Jste zde

Šatna je okno do bytu

Zdroj: Stylishrooms

Předsíň se šatnou – první místa, kterými projde vaše návštěva. A první dojem často rozhoduje. Nemějte místo pěkné šatny jen odkládací komoru a na podlaze v předsíni hromadu bot, přes které budou návštěvy přeskakovat.

5. 10. 2011

Předsíň je okno do bytu. Ač chcete nebo ne, většina lidí si o vás udělá dojem už ve chvíli, kdy otevřete poprvé dveře do bytu. Nepořádek, rozvrzané skříně, povalující se boty a jako třešinka na dortu krabice plné sezónního oblečení, které se jinam nevejde… tak takhle tedy rozhodně ne.

Pokud bydlíte v panelovém domě, pak možná máte při všem tom „panelákovém neštěstí“ štěstí v tom, že je dost často součástí bytů i malá šatna/komora. Nemusíte tedy utrácet peníze za samotnou stavbu šatny, ale investovat je přímo do jejího přetvořen k obrazu svému.

stylish-šatna1

Šatnu si můžete vytvořit i prostým přepažením větší místnosti Zdroj: Stylishrooms

Mimochodem – na šatnu se bůhví proč velmi často zapomíná. Pokud se tedy chystáte stavět domek, nebo rekonstruovat byt, pak s ní v plánech určitě počítejte. Dodatečná přístavba vyjde na desítky tisíc korun.

Správné uspořádání je základ

Aby šatna plnila svůj účel a naplno suplovala úlohu šatní skříně, je potřeba její vnitřní prostor pečlivě uspořádat. Na trhu jsou desítky a desítky nejrůznějších drátěných a zásuvkových programů. Neměl by být problém s jejich pomocí seskládat vnitřní prostor tak, aby naplno plnil svůj účel.

Při jejich instalaci ale dbejte na to, aby bylo možné prostor po čase dispozičně změnit. Šatnu si totiž nepořizujete na pár týdnů, ani měsíců, ale minimálně na několik let. A během nich se vaše potřeby dozajista změní. Dnes sportu neholdujete, ale příští léto budete potřebovat třeba místo pro kolečkové brusle.

Základní pravidlo při umisťování předmětů je jasné – to, co aktuálně potřebujete, dejte do prostorů, které jsou níž než 70 centimetrů nebo výš než 180 cm. Logicky platí, že těžší předměty by měly být umístěné dole, abyste si je při vyndavání nepustili na hlavu. To nejpoužívanější by mělo být umístěné v úrovni očí.

Když šatnu, tak jedině uzavřenou

Šatna by, stejně jako každá šatní skříň, měla být uzavřená. Nedejte na prospekty s naklizenými poličkami. V reálném životě jen těžko budete udržovat pořádek ve skříni a třídit si svršky podle barev tak, aby to pěkně vypadalo. Šatny a skříně s posuvnými dveřmi všechen nepořádek v mžiku ukryjí.

stylish-šatna3

Investujte do kvalitních materiálů, určitě nechcete, aby vás rušilo vrzání nekvalitních šuplíků. Zdroj: Stylishrooms

V uzavřené šatně ale počítejte s kvalitním osvětlením a odvětráváním, ideálem je potom šatní skříň velká tak, že se do ní vejde i velké zrcadlo. Šatna, popřípadě komora – pokud do ní místo bot a oblečení umístíte i další nezbytnosti – by do vašeho domova měla vnést řád a pořádek.

Měla by vám ušetřit zdlouhavé hledání nejrůznějších drobností – všechno totiž budete mít na jednom místě. Zároveň prý ušetří až 4 metry čtvereční místa oproti klasickým skříním – prostor je v ní totiž mnohem lépe rozčleněný.