Jste zde

Kolos, který žere, ale dobře vypadá: Americká lednice potřebuje až 3krát více energie

otevřená americká lednice Zdroj: Shutterstock
Pokud doma nepočítáte každý centimetr a neděsí vás účty za elektřinu, nejspíš vám americká lednice udělá radost.

7. 1. 2023

Americké lednice si Čechy získávají čím dál víc. Rozhodně ale nejde jen o důkaz prestiže vaší domácnosti a je třeba dobře si promyslet, jestli je pro vás vhodná. Jednak totiž vyžaduje (pochopitelně) dost místa, jednak vás její provoz ročně může vyjít i 3krát dráž, než jak je tomu u klasické ledničky.

Co je jinak? Americká lednice vs. klasika

Americká lednice samozřejmě zaujme už na první pohled, a to tím, že ji výrobci pouští do světa se dvěma křídly dveří. Nezvyk je i to, že mrazicí a chladicí části nejsou pod (nad) sebou, ale vedle sebe – otevřete jedno křídlo a jste v lednici, otevřete druhé a jste v mrazáku. Může to tak být jen proto, že jde prakticky o dva přístroje spojené lištou.  

Samotný provoz pak nezjišťujete podle toho, jak moc velká námraza je uvnitř nebo jestli někde něco neteče. Řekne vám to displej na dveřích. Prostě paráda!

shutterstock_1893290863.jpg

stříbrná americká lednice
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud doma nemusíte řešit každý decimetr místa, je americká lednice skvělou volbou pro větší rodinu.

5 důvodů, proč si pořídit americkou lednici

Pro někoho je americká lednice jako stvořená, bez diskuze. Tady jsou důvody, proč jí dát šanci.

Ohromný vnitřní prostor

Pokud je vás doma hodně, oceníte to jako nic jiného. Americké lednice mívají i 2krát větší objem než ty běžné. Hodně udělají i úložné prostory na obou křídlech dveří. Menší americké lednice mívají objem chladicí části 230–300 litrů, zlatá střední cesta vede kolem 300–450 litrů a největší modely nabízejí i 500 litrů a víc

Když uvážíte, kolik jídla máte běžně v ledničce, spočítejte si ideální objem – americkou lednici byste měli plnit zhruba ze dvou třetin.

Se spotřebou to není tak zlé

Tedy porovnáme-li výslednou cenu provozu s výkonem, který odvede. To, že spotřebič udrží v kondici mnohem víc jídla než jeho standardní kolega, se někde podepsat musí. Projevuje se to tedy na spotřebě a ceně. Velká americká lednice vás může ročně vyjít i na 1 500 Kč, zatímco klasická lednice se skoro vejde do 500 Kč.

A není to jen o rozměrech. Na spotřebě se značně podílí výrobník ledu, jenž k provozu potřebuje výkonnější motor. Ve hře jsou i vyšší nároky na udržení chladu.

shutterstock_150192146.jpg

vestavěná americká lednice
Zdroj: 
Shutterstock
Americká lednice může být i vestavěná. Byť nejde o tak běžnou variantu.

Vychytávky a funkce, o nichž zatím nejspíš jen sníte

Americká lednice, to není ledajaká lednice. Kromě většího prostoru nabízí taky funkce, které vám můžou usnadnit nebo aspoň zpříjemnit život.

Jde například o výrobník ledu a dávkovač studené vody. Díky tomu si kdykoli a bez čekání můžete připravit jakýkoli ledový drink nebo se jen napít osvěžující vody. Radost udělá taky zabudovaná vinotéka nebo minibar, do něhož umístíte oblíbené dobroty, ke kterým se pak dostanete, aniž byste museli otevírat celé dveře lednice (což by zvyšovalo energetickou náročnost provozu).

Oblíbené je i inteligentní ovládání, protože tyhle lednice už patří mezi chytrá zařízení, nebo beznámrazový systém, který zajistí, že k sobě potraviny v mrazicí části nebudou přimrzat. 

Pořizovací náklady vás nepoloží

Máte-li velkou rodinu a nemusíte počítat každou korunu, určitě pro vás bude investice do americké lednice krokem ke spokojenému životu. Pořídíte ji už za 20 000 Kč a v závislosti na její velikosti a jejích dovednostech se cena může vyšplhat i o 10 000 Kč výš.

Designová dominanta vaší kuchyně

Americkou lednici v kuchyni nepřehlédnete, to prostě nejde. Když ji ale dobře sladíte s ostatními prvky místnosti, věřte, že se z ní stane designová dominanta, na kterou se každý rád podívá.

Jak vybrat americkou lednici? Návod v kostce

Jestli už máte tohohle domácího pomocníka v hledáčku, nezanedbejte přípravu. Na výběru totiž záleží, abyste nakonec byli spokojeni. Nejde totiž jen o vnější rozměry (aby se vám spotřebič vešel do kuchyně).

Prostudujte energetickou náročnost

Energetický štítek se na spotřebiče nedává pro parádu. Zatímco provoz modelu ve třídě A může ročně vyjít na zhruba 1 500 Kč, model ve třídě C z vás vytáhne téměř o 600 Kč víc. 

Užitný objem a funkce

Právě objem a funkce jsou dvě věci, o které tu skutečně běží. Jakmile vám nějaká americká lednička padne do oka, podívejte se, jestli uspokojí vaši touhu po dokonalém kuchyňském společníkovi, nebo je třeba pátrat dál.

Výkon mrazení

Tenhle parametr vám prozradí, jak dlouho můžete potraviny skladovat v mrazicí části, aniž by se na nich podepsal zub času. A pak je tu ještě mrazicí výkon – ten udává, kolik kilogramů potravin zvládne mrazák zamrazit během 24 hodin.

Okruhy chlazení

Rozdělení mrazicí a chladicí části s sebou nese nejednu výhodu. Každou část obsluhuje jeden kompresor, a tak můžete jednu nechat běžet a druhou vypnout – to se občas hodí, třeba když chcete přístroj vyčistit nebo odjíždíte na dovolenou a v lednice zeje prázdnotou.

Hlučnost

Americké lednice jsou o něco hlučnější než ty běžné, na které jsme většinově zvyklí. Může za to jejich vyšší výkon. Některé modely tak dosahují i hlučnosti 50 dB, což už trošku „zavání“ pouličním hlukem. Ideální je volit lednice s hlučností do 40 dB.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!

Použité zdroje:

  • https://www.sporilek.cz/clanek/americke-lednicky-vyhody/
  • https://www.alza.cz/jak-vybrat-americkou-lednicku-art17024.htm
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/splnte-si-svuj-americky-sen-2729.html