Jste zde

Jak ušetřit za potraviny: Do obchodu po jídle a se seznamem. A vařte ve velkém

nákupní seznam Zdroj: Shutterstock
Snižte své výdaje za potraviny a ušetřete tisíce korun ročně z rodinného rozpočtu. Máme pro vás několik důležitých rad a jednoduchých tipů jak na to!

11. 9. 2022

Nákupy potravin jsou pro většinu domácností v současné době jednou z největších výdajových položek v rodinném rozpočtu. Není proto divu, že spousta z nás přemýšlí, jak tyto výdaje snížit. Pojďte se proto společně s námi podívat na několik našich rad, které vám pomohou ušetřit i několik tisíc korun ročně.  

shutterstock_1274424598.jpg

muž v obchodě
Zdroj: 
Shutterstock
Ceny potravin letí vzhůru a podle mnoha ekonomů bohužel poletí i nadále.

Plánujte a nakupujte podle seznamu

Před nakupováním si naplánujte jídelníček a podle toho si vytvořte seznam potravin, které skutečně potřebujete a spotřebujete před uplynutím data spotřeby. V akčním letáku se podívejte na slevy a zvažte, jestli jsou pro vás výhodné - zda jsou větší balení opravdu výhodnější, nebo jestli vás přeci jen nevyjde levněji privátní výrobek obchodního řetězce, který má mnohdy srovnatelné složení jako výrobek značkový

shutterstock_565485382.jpg

nakupování s dětmi
Zdroj: 
Shutterstock
Do obchodu nechoďte hladoví a nechte doma děti. 

V obchodě nekupujte chipsy, předpečené pečivo, cukrovinky, slazené limonády ani balenou vodu, která opravdu není zdravější než ta z kohoutku. A nezapomeňte nákupní tašku! Ať ji zbytečně nemusíte kupovat. 

Naučte se vařit a péct

Omezte své návštěvy v restauracích, nekupujte hotová jídla a naučte se vařit. Příprava vlastní svačiny, kterou si vezmete s sebou do práce, nebo oběda vás vyjde mnohem levněji.

Mnohonásobně lépe se však vyplatí vařit ve velkém množství a jednotlivé porce následně zamrazit. Dále se také vyplatí vařit z čerstvý potravin, které jsou obvykle levnější než polotovary, a ze sezónního ovoce i zeleniny. A pokud jste v kuchyni alespoň trochu zdatní, zkuste zavařovat nebo si zkuste upéct vlastní domácí rohlíky či chleba.

Tip: Udržujte dobré sousedské vztahy! Možná časem zjistíte, že vaše sousedka umí skvělé rohlíky, které ráda vymění za váš domácí chléb. 

Využívejte věrnostní programy

Buďte věrni jednomu prodejci a využívejte zvýhodněné nabídky pro členy klubu nebo na členskou kartu sbírejte body za nákupy a následně je proměňte za poukázky, které můžete využít jako slevu při dalším nákupu. 

Nakupovat choďte večer a využijte akční večerní slevy na uzeniny, maso a čerstvé pečivo. 

shutterstock_129146456.jpg

žena s rajčaty
Zdroj: 
Shutterstock
Nahraďte prémiové části masa levnějšími a párkrát v týdnu maso nahraďte luštěninami nebo houbami. 

Správným skladováním prodlužte potravinám životnost

Potraviny, které si přinesete z obchodu domů, správně uskladněte. Těstoviny, mouku, obiloviny, luštěniny a jiné potraviny, které mají rádi moli, přesypte do uzavíratelných dóz, chleba zabalte do utěrky a uložte ho do chlebníku, cibuli i brambory vysypte z igelitového sáčku a najděte jim doma chladnější místo. Co nestihnete sníst, zamrazte! 

Tip: Zeje vaše lednička prázdnotou a vy nevíte co vařit? Stáhněte si chytrou aplikaci Supercook, která vám dokáže vygenerovat recept ze surovin, které máte zrovna doma. 

Vypěstujte si vlastní úrodu

Pokud máte zahradu nebo alespoň balkon, pusťte se na jaře do zahradničení a během léta a podzimu sklízejte vlastní úrodu zeleniny i ovoce. Na okenním parapetu pěstujte bylinky a udržujte dobré sousedské vztahy, abyste si mohli vzájemně vyměňovat přebytky úrody. 

Zdroje:

  • https://www.jakusetrit.eu/jak-usetrit-za-jidlo-15-tipu-ktere-vam-usetri-tisice/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-na-jidle-30001113.html
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-usetrit-na-jidle-30000218.html
  • https://www.porovnej24.cz/clanky/6-tipu-usetrit-jidle-az-20-000-kc-rocne
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-usetrit-na-jidle-pomuzou-vam-seznam-bryle-i-sousedka-78921