Jste zde

Vánoční dekorace za hubičku: Vyrobte si stromeček z citrusů nebo ozdoby ze starých žárovek

levné vánoční tvoření Zdroj: Shutterstock
Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá posledních pár týdnů. Pokud začínáte řešit vánoční výzdobu, za kterou ale nechcete utratit majlant, máme pro vás několik tipů!

29. 11. 2023

Dáte přednost originálnímu vánočnímu stromečku z citrusů, který přežije i řádění čtyřnohých parťáků? Nebo proměníte staré zavařovačky v originální svícen? A pokud ještě nemáte adventní kalendář, máme pro vás jeden ekologický tip, který můžete zavěsit a vyrobíte ho z ruliček od toaletního papíru. 

Voňavý stromeček ze sušeného ovoce

Tahle volně stojící vánoční dekorace se bude pěkně vyjímat nejen na slavnostně prostřené štědrovečerní tabuli, ale také třeba jen tak položená na komodě nebo stole. Pro její výrobu si stačí připravit sušená kolečka citrusů (pomeranče, citrony, limetky apod.), dřívko, které přinesete z lesa, menší květináč, kamínky a voňavé vánoční koření.

shutterstock_2215642431.jpg

plátky pomeranče
Zdroj: 
Shutterstock
Velkou vánoční parádu uděláte například s přírodními materiály.

Plátky citrusů napíchejte na pevnější dřívko (od nejširších, po nejužší citrusy), které zapíchnete do malého květináče naplněného kamínky. Na vrch voňavého stromečku přilepte tavnou pistolí hvězdičku badyánu.

Přečtěte si také: Tvoření před Mikulášem: Vyrobte si doma originální adventní kalendář. Za pár kaček!

Citrusy na vánoční tabuli

Skvělou a nesmírně rychlou i jednoduchou dekorací, kterou můžete později také zkonzumovat, jsou obyčejné pomeranče. Do těch vyřízněte různé ornamenty (potřebovat budete pravděpodobně speciální carvingový nůž), které následně oživíte zapíchanými hřebíčky. Přidat k pomeranči můžete i nějakou tu smrkovou větvičku.

Svíčka ze staré zavařovačky

Další možností, jak provonět příbytek a zároveň ho ozvláštnit vánoční dekorací, je naplnit skleněnou sklenici plátky citrusů, skořice, hřebíčku a vše zalít obyčejnou vodou. Na vodu následně můžete položit plovoucí svíčku. Pokud chcete mít vskutku originální dekoraci, sklenici plňte nejen zmíněnými citrusy a kořením, ale také hydrogelovými kuličkami. Ty po zalití vodou zprůhlední a vytvoří ve sklenici zajímavý efekt. 

Náš tip: Pokud se vám doma sešlo více zavařovaček, můžete je proměnit v originální lucerničku. Jednoduše natřete dolní polovinu zavařovačky bílou barvou, nasypte do nich písek nebo kamínky, obvažte širokou červenou stuhou a umístěte svíčku. 

Baňky ze starých žárovek

Pokud máte doma prasklé žárovky, nevyhazujte je. Vložte do nich šišky z modřínu, jehličí, voňavé koření nebo další vánoční dekorace a po několika kusech zavěste na provázek. Zvenku je můžete pomalovat barvami na sklo nebo speciálními třpytivými lepidly. 

Vyzkoušejte: Chcete na Vánoce vlastní purpuru bez chemie? Teď je nejlepší čas pro její výrobu!

shutterstock_1869817699.jpg

papírový vánoční stromeček
Zdroj: 
Shutterstock
I takhle může vypadat vánoční stromeček.

Kouzelné oříšky nejen pro Popelku

Vlašské ořechy můžete natřít nebo nastříkat zlatou barvou, případně je obalit v alobalu. Na burské oříšky zase s dětmi můžete namalovat oči a sukýnku a udělat z nich veselé vánoční postavičky. Pokud máte doma po louskání vlašáků přebytečné skořápky, vyrobte z nich adventní věnec. Jednoduše je slepte k sobě tavnou pistolí a ozdobte dle libosti. 

Přírodní vánoční girlanda

Pokud opravdu letos nestojíte o žádné výdaje navíc, a přesto pro svou rodinu chcete domácnost proměnit ve vánoční krajinu, vyrazte do přírody. Přineste si domů několik větviček, které spojíte provázkem a omotáte je vánočními světýlky. Zavěsit na ně můžete i sušené citrusy, jablkové křížaly nebo třeba vánoční kouličky, či právě upečené perníčky

shutterstock_2195191991.jpg

dětské vánoční tvoření
Zdroj: 
Shutterstock
Výrobu vánočních dekorací můžete spojit s dětským tvořením a užít si společně pěkné rodinné odpoledne.

Adventní kalendář z ruliček

Prázdné ruličky toaletního papíru nevyhazujte! Kraje přehněte a stlačte k sobě. Snadno tak vyrobíte maličkou krabičku, kterou naplníte třeba sušeným ovocem, oříšky nebo dalšími dobrotami. Nezapomeňte krabičky očíslovat, případně jinak dozdobit. Svažte je k sobě do mřížky 4x6 a zavěste na viditelné místo. Dětem čekání na Ježíška uteče jako voda! 

Mohlo by se vám hodit: Mikulášská nadílka za pár kaček: Tady jsou tipy na chutné a zároveň levné dobroty!

Dekorace ze šišek

Našli jste během procházky pěkně velké šišky? Nemusíte s nimi dekorovat příbytek jenom na podzim. Krásnou dekoraci z nich vyrobíte i před Vánoci. Stačí šišku natřít nebo nastříkat bílou, zlatou, či stříbrnou barvou a tavnou pistolí k ní přilepit třpytivé dekorační kamínky, větší korálky nebo jiné drobné předměty. Šišku můžete položit na hezkou mísu nebo talíř vyložený vánočním ubrouskem. 

Použité zdroje:

  • https://svetstromku.cz/vanocni-dekorace-ktere-si-muzete-vyrobit-doma/
  • https://www.fexi.cz/blog/jak-levne-pripravit-domacnost-na-vanoce/
  • https://happymag.cz/diy/vlastnorucne-vyrobene-vanocni-dekorace/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/dekorace/vanocni-dekorace/jak-si-vyrobit-vanocni-dekorace/