Jste zde

Alpský styl bydlení: Buďte i ve městě jako na horách. Stačí tak málo

alpský styl bydlení Zdroj: www.bigstockphoto.com
Masivní dřevěný nábytek a dřevem obložené zdi, huňaté koberce, kožešiny a bílá barva v kombinaci s vhodnými doplňky zaručeně vykouzlí báječně hřejivou atmosféru v bytě nebo domě. Tomuhle stylu se říká alpský… A asi nemusíme dlouze vysvětlovat proč.

19. 11. 2020

Jako uprostřed Alp se můžete cítit klidně v městském bytě, jen ho nedoporučujeme volit do opravdu malých bytů. Vzhledem k tomu, že sází na masiv, by v něm totiž moc parády neudělal a opticky i fakticky by zabíral víc místa, než by bylo potřeba.

Pokud vás alpský styl bydlení ohromil, nemusíte vůbec váhat, jestli si v něm nezařídit chalupu nebo rodinný dům. Uvidíte, že domácnost v tomhle stylu vedenou vám bude závidět každá návštěva. 

2.jpg

ložnice v alpském stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Základem alpského stylu je dřevo. Ideálně masiv. Pozor tedy na malé prostory.

Jak alpský styl bydlení vypadá?

Základním pilířem tohohle stylu je dřevo – rozhodně na podlaze a rozhodně v podobě masivních prken. Dřevem pak můžete obložit i zdi. Klidně všechny, ale jestli chcete dosáhnout jakéhosi příjemného kompromisu mezi místem, na kterém bydlíte, a alpským bydlením, obložte třeba jen jednu nebo dvě zdi v místnosti.

Pamatujte, že zvlášť pokud zvolíte tmavší dřevo, mohlo by vám v místnostech chybět přirozené světlo. Proto se hodí kombinace obložení a bílé výmalby.

Náš tip: Chystáte se obývat podkroví? Nesnažte se zamaskovat trámy, naopak využijte jejich krásy! Do alpského stylu bydlení se perfektně hodí.

Co se materiálů týče, nemusíte používat jen dřevo, ale i jiné přírodní dary. Třeba kámen nebo – a to je pro obyčejné smrtelníky jednodušší – dlažbu, která tyto materiály připomíná.

Kromě dřeva patří k alpskému stylu huňaté koberce a kožešiny. Dřevěné podlahy si o to vyloženě říkají a je skutečný požitek se po nich projít třeba při cestě do postele nebo ke gauči. 

Své výsostné postavení mají v tomhle stylu bydlení doplňky, především pak bytový textil. Jen si pomyslete, co by bylo alpské bydlení bez typických kostiček, ať už na závěsech, ubrusech, nebo utěrkách na nádobí?

3.jpg

doplňky v alpském stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
K alpskému stylu patří doplňky a také huňaté textílie.

Můžete se klidně předzásobit sadami v různých barvách – v červené, modré, hnědé, zelené… A pak podle libosti kombinovat. Nezapomínejte na drobnosti, které dělají celek dokonalým. Třeba na kuchyňské chňapky ve správném provedení!

Mezi doplňky by neměly chybět ty dřevěné, ideálně takové, které vypadají o něco starší, než ve skutečnosti jsou. Tak dodají bydlení to správné horské kouzlo. Můžou to být třeba rámečky na fotografie, truhly a truhličky, stoličky důmyslně, ručně vyrobené figurky a svícny (aby se oheň ze svíčky nedostal až na dřevo) nebo staré lyže.

1.jpg

předsíň v alpském stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Buď se pusťte do zařizování útulného "kutlochu" s množstvím polštářků, nebo vsaďte na střídmější alternativu tohoto stylu.

To všechno můžete doplnit třeba proutěnými košíky. A pozor, jestli to obecně lahodí vašemu oku, atmosféru takového bydlení umocní trofej na zdi.

Pohodlí musí být

Alpský styl dokáže ohromit na první pohled. Důležitý ale není jen vzhled, nýbrž i pohodlí. V interiéru, který má připomínat útulnou alpskou chalupu, přece nemůžete mít nepohodlnou tvrdou postel nebo gauč, který sem sice sedne vizuálně, ale jinak vás vůbec nesvádí k lenošení.

Nezapomeňte obojí „nabušit“ měkoučkými polštářky a huňatými dekami, které svým provedením zapadnou.