Jste zde

Tohle byste v oblíbených parfémech nečekali: Velrybí zvratky i bobří výměšky za statisíce

dva parfémy Zdroj: Bigstockphoto
O parfémech se ne nadarmo hovoří jako o tekutých emocích. Jejich složení totiž dokáže zalahodit nejen našemu nosu, ale především mozku, který má tendence vracet nám vzpomínky neodmyslitelně související s tou či onou vůni.

12. 8. 2021

Věděli jste ale, co je vlastně součástí vašich oblíbených parfémů? Kromě čerstvých květů to může být rozmanitá škála koření, ale i řada živočišných složek. Víte, co je to třeba kastoreum, cibet nebo proč můžete za kilogram velrybích zvratků inkasovat klidně i milion korun? Prozradíme!

Počátky parfémářství sahají až do starověké Mezopotámie a Egypta. Ani dnes ale tenhle obor nestojí na okraji zájmu společnosti. Stále vznikají nové vůně a originální esence, které jdou ruku v ruce s legendárními ikonami světových značek. Věděli jste, že pouhá jedna lahvička vašeho oblíbeného parfému může skrývat klidně i 250 různých ingrediencí? Jaké patří k těm nejkontroverznějším a nejdražším?

bigstock-parfum-with-flowers-on-white-b-428086181.jpg

flokon parfému
Zdroj: 
Bigstockphoto
Parfémy - to nejsou jen krásné květiny a šťavnaté ovoce. Některé ingredience jsou pěkně nechutné.

Pach cibetek jako žádaná složka parfémů

Zajímavou, byť maličko kontroverzní ingrediencí je tzv. cibet – páchnoucí látka vylučovaná cibetkami z pachových žláz ležících u pohlavního ústrojí. Barva čerstvého cibetu je žlutá. Při vystavení světlu postupně hnědne a konzistence se mění v pastovitou. 

Vůně cibetu je velmi silná, v koncentrované podobě dokonce odpudivá, ale při zředění je příjemně a sladce aromatická. Zajímavostí je, že cibetka vyprodukuje v zhruba 3–5 g cibetu týdně, a jeho cena se proto pohybuje okolo 500 dolarů za půl kila.

Bobří výměšky z análních žláz

Další, mírně řečeno, kontroverzní přísadou, kterou byste v parfémech pravděpodobně nečekali, je i kastoreum. V tomhle případě jde vlastně o výměšek análních pachových žláz, kterým si bobr evropský a bobr kanadský značkují své teritorium. 

Zajímavé je, že tenhle výměšek se u nás nepoužívá pouze k výrobě parfémů, ale najdeme ho i v osvěžovačích vzduchu, cukrovinkách nebo ochucených cigaretách. Dříve se navíc kastoreum doporučovalo jako analgetikum, antipyretikum a abortivum (látka vyvolávající potrat). Vzhledem k opatřením na ochranu bobrů je dnes už „pravé“ kastoreum dosti vzácné, proto ho vytlačují syntetické náhražky. 

bigstock-ambergris-ambre-gris-ambergr-336279796.jpg

ambra šedá
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ambra není kámen, ale výměšek ze žaludku velryb.

Zvratky velryby za miliony

Tou nejdražší ingrediencí je ale nepochybně ambra šedá. Jde o voskovitou substanci, která vzniká v žaludcích velryb. Její funkce spočívá v ochraně vnitřních orgánů, které by jinak mohly přijít k úhoně vlivem ostrých schránek zkonzumovaných živočichů. Vzniklá hmota žaludek mořského obra ovšem dráždí, a tak musí po nějaké době z těla ven. 

Ambru tak můžete najít nejen na hladině moře, ale i na plážích. Za necelý kilogram nevábně vonící hroudy připomínající obyčejný kámen můžete inkasovat klidně milion korun. To samozřejmě platí jen pro ty nejkvalitnější kousky, které se na hladině vznáší třeba deset i dvacet let. Vyvržené zvratky často ještě „zrají“ na pláži, kde nabírají mineralitu okolního písku a kamenů a mění barvu.

V parfumérském průmyslu je ambra ceněná zejména pro její skvělé fixační schopnosti a díky tomu, že dodá vůni hloubku. V parfému ji však každý nesnese, a někomu z ní může být dokonce fyzicky špatně. Je velmi živočišná a má velkou sílu. Samozřejmě vždycky záleží, s čím se ingredience dál míchá a jak se ve finální podobě ředí.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Ambra
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kastoreum
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibet