bude vypadat ta „vaše“ kombinace polic, šatních tyčí, košíků a třeba i speciálních vychytávek, jakou jsou držáky na žehličku, na vysavač, kravatovníky, kalhotovníky nebo koše na špinavé prádlo.

Oblečení zde vám také nezatuchne – má totiž víc místa a lépe dýchá než v klasické šatní skříni. A v neposlední řadě máte v šatně soukromí při výběru, zkoušení a oblékání svršků.

Do šatny volte světlé police

Do interiéru vestavěné šatny lidé nejčastěji volí police v bílém a hladkém dekoru. Jednak proto, že právě bílý materiál bývá nejlevnější, za druhé i z praktických důvodů – moderní světlý dekor jinak tmavou šatnu prosvětlí, opticky zvětší a snadno se udržuje.

Vestavěnou šatnu můžete umístit i do atypických prostorů, jako je například podkroví.Zdroj: www.vestavenky.cz

Pokud má vaše šatna klasické veřejové dveře, které se otevírají do prostoru, popřemýšlejte o tom, zda by nebyly lepší modernější a praktičtější posuvné dveře. Ušetří zhruba dva metry čtvereční místa a jsou levnější než rámové dveře – někdy i o 50 procent. Navíc si můžete vybrat z mnoha moderních dekorů, jež perfektně zapadnou do místnosti, do které se komora otevírá.

Pro osvětlení šatny pořiďte bodovky, nebo LED osvětlení, jehož náklady na provoz jsou o zhruba 80 procent nižší než u klasických žárovek.

A pak? Pak už se jen těšte na to, až u vás řemeslníci vestavěnou skříň na míru postaví, a vy ji naplníte svými věcmi. Pamatujte, že to nejméně používané patří nahoru a dozadu, boty do spodních polic, aby nepořádek z nich nezašpinil oblečení. A to, co používáte nejčastěji, vložte zhruba do úrovně očí.

Článek vznikl na základě rad a tipů p. Kajaby ze společnosti VESTAVENKY.cz