9. 12. 2016
Kromě toho se ale musí každý, kdo se rozhodně zařídit dětský či studentský pokoj, zamyslet nad výběrem barev. Které budou nejlepší pro vašeho potomka a jaké barvy zvolit s ohledem na dispozice pokoje? Inspirujte se u nás!
Barvy mluví a utváří atmosféru
Možná už jste zaslechli něco o tom, že každá barva něco znamená, něco vyjadřuje a také má na člověka vliv. Významem barev není nutné se řídit, při jejich výběru bychom ale neměli opomenout právě ten fakt, že barvy mají schopnost na člověka působit a navozovat v místnosti atmosféru.
Jak by měl vypadat pokoj pro studenta? Jak vybavit studentský pokoj, aby šlo učení (skoro) samo
Modrá zklidní hyperaktivní děti a pomůže jim v soustředění.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jaká jsou základní pravidla výběru barev, kterými bychom se měli řídit?
- barvy v dětském pokoji by měly být pestré a veselé
- kombinace barev by neměly být přehnané – designéři doporučují využívat maximálně tři barvy
- hyperaktivním dětem prospějí spíše studené barvy, zklidní je (modrá, světle fialová, kombinace modré a zelené)
- dětem, které potřebují povzbuzovat a rozveselovat, naopak svědčí teplé barvy (červená, žlutá, oranžová)
- vždy by mělo jít o tlumené odstíny, které nebudou působit rušivě
- ne vždy se musíme řídit tím, zda jde o pokoj chlapecký či dívčí – záleží spíše na tom, které barvy dítěti prospějí a budou mu příjemné
Na výmalbu dětského pokoje jděte s citem a rozmyslem
Zcela bez nadsázky můžeme říci, že barva pokoje a jeho celková atmosféra má na dítě velký vliv. Třeba už jen proto, že dítě v pokoji tráví hodně času. Probouzí se v něm, odpoledne se v něm učí a tráví volný čas, večer v něm usíná. Bylo by tedy bláhové si myslet, že vybrané barvy na dítě nikterak nepůsobí. Čím se řídit při jejich výběru a co barvy nejen dětem říkají?
Čekáte přírůstek do rodiny? Zařizujeme dětský pokoj pro novorozence
Žlutá je pravděpodobně druhou nejčastější barvou dětských pokojíčků.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Červená
S červenou barvou bychom měli být v dětských pokojích hodně opatrní. Některé děti, zvláště ty úzkostlivé, bez energie nebo s nižším sebevědomím, ji v jisté míře uvítají. Může na jejich psychiku dokonce blahodárně působit.
Pro mnoho dětí ale může znamenat až nepříjemné rozptýlení, které může vést k neschopnosti soustředit se. Pokud tedy chcete vnést do dětského pokoje červenou, kombinujte ji se světlými barvami, u menších dětí zvolte spíše jemné červené aplikace.
Zelený dětský pokoj může být krásný, nedovolte však, aby připomínal nemocniční chodbu nebo operační sál.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Oranžová
Oranžová je královna barev, alespoň co se moderních dětských pokojů týče. Vyvolává radost a veselí, působí přátelsky a hřejivě. V oranžově vymalovaném pokoji, například s bílým stropem, bude vaše dítko rádo pobývat, ať už se bude učit, nebo odpočívat. Oranžovou bychom do dětského pokoje dávat neměli jen v jediném případě – v případě, že si ji v něm dítě nepřeje mít.
Žlutá
Žlutá je v lecčems podobná oranžové. Působí přátelsky, je hřejivá a radostná. Navíc ještě navozuje uvolnění a vzbuzuje zvědavost. Poslední zmíněný fakt může podpořit malé badatele, kteří se rádi dozvídají nové informace. Společně s oranžovou jde o barvu, s níž se můžeme v dětských pokojích setkat nejčastěji.
Fialová se čím dál častěji stává součástí pokojů, může ale rušit při usínání.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zelená
Zelená barva má zklidňující účinky a působí velmi přátelsky. Spoléhejte se však na její světlejší odstíny a nedovolte, aby dětský pokoj připomínal operační sál. Zelenou ideálně zkombinujte s jinou barvou, krásná je například kombinace s tlumeným odstínem oranžové. Pokud vaše dítě navíc miluje přírodu, bude pro něj zelená naprosto ideální.
Modrá
Modrá je skvělou volbou pro všechny energií překypující až hyperaktivní děti, které se obtížně soustředí. Modrá jim totiž pomůže zklidnit mysl a zlepšit koncentraci při učení, ale při jiných činnostech, například při čtení.
Tato barva má však jednu nevýhodu. Rozhodně ji nemůžeme doporučit do pokoje dětem smutnějším a úzkostlivým a dětem s nízkým sebevědomím – působila by na ně s největší pravděpodobností negativně.
Červená prospěje úzkostlivým a bojácným dětem. Povzbudí je a zahřeje na duši.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Fialová
Fialová je typickou moderní barvou dětských pokojů. Skvěle podpoří fantazii vašich ratolestí, touhu dozvídat se nové informace a učit se novým věcem, pomůže jim přemýšlet. Malému vědátorovi ji neváhejte do pokojíčku dát, pokud ji má rád. Všem, kteří se špatně soustředí, jí zase můžete hodně pomoci. Kombinace fialové a bílé barvy může z pokoje udělat vznešené království.
Pozor však na sílu této barvy. Právě podpora duševních činností a kreativity jde ruku v ruce s tím, že se může dítěti v takto laděném pokoji špatně usínat. Jestliže však se spánkem nemá nejmenší potíže, neváhejte a tuto barvu vyzkoušejte.
Šedou děti nenadchnete, ale když už na ni dojde, zvolte alespoň pestré doplňky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Růžová
Ač jsme si řekli, že při výběru barev nemusí hrát roli to, zda jde o chlapecký či dívčí pokoj, růžová je pověstná výjimka z tohoto pravidla. Jen stěží byste svého menšího či většího synka potěšili růžově vymalovaným pokojem. Růžová je výsadou dívek, ale ani v tomto případě se to s ní nesmí přehánět.
Tato barva vyvolává dojem něžnosti a nevinnosti, ale pokud je jí v místnosti moc, působí často až infantilně. Pokud chceme do pokoje vnést růžovou, je vhodnější zvolit například bílou výmalbu a vsadit na růžový nábytek či doplňky v různých odstínech této barvy.
U malých dětí je tato barva tabu, u teenagerů by vás přání černé výmalby nemělo překvapit.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Hnědá
Hnědá je tradiční barva působící poněkud usedle. Hodí se spíše do obývacích pokojů, kde chceme po většinu času odpočívat. Do dětského pokoje však není příliš vhodná.
Nevyvolává radost a pozitivní emoce, ani nemá tak uklidňující vliv jako zmíněná modrá a pro děti je příliš nevýrazná. Hnědou barvu v pokoji často zastupuje nábytek, což stačí, případně můžeme zvolit její světlé odstíny.
Oranžová je nejpoužívanější barvou v dětských pokojích.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bílá
Bílá je univerzální barva, která se hodí takřka kamkoli. Zrovna v dětském pokoji ale může působit hodně studeně a zcela odporuje tomu, že bychom měli při výběru barev popustit uzdu fantazii.
Do dětského pokoje se bílá hodí k ostatním, tmavším barvám, aby místnost prosvětlila, rozhodně by však neměla být jedinou barvou. Ideální je zvolit pro výmalbu kombinaci jiných barev a pořídit bílý nábytek. Ten i v dětském pokoji působí příjemným, moderním až luxusním dojmem.
Hnědá je vhodná spíše do obývacích pokojů, děti ji vnímají jako nevýraznou.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Šedá
Šedá je stejně jako bílá poněkud nevýrazná a příliš nepodporuje emoce. Společné vlastnosti má i s hnědou – je poněkud usedlá a děti ji rozhodně nemívají příliš v lásce.
Pokud chcete vymalovat dětský pokoj šedou barvou, potom se stanou nezbytností výrazné doplňky a i zde doporučíme kombinaci například s bílou.
Růžovou je vhodné do pokoje zakomponovat spíše v podobě doplňků.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Černá
Černá se do dětského pokoje nehodí, alespoň ne na zdi. Ani černý nábytek děti příliš nepotěší. U teenagerů však může symbolizovat jejich vzpouru proti konvencím, proto se neděste, až ji po vás teenager bude chtít. Pokud se totiž bude v černé cítit dobře a nebude na něj působit depresivně, nic vám (a jemu) v cestě za černě laděným pokojem nestojí. Nezapomeňte však na kombinaci se světlou barvou a také na světlejší nábytek a doplňky.