Jste zde

Tipy, jak zútulnit bydlení: Prozradíme triky pro opravdu útulný domov!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Máte pocit, že váš byt je studený a neosobní? Změňte to a nechte se inspirovat! Vhodně zvolenými doplňky a barvami vytvoříte z vašeho bytu útulný domov. Levně a jednoduše!

10. 5. 2018

Útulnost není jen záležitostí peněz. I drobnosti mohou z vašeho bytu vytvořit útulné hnízdečko plné klidu a pozitivní energie. Zapalte aromalampu a zachumlejte se do postele plné nadýchaných polštářků.

Vzorovaná tapeta oživí každou místnost

Velký vliv na to, aby váš domov byl klidným a příjemným místem pro váš odpočinek, má výmalba. Barvy, které zvolíte, ovlivňují vaši psychiku více než si myslíte. Pozitivně vás naladí žlutá, povzbudit vás může oranžová a zklidnit před spaním vás může zase modrá. Bílou barvou, která evokuje čistotu, sice nic nezkazíte, nicméně na útulnosti nepřidá.

Sterilně působící bílou barvu oživte barevnými doplňky. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bez dostatku barevných doplňků váš byt bude působit sterilně, studeně a neútulně. Chcete-li proměnit váš byt v útulný domov, vymalujte alespoň jednu stěnu barevně nebo ji zvýrazněte zajímavou tapetou.

Do kouta obývacího pokoje umístěte dekorativní lampu

Výraznou roli ve vašem bytě hraje i světlo. Ostré a přímé světlo ponechte v kuchyni a v pracovně. V ložnici, v obývacím a dětském pokoji doplňte jedno centrální světlo i několika menšími lampičkami, které budou vyzařovat příjemné a útulně působící tlumené světlo.

Obzvlášť útulnou atmosféru vykouzlí svíčky a aromalampy. Zútulnit váš domov mohou i vhodně zvolené vůně. Vůně levandule zklidní vaši mysl a vytvoří pohodovou atmosféru, citrusy vás nabudí, růže, lilie a šeřík navodí romantickou atmosféru.

Dřevo a dřevěné doplňky zútulní každou domácnost. Obávat se nemusíte ani dřevěného obložení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zlepšete akustiku místnosti

Útulného bytu nikdy nedocílíte bez záclon a závěsů. Klasickým záclonám k parapetu a těžkým závěsům pravděpodobně už odzvonilo. Nicméně trh nabízí nepřeberné množství moderních vzorů a střihů, které nejenže zútulní váš byt, ale také zlepší celkovou akustiku v místnosti.

Výrazně zlepšit akustiku vám mohou pomoci i koberce. Podlaha je příjemná nejen na pohled, ale i na dotek. Pokud nejste příznivcem celoplošného, vsaďte alespoň na kusové koberce, které rozbijí jednotvárnost plovoucí podlahy. Luxusním kouskem může být i kožešina.

Zapomeňte na sušené a umělé květiny

Pokojové rostliny v květináči, bylinky v kuchyni na parapetu, nebo řezané květiny ve váze váš byt stoprocentně zútulní a rozveselí. Pročistí vzduch a pozitivně ovlivní vaši psychiku. Zasazené v barevném květináči, ozdobené dekoračními kamínky či jinak zajímavě naaranžované mohou tvořit originální designový doplněk. Vždy však vsaďte na živé květiny! Umělé a sušené květiny vytvářejí negativní atmosféru.

Hygge je pojem z dánštiny a často se překládá jako zábava. Být hygge ale znamená spíš umění obklopovat se pěknými věcmi a příjemnými lidmi, užívat si každou maličkost, každý den se radovat a vážit si i tak „obyčejných“ věcí, jako je třeba rodinná večeře. Jakmile budete hygge, budete se v životě cítit šťastnější. Potřebujete se to ale naučit a bydlení ve stylu hygge vám k tomu snadno dopomůže.

[[{"fid":"4506","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zalézt si v teplých ponožkách do postele a s hrnkem kakaa sledovat oblíbený seriál - to je esence hygge.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"teplé ponožky a přehoz","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zalézt si v teplých ponožkách do postele a s hrnkem kakaa sledovat oblíbený seriál - to je esence hygge.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"teplé ponožky a přehoz","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"teplé ponožky a přehoz","title":"Zalézt si v teplých ponožkách do postele a s hrnkem kakaa sledovat oblíbený seriál - to je esence hygge.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

Jak být hygge? Stačí tak málo!

Potřebujete vyzvednout dítko ze školky, ale jste příšerně unavení? Projděte se tou nejhezčí cestou. Vnímejte příjemný vánek, svítící slunce nebo první padající sněhové vločky. Potřebujete uvařit večeři, ale nechce se vám do toho? Udělejte si k vaření dobrý zelený čaj nebo si nalijte víno a pusťte si oblíbenou hudbu. Nemáte na nic náladu? Zachumlejte se do deky a užívejte si dotyk příjemného materiálu. Uvidíte, že se zanedlouho naučíte radovat i z malých věcí!

Zařizujeme hygge bydlení aneb V hlavní roli útulno

Právě ono vychutnávání každodenních malých radostí je ideální podpořit pěkným bydlením, které ve vás vyvolá příjemné pocity, kamkoli se vrtnete – do křesla s knížkou, do kuchyně k lince nebo do koupelny do vany. Vaše bydlení by mělo vypadat tak, aby vás vždycky lákalo se do něj odkudkoli vrátit a trávit v něm volný čas. 

[[{"fid":"5101","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Pro navození hygge pocitu nejsou třeba drahé doplňky. Naopak, příjemně vám může být i v interiéru, který jste si zařídili svépomocí. A třeba i pomocí suvenýrů z dovolené.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"mušle jako suvenýr z dovolené","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Pro navození hygge pocitu nejsou třeba drahé doplňky. Naopak, příjemně vám může být i v interiéru, který jste si zařídili svépomocí. A třeba i pomocí suvenýrů z dovolené.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"mušle jako suvenýr z dovolené","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"mušle jako suvenýr z dovolené","title":"Pro navození hygge pocitu nejsou třeba drahé doplňky. Naopak, příjemně vám může být i v interiéru, který jste si zařídili svépomocí. A třeba i pomocí suvenýrů z dovolené.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

Nutně to ale neznamená mít drahý designový nábytek, naopak. Ten je často neosobní, chladný, strohý. Vyberte si takový, jaký se bude líbit vám. Tady jsou naše tipy: 

 • Dřevěný nábytek. Může to být masiv, ale i lamino nebo jiné materiály. Dřevo nebo dekor dřeva vytváří hřejivou atmosféru, která je snad pro hygge bydlení úplným základem.
 • Jiné přírodní materiály. Dánové a seveřané obecně si potrpí na přírodní materiály, takže kromě dřeva často využívají i krásy kamene, korku, kůže a dalších podobných. 
 • Doplňky. A když říkáme doplňky, myslím tím ty, které vhodně doplní vybraný nábytek a budou o vás vypovídat. Kdo jste, co máte rádi, co se vám líbí. Mohou být jednoduché až minimalistické, jen když přenesou kousek vaší osobnosti do samotného bytu.
 • Polštáře. Měkké polštáře na křesle, sedačce, na posteli, kdekoli. Kdekoli, kde si chcete užít svou chvilku pohody, klidu a štěstí. I kdyby to mělo být na zemi. 
 • Přehozy a deky. Všechno, co vás skutečně fyzicky zahřeje, až přijdou chladné dny, nebo to, co oblaží vaši kůži za letního horka. 
 • Lampy a lampičky. Do hygge stylu bydlení rozhodně nepatří zářivky a lustry. Na místě jsou menší lampičky s teplým světlem, které navodí nejen útulno, ale i intimnější atmosféru, při níž bude jednodušší se uvolnit a oddat se dokonalému komfortu.

[[{"fid":"4507","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Mít svůj koutek - to je základ spokojeného bydlení.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"houpací síť s polštářky","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Mít svůj koutek - to je základ spokojeného bydlení.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"houpací síť s polštářky","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"houpací síť s polštářky","title":"Mít svůj koutek - to je základ spokojeného bydlení.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

Dostaňte z hygge bydlení všechno, co se dá

Jakmile se ve svém bytě konečně začnete cítit jako králové a královny, pozvěte i své přátele na skleničku vína a něco dobrého k zakousnutí. Nejen že sklidíte obdiv za vylepšení svého příbytku, ale také si v příjemném prostředí, v němž se uvolníte nejen vy, ale i vaši blízcí, užijete si spoustu pěkných chvil. S takovým bydlením zkrátka snadno získáte i životní pohodu!

Zdroje: 

 • https://primanapady.cz/clanek-218083-jak-vypada-bydleni-ve-stylu-hygge
 • https://www.dumazahrada.cz/clanek/hygge-styl-ktery-vam-do-vaseho-domova-vnese-pohodu-20220301.html
 • https://www.svicky.cz/clanky/hygge-styl-bydleni-zutulni-vas-domov.-jake-materialy-a-dekorace-vybrat
 • https://www.kupsi-tapety.cz/clanky/detail/jak-si-zaridit-bydleni-ve-skandinavskem-stylu-hygge.htm
 • https://www.homeincube.cz/interier-plny-stesti-hygge-bydleni/
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud patříte mezi ty, kterým uhyne i velmi odolný kaktus, vsaďte na květiny, které nepotřebují takovou péči. Skvělou volbou můžou být velmi odolný lopatkovec, tlustice, aloe vera či nenáročná dracéna.

Využijte své vzpomínky

Zapomeňte na holé zdi! Pomocí různě velkých a barevných rámečků si vytvořte koláž z fotografií, které vám budou připomínat příjemné chvíle strávené s rodinou a kamarády, nezapomenutelnou dovolenou a jiné krásné vzpomínky. Pohled na takovou koláž vám vždy vykouzlí úsměv na tváři.

Pokoj teenagera zútulněte plakáty nebo originálními samolepkami. Vedle černobílých a barevných variant můžete zvolit i svítící nebo 3D samolepky. Pochlubte se vašimi úspěchy, diplomy, medailemi a suvenýry z cest.

Postel ve vaší ložnici zasypte velkým množství naducaných bulánků různých barev a tvarů nebo přes ni nedbale přehoďte přehoz. Trocha nedbalosti je známkou toho, že u vás doma skutečně někdo bydlí. Jednobarevnou sedačku v obývacím pokoji oživte několika polštářky, které vám budou barevně ladit. V zimních měsících by neměla chybět ani huňatá deka, která vás stoprocentně zahřeje. Pár barevných sedáků se nebojte umístit ani ve vaší chodbě.