Jste zde

Jak odmrazit mrazák? Zkuste trik s hrncem nebo na námrazu vyzrajte fénem

odmrazená lednice Zdroj: Bigstockphoto
Věděli jste, že jeden centimetr námrazy zvedne spotřebu mrazničky až o 75 %? A právě proto je potřeba tenhle spotřebič pravidelně odmrazovat, a to ideálně 2x ročně. Jak na to, když vás tlačí čas? Máme pro vás pár praktických triků a vychytávek.

21. 8. 2021

Pokud to tloušťka námrazy na stěnách mrazáku umožňuje, naplánujte si jeho odmrazování na zimu, kdy venkovní teploty klesají pod bod mrazu. Zmrazené potraviny tak můžete v chladicí tašce přesunout na balkon, kde bez úhony vydrží klidně i do druhého dne. 

Zásady správného mrazení: Jahody v pohodě vydrží rok, sladkovodní ryby jen 3 měsíce

V opačném případě zkuste požádat o pomoc sousedy s větším mrazákem nebo potraviny z mrazáku vyndejte, zabalte je důkladně do novin a vložte do chladicí tašky s balíčky ledu. 

bigstock-closeup-of-fridge-and-freezer-357366983.jpg

námraza v mrazáku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mrazničku odmrazujte ideálně v zimě, kdy můžete potraviny uložit na pár hodin na balkon.

Náš tip: Disponuje váš mrazák funkcí SuperFrost? Pokud ano, tak ji zapněte zhruba 24 hodin před tím, než se pustíte od odmrazování. Teplota se z původních -18 °C sníží na -32 °C, hlouběji zmrazí potraviny a zabrání tak jejich příliš rychlému tání.

5 triků, jak na bleskové odmrazování

Pokud vás tlačí čas a nemůžete si dovolit čekat, až z mrazáku přirozeně zmizí poslední zbytky ledu a námrazy, což může trvat klidně i 24 hodin, vyzkoušejte některý z následujících triků, které vám ušetří čas i nervy.

  • Hrnec s horkou vodou: Jakmile mrazák vypnete a odpojíte z elektřiny, vložte do něj velký hrnec s horkou vodou, který odmrazování urychlí.
  • Kuchyňská sůl: Obdobně funguje i obyčejná kuchyňská sůl. Led jednoduše posolte a pak jenom pozorujte, jak rychle pod solným zásypem mizí.
  • Fén na vlasy: Urychlit tání můžete i obyčejným fénem. Zapněte ho na nejvyšší výkon a přepněte na horký vzduch. Než se nadějete, námraza bude pryč.
  • Škrabka: Větší kusy ledu můžete ze stěn mrazáku oškrábat škrabkou. V tomhle případě ale volte plastového pomocníka. Kovové nebo ostré hrany by totiž mohly stěny mrazáku nevratně poškodit.
  • Horká utěrka: Namísto stěrky můžete použít také utěrku, kterou jste namočili v horké vodě. Mokrou utěrkou jednoduše otírejte námrazu a sledujte, jak vám mizí pod rukama.

bigstock-deep-freezing-in-the-freezer-w-419825041.jpg

otevřený mrazák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se silnou vrstvou námrazy vám může pomoci třeba fén nebo hrnec s horkou vodou.

Jakmile se zbavíte námrazy, mrazák vysušte a důkladně omyjte octovou vodou nebo k tomu určeným dezinfekčním přípravkem. Zbavíte se pachu a bakterií a připravíte mrazák k dalšímu použití. 

Nezapomeňte ani na gumové těsnění ve dvířkách a prostory za mrazákem. Prach a další nečistoty totiž mohou snižovat efektivitu mrazáku a zvyšovat jeho spotřebu. 

Jakmile bude mrazák vyčištěný, naskládejte do něj zpátky potraviny a zapněte na plný výkon. Jakmile se teplota uvnitř mrazáku vrátí do normálu, pak teprve nastavte výkon mrazáku tak, jak jste zvyklí.

Použité zdroje:

  • https://blog.mall.cz/bydleni/tipy-a-triky-jak-odmrazit-mrazak-789.html
  • https://www.alza.cz/jak-odmrazit-mrazak-a-lednicku-navod
  • https://www.datart.cz/novinky/radce/jak-odmrazit-lednici-a-mrazak