Jste zde

Plynová lednice: Ideál pro cestovatele i chataře bez elektřiny

výběr lednice Zdroj: Bigstockphoto
Pokud se rádi sbalíte do karavanu nebo milujete pobyt na chatě, kde to ovšem není nijak slavné s elektřinou, určitě oceníte plynovou lednici. Ta totiž ke své činnosti nepotřebuje elektřinu ani náhodou.

3. 4. 2021

Proč? Protože jak už její označení napovídá, její hnací silou je plyn. Vy, kteří často a s oblibou trávíte volné dny mimo domov, ale vždycky se rádi vrátíte „na základnu“ na jedno orosené, seznamte se s ní. Může pro vás být dobrým řešením, a to třeba i v kempech, kde nemusíte vždycky najít místo s přívodem elektřiny.

Plynová lednice i na elektřinu? Častá kombinace

Plynová nebo taky absorpční lednice je nejčastěji vybavena přepínáním a možností využívat jako zdroj energie plyn i elektřinu. S tou to ale není tak úplně výhra, protože absorpční lednička potřebuje ke svému provozu zahřívat výměník, což pomocí elektřiny není tak efektivní jako pomocí plynu. Vyplatí se to snad jen tehdy, když máte lednici v karavanu, s nímž často přejíždíte – na kratší přejezdy je to v pohodě. Na delší dobu bohužel ne.

bigstock-199220335.jpg

autolednička
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud je vám autolednička na cestách malá, můžete sáhnout právě po plynové lednici.

Zároveň si ale za tuhle možnost kombinace připlatíte. Proto je lepší vyhlédnout si skutečně takovou lednici, která „poběží“ jen na plyn, a stejně tak se zaměřit na nákup potravin, které případný výpadek zvládnou bez újmy na své kondici a kvalitě.

Kam s ní? Dejte pozor na cirkulaci vzduchu a odvod spalin

Plynová lednice má bohužel jeden značný zápor. Než ji začnete aktivně používat, musíte ji správně umístit. Je totiž potřeba odvádět vznikající spaliny a taky nesmíte zapomenout na dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem chladicího agregátu.

Z toho plyne, že lednici musíte umístit do větraných místností, do zahradního přístřešku, jen tak pod širé nebe a v karavanu musíte speciálně pořešit její umístění u speciálních zamřížkovaných otvorů pro odvod spalin a lepší proudění vzduchu za ledničkou.

bigstock-decor-of-house-on-wheels-fami-366402766.jpg

lednička do karavanu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plynová lednice je alternativou například do karavanu. Je ale nezbytné vyřešit její správné umístění.

Výhody a nevýhody plynové lednice. Co u vás zvítězí?

Zaujala vás plynová lednice a zvažujete její pořízení, ať už se s ní plánujete vydávat kamkoli? Pak ještě promyslete, jestli výhody téhle vychytávky převažují nad nevýhodami.

K plusům plynové lednice patří z podstaty věci to, že si v pohodě vychladíte, co potřebujete, i na místech, kde není přístup k elektřině. Dobrou zprávu máme i pro ty, kteří myslí na ekonomický provoz a komfort (lednice je tichá, nehučí). A taky se nemusíte bát mechanického opotřebení, skoro žádné nehrozí, protože lednice nemívá pohyblivé části.

K mínusům musíme znovu uvést neekonomický provoz při případném připojení k elektřině, nutnost odvádět spaliny a odvětrávat a taky poměrně náročnou údržbu, aby se nic neucpalo a nezavzdušnilo. Za jízdy se taky doporučuje nemít lednici připojenou k plynu.