Jste zde

Voda na dně lednice: Tenhle problém vyřešíte sami. Třeba jehlicí nebo drátkem

voda v lednici Zdroj: Shutterstock
Nevolejte hned opraváře! Voda na dně lednice obvykle nepředstavuje vážný problém a zpravidla lze vyřešit svépomocí během chvíle. Tady jsou dvě nejčastější příčiny i způsoby, jak problém odstranit.

28. 1. 2023

Voda, která se drží na dně lednice a odtud vytéká ven, je poměrně častý, nikoliv však vážný problém, kvůli kterému není nutné hned volat opraváře. Příčina je obvykle banální a mnohdy nevyžaduje speciální dovednosti, znalosti ani vybavení. Opravu zvládnete jednoduše a bez problémů vlastními silami! 

Kde je příčina?

Voda, která se hromadí na dně lednice, může mít více příčin. Mezi nejčastější příčiny však patří ucpaný odtokový kanálek, kterým běžně odtéká vysrážená voda, nebo špatné těsnění

shutterstock_1993863077.jpg

odtokový kanálek v lednici
Zdroj: 
Shutterstock
Čištění odtokového kanálku provádějte preventivně, abyste předešli hromadění vody na dně lednice i nepříjemnému zápachu.

Odtokový kanálek minimálně jednou za měsíc prošťouchněte

Ucpaný odtok v lednici potrápí čas od času každého majitele chladničky. Na vině mohou být drobky, zbytky potravin, pecky i kousky papírových etiket, které nejprve přimrznou k zadní stěně lednice a následně sklouznou do odtoku, kde vytvoří špunt, který brání volnému odtoku vysrážené vody.

Navíc vede k zápachu a k množení mikroorganismů, které mohou ohrozit zdraví celé vaší rodiny. Pravidelným čištěním však můžete ucpání předcházet.

Čištění odtokového kanálku provedete nejsnáze speciálním kartáčkem, který bývá součástí příslušenství. Pokud jste ho však ztratili, nezoufejte. Velmi jednoduše ho můžete nahradit jehlicí na pletení, vatovou tyčinkou, brčkem nebo dlouhým tenkým drátem. Pozor ale, abyste nepoškodili plastovou trubici! Drát proto raději zahněte, popř. trochu zabruste, aby nebyl ostrý. 

Pomoci může také dětská odsávačka na hleny, kterou připojíte na vysavač, nebo obyčejná pumpička na kolo či proud vlažné vody z injekční stříkačky.  

Na závěr kápněte do odtoku roztok mýdla a sody, trochu sava nebo ocet, abyste se zbavili zápachu i všech mikroorganismů. 

shutterstock_2124572360.jpg

neodmrazená lednice
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud nemá vaše lednice funkci No Frost, nezapomínejte ji pravidelně odmrazovat! Neodtékající voda může být důsledkem zamrzlé odtokové trubky. 

Těsnění udržujte v dobré kondici!

Opotřebované, špinavé, zvlněné nebo jinak poškozené těsnění je další možná příčina, která může stát za hromaděním vody v lednici. Na vině je vzduch, který do lednice proniká zvenčí a uvnitř kondenzuje.

Těsnění v lednici pravidelně čistěte! Minimálně jednou za měsíc z něj vysajte drobky, otřete ho vlhkým hadrem a promažte ho. 

Abyste předešli netěsnosti těsnění, je důležité ho pravidelně čistit a promazávat. Hrubé suché nečistoty nejprve vymeťte kartáčkem nebo je vysajte a poté těsnění otřete vlhkým hadrem a namažte ho například obyčejnou indulonou. 

Zdroje: 

  • https://blog.mall.cz/bydleni/nejcastejsi-poruchy-lednicek-a-jak-je-svepomoci-vyresite-1364.html
  • https://optolov.ru/cs/spalni-v-klassicheskom-stile/chistka-drenazhnogo-otverstiya-v-holodilnike-kak-samostoyatelno.html
  • https://www.apspotrebice.cz/blog/5-kroku--jak-vycistit-lednicku-vcetne-tesneni-a-odtoku/
  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/747-drzi-se-vam-v-lednici-voda-poradime-jak-se-vyporadat-s-ucpanym-odtokem.html