Jste zde

Tipy, jak ušetřit i z malé výplaty: Zbavte se zlozvyků, SWAPujte a stanovte si cíl

prasátko na spoření Zdroj: Shutterstock
Rekordní inflace, která jde ruku v ruce se současnou ekonomickou krizí, nutí řadu z nás šetřit na všem možném i nemožném. Pokud vy sami žijete od výplaty k výplatě, poradíme, jak ušetřit a přitom se z toho nezbláznit.

16. 10. 2022

Podle údajů Ministerstva financí si domácí rozpočet sestavuje necelých šedesát procent obyvatel Česka. A to je žalostně málo. Pokud nejste zrovna analytický typ, může vám sestavování rozpočtu připadat jako pěkná nuda a zbytečná práce. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak.

Díky tomu, že budete bezpečně vědět, kolik peněz vám měsíčně přijde na účet, kolik povinných výdajů pravidelně hradíte a za co běžně utrácíte, můžete lépe plánovat a zjistit, kudy vám utíkají peníze. Tomu přizpůsobíte svoje zvyklosti i nákupní chování a můžete začít zodpovědně a efektivně šetřit.

Stanovte si cíl

Ještě než se vrhnete na samotné šetřicí tipy, bude potřeba stanovit si cíl, na který chcete ušetřit. Je to nová televize, dovolená nebo snad vysněné auto? Spočítejte si, kolik prostředků můžete měsíčně odložit a odkládejte je průběžně do obálky. Do té, pokud je to alespoň trochu možné, nesahejte. Cíl taky nefinancujte pomocí půjček nebo nákupů na splátky. Takto se můžete totiž poměrně snadno dostat do dluhové pasti.

shutterstock_678492736.jpg

sklenice na úspory
Zdroj: 
Shutterstock
Stanovte si cíl, na který budete šetřit. Tahle inspirace vám pomůže, když trochu polevíte.

Zbavte se zlozvyků

Každá vaše cigareta má dopad nejen na vaše zdraví, ale taky i peněženku. Podle průzkumu navíc zhruba 40 % kuřáků od 15 do 70 let měsíčně vykouří 20 a více krabiček cigaret. Kdyby se své závislosti vzdali, ročně by si místo ní mohli dovolit týdenní luxusní dovolenou all inclusive v exotice.

Spočítejte si proto, kolik můžete měsíčně/ročně ušetřit, pokud se svého zlozvyku zbavíte. A nezapomeňte, že kromě cigaret se mezi cenově nákladné zlozvyky řadí i alkohol a užívání dalších omamných látek. 

Plánujte výdaje dopředu

Víte, že budete muset na konci roku zaplatit povinné ručení nebo pojištění bytu? Peníze si odkládejte bokem po malých částkách během celého roku. Plánujte i během nakupování a ideálně jídelníček na týden přizpůsobujte aktuálně probíhajícím akcím.

Stravujte se co nejvíc doma a vařte na vícero dnů. Při vaření a pečení využívejte zbytkového tepla, k pečeným žebrům přihoďte třeba moučník, a jakmile troubu vypnete, usušte v ní třeba nasbírané houby nebo jablečné křížaly.

shutterstock_1836094834.jpg

spořicí rodina
Zdroj: 
Shutterstock
K zodpovědnému způsobu života ideálně veďte i děti.

Nechte auto doma a vsaďte na MHD

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech vyrazily vzhůru raketovou rychlostí. Benzin i nafta lámou rekordy a následujících pár měsíců nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace stabilizovat.

Pokud to tedy alespoň trochu jde, nechte auto doma a do práce vyrazte třeba pěšky nebo na kole. Pracujete-li dál, využijte MHD. Jezdíváte-li městskou hromadnou dopravou pravidelně, vyplatí se vám pořídit roční kupon. Vyzkoušet můžete třeba i sdílenou spolujízdu

Najděte si koníčky a aktivity, které jsou zdarma

Udržovat se v psychické a fyzické kondici je samozřejmě žádoucí. Na druhou stranu to něco stojí. Taková permanentka do fitka může z vašeho rodinného rozpočtu odčerpat nemalou částku. Proto si najděte aktivity a sporty, které jsou zdarma, a můžete je ideálně provozovat za každého počasí.

Co takhle vsadit na běh nebo turistiku? Nebo se vydat na procházku do městského parku? Kino můžete vyměnit za filmové večery u vás doma, které si můžete zpříjemnit třeba karetními hrami nebo deskovkami.

Kupujte kvalitnější potraviny

Pravděpodobně vám tahle rada bude znít v kontextu nadpisu článku tak trochu uhozeně. Ve skutečnosti ale můžete koupí kvalitních (byť dražších) potravin a surovin skutečně ušetřit.

Například dražšího, ale chuťově výraznějšího sýru spotřebujete mnohem méně než toho, který vás vyjde na třetinu. Stejně tak je to i s kořením. Navíc vás kvalitnější jídlo zasytí na delší dobu a postará se o další zdravotní benefity. 

Náš tip: Pokud je to alespoň trochu možné, kupujte sezónní potraviny. Ty jsou cenově dostupné, nemusí k nám cestovat přes půl světa a mohou se pochlubit maximem vitamínů, minerálů a dalších pro tělo nezbytných látek. 

Proveďte revizi spotřebičů a kohoutků

Zkontrolujte spotřebu stávajících spotřebičů v domácnosti, případně ty nejstarší „žrouty“ vyměňte za novější modely. Pozor dávejte taky na zbytečné plýtvání vodou. Místo napouštění vany se sprchujte, vodu při čištění zubů zastavujte a překontrolujte kohoutky a vodovodní baterie. Ty kapající opravte nebo vyměňte za nové, které budou disponovat perlátorem.

Využívejte věrnostní programy a bonusy

Značná část obchodů dnes už nabízí věrnostní programy. Pokud někde nakupujete pravidelně, zvažte členství. Získáte třeba zvýhodněné ceny na vybrané zboží, přístup ke speciálním akcím a slevám, narozeninovou slevu nebo odměny za nasbírané věrnostní body. Na nákup vyrážejte večer před zavírací dobou nejen s věrnostní kartičkou, ale taky se slevovými kupony, které najdete v aplikaci, mailu nebo schránce. 

Za pozvání odložte peníze stranou

Potkali jste se s dávnou kamarádkou, která vás pozvala na oběd? Přišlo pozvání od kolegyně nebo partnera? Odložte si stejnou částku, kterou za vás dotyčný zaplatil stranou. Ideálně do některé z obálek, které máte doma uschované a spoříte si do nich na vybraný cíl.

Co nepotřebujete, to prodejte

Dnes už existuje nespočet možností, jak se zbavit všeho starého, nepotřebného nebo nepadnoucího. Protřiďte skříně a na nejrůznějších platformách nebo sociálních sítích a online bazarech prodejte oblečení a boty. Stejně tak postupujte taky u bytového vybavení. Proberte i půdu. Možná tam objevíte poklady, za které vám kupující doslova utrhnou ruce. 

Choďte do knihovny

Rádi čtete? Pak budete jistě dřív nebo později bojovat s nedostatkem místa i prázdnou peněženkou. Za nejnovější bestseller můžete dát klidně i několik stokorun. Proto si raději zařiďte čtenářský průkaz a knihy si půjčujte. Možná nutně neseženete všechny aktuální novinky hned, ne nadarmo se ale říká, že „Kdo si počká, ten se dočká.“ A ještě ušetří…

Darujte vlastnoručně vyrobené dárky

Že vás dokážou vánoční svátky nepěkně zruinovat? Pořizujete půlce rodiny dárky za tisíce? Změňte to a ušetřete! Namísto kupovaných dárků vsaďte třeba na ty jedlé a ručně vyrobené. Co takhle darovat vánoční čaj připravený z vlastnoručně sesbíraného sezonního ovoce? Superzdravé kimči nebo jinou nakládanou zeleninu? Nebo nakrájené a usušené jablečné křížaly v dárkovém balení? Fantazii se meze nekladou. A to ani o Vánocích! 

Oblečení z druhé ruky

Co si budeme povídat – módní trendy se neustále mění a oblečení vychází z módy pár týdnů po tom, co jste si ho přinesli z obchodu. Protože se ale móda a její prvky neustále opakují, není od věci navštívit čas od času second hand, kde můžete ulovit opravdové skvosty. Nakupovat můžete i na nejrůznějších online bazárcích a platformách nebo oblečení vyměňovat pomocí SWAP akcí

Uskromněte se

Ušetřit z menší výplaty vyžaduje obrovskou sebedisciplinu a jistou dávku nekomfortu. Uskromnit se zkrátka budete muset v mnoha ohledech. Přesto si čas od času vyrazte z kopýtka a navštivte třeba oblíbenou restauraci nebo wellness zařízení, kde si do sytosti odpočinete. Nebo jednoduše návštěvu přizpůsobte aktuálním nabídkám, které najdete na nejrůznějších slevových portálech. Ušetřit můžete klidně i tisíce korun ročně. 

Použité zdroje:

  • https://www.svetbank.cz/tipy-jak-usetrit-penize-i-z-male-vyplaty
  • https://www.porovnej24.cz/clanky/10-tipu-efektivne-usetrit-penize-vyplaty-nestradat