Jste zde

Tipy, jak zútulnit bydlení: Prozradíme triky pro opravdu útulný domov!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Máte pocit, že váš byt je studený a neosobní? Změňte to a nechte se inspirovat! Vhodně zvolenými doplňky a barvami vytvoříte z vašeho bytu útulný domov. Levně a jednoduše!

10. 5. 2018

Útulnost není jen záležitostí peněz. I drobnosti mohou z vašeho bytu vytvořit útulné hnízdečko plné klidu a pozitivní energie. Zapalte aromalampu a zachumlejte se do postele plné nadýchaných polštářků.

Vzorovaná tapeta oživí každou místnost

Velký vliv na to, aby váš domov byl klidným a příjemným místem pro váš odpočinek, má výmalba. Barvy, které zvolíte, ovlivňují vaši psychiku více než si myslíte. Pozitivně vás naladí žlutá, povzbudit vás může oranžová a zklidnit před spaním vás může zase modrá. Bílou barvou, která evokuje čistotu, sice nic nezkazíte, nicméně na útulnosti nepřidá.

Sterilně působící bílou barvu oživte barevnými doplňky. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bez dostatku barevných doplňků váš byt bude působit sterilně, studeně a neútulně. Chcete-li proměnit váš byt v útulný domov, vymalujte alespoň jednu stěnu barevně nebo ji zvýrazněte zajímavou tapetou.

Do kouta obývacího pokoje umístěte dekorativní lampu

Výraznou roli ve vašem bytě hraje i světlo. Ostré a přímé světlo ponechte v kuchyni a v pracovně. V ložnici, v obývacím a dětském pokoji doplňte jedno centrální světlo i několika menšími lampičkami, které budou vyzařovat příjemné a útulně působící tlumené světlo.

Obzvlášť útulnou atmosféru vykouzlí svíčky a aromalampy. Zútulnit váš domov mohou i vhodně zvolené vůně. Vůně levandule zklidní vaši mysl a vytvoří pohodovou atmosféru, citrusy vás nabudí, růže, lilie a šeřík navodí romantickou atmosféru.

Dřevo a dřevěné doplňky zútulní každou domácnost. Obávat se nemusíte ani dřevěného obložení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zlepšete akustiku místnosti

Útulného bytu nikdy nedocílíte bez záclon a závěsů. Klasickým záclonám k parapetu a těžkým závěsům pravděpodobně už odzvonilo. Nicméně trh nabízí nepřeberné množství moderních vzorů a střihů, které nejenže zútulní váš byt, ale také zlepší celkovou akustiku v místnosti.

Výrazně zlepšit akustiku vám mohou pomoci i koberce. Podlaha je příjemná nejen na pohled, ale i na dotek. Pokud nejste příznivcem celoplošného, vsaďte alespoň na kusové koberce, které rozbijí jednotvárnost plovoucí podlahy. Luxusním kouskem může být i kožešina.

Zapomeňte na sušené a umělé květiny

Pokojové rostliny v květináči, bylinky v kuchyni na parapetu, nebo řezané květiny ve váze váš byt stoprocentně zútulní a rozveselí. Pročistí vzduch a pozitivně ovlivní vaši psychiku. Zasazené v barevném květináči, ozdobené dekoračními kamínky či jinak zajímavě naaranžované mohou tvořit originální designový doplněk. Vždy však vsaďte na živé květiny! Umělé a sušené květiny vytvářejí negativní atmosféru.

Chybět by neměly ani otevřené poličky se suvenýry a vašimi fotografiemi. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud patříte mezi ty, kterým uhyne i velmi odolný kaktus, vsaďte na květiny, které nepotřebují takovou péči. Skvělou volbou můžou být velmi odolný lopatkovec, tlustice, aloe vera či nenáročná dracéna.

Využijte své vzpomínky

Zapomeňte na holé zdi! Pomocí různě velkých a barevných rámečků si vytvořte koláž z fotografií, které vám budou připomínat příjemné chvíle strávené s rodinou a kamarády, nezapomenutelnou dovolenou a jiné krásné vzpomínky. Pohled na takovou koláž vám vždy vykouzlí úsměv na tváři.

Pokoj teenagera zútulněte plakáty nebo originálními samolepkami. Vedle černobílých a barevných variant můžete zvolit i svítící nebo 3D samolepky. Pochlubte se vašimi úspěchy, diplomy, medailemi a suvenýry z cest.

Postel ve vaší ložnici zasypte velkým množství naducaných bulánků různých barev a tvarů nebo přes ni nedbale přehoďte přehoz. Trocha nedbalosti je známkou toho, že u vás doma skutečně někdo bydlí. Jednobarevnou sedačku v obývacím pokoji oživte několika polštářky, které vám budou barevně ladit. V zimních měsících by neměla chybět ani huňatá deka, která vás stoprocentně zahřeje. Pár barevných sedáků se nebojte umístit ani ve vaší chodbě.

Já bych také řekla, že další skvělou vychytávkou je umístění krbu do prostoru. Nicméně je mi jasné, že ne všude se dá dát klasicky plynový, ale ty elektrické, například i od Ht-design.cz, které jsou skutečně kvalitní a velmi pěkné designové kousky, bych určitě dala i do bytu.