Jste zde

Jak rozmístit nábytek v obývacím pokoji

Zdroj: bigstockphoto.com
Obývací pokoj je zásadní a nejfrekventovanější místnost v celém bytě. Trávíte v ní pravděpodobně nejvíce času, takže musí být útulná, ale zároveň reprezentativní, protože v ní přijímáte návštěvy. Poradíme vám, jak zde uspořádat nábytek funkčně i vizuálně

31. 3. 2017

Každé moderní bydlení vyžaduje spoustu úvah o tom, jak využít prostor co nejefektivněji, zvlášť když dobře víme, že v oblasti nábytku je z čeho vybírat a nemusíme se tedy spokojit s něčím, co nám plně nevyhovuje.

Ne každý obývák je pravidelný a má čtvercový půdorys. I tak ho ale můžete zařídit způsobem, který vám bude nadmíru vyhovovat.

Čtvercová místnost

Jde sice o nejčastější a nejoblíbenější půdorys obývacího pokoje, ale zároveň v něm může snadno dojít k vytvoření tzv. krabicového efektu. Je třeba ho narušit jednak volbou oblejších tvarů nábytků a jednak dodáním vhodných doplňků, například květin.

Základem je nerovnat nábytek do jedné linie, mnohem lepší je diagonální rozestavění. Pokud máte navíc k sedací soupravě i křesla, neváhejte je předsunout klidně až doprostřed místnosti. Pokud vám to prostor dovolí, můžete zvolit spíše rohovou pohovku, která nejenže ušetří místo v konkrétní části pokoje, ale zároveň poskytne prostor na spaní pro případné návštěvy.

Zjemnit dojem z obývacího pokoje vám pomůže i správně vybraný gauč.Zdroj: bigstockphoto.com

Místnost ve tvaru písmene L

Zejména v moderních rodinných domech se často objevují obývací pokoje ve tvaru písmene L. Mají svoje nesporné kouzlo, ale mnohdy je těžké vybavit je tak, aby byl všude dostatek volného prostoru a jednotlivé kusy nábytku vůči sobě nepůsobily rušivě.

Nejprve je nutné stanovit dominantní roh obývacího pokoje – je to ten, jehož přepažením k protější straně by vznikly dvě samostatné místnosti. Tento roh je vhodný například pro skříňku s televizí. Od jeho zařízení se potom můžete odrazit k dalšímu řešení nábytku.

Naše rada: Při zařizování se nebojte spojování stejných tvarů. Platí to například o kulatém konferenčním stolku a o kulatém lustru nad ním nebo o hranaté komodě a nad ní umístěné hranaté televizi.

Gauč, pohovka

Středobodem obývacího pokoje je nepochybně pohovka. Podle prostorových možností zvolte klasickou (menší pokoje), do tvaru písmene L nebo U (větší pokoje). U pohovek a gaučů platí, že byste se měli řídit spíš citem než jakýmikoli racionálními pravidly. Nejspíš ji umístíte tak, abyste neseděli zády ke dveřím, což je obecně nepříjemné. Pohovka by měla stát v linii s okny a dveřmi. Navíc jí snadno můžete oddělit jednotlivé zóny obývacího pokoje.

Obývací stěna

Obývací stěna nesmí chybět v žádném obýváku, ale její poloha by se měla odvíjet až od polohy gauče. Podle velikosti místnosti zvolte velikost stěny – pro malé pokoje je vhodnější vybrat nižší stěnu, do větších můžete zvolit vyšší i mohutnější. Obývací stěnu je logicky vhodné umístit ke zdi, a to k té, která je naproti gauči či pohovce. Není třeba dlouze vysvětlovat, že tak, abyste sem z gauče perfektně viděli na televizi.

Nábytek můžete opticky oddělit více zón jednoho obývacího pokoje.Zdroj: bigstockphoto.com

Křeslo a taburet

Umístění křesla a taburetu, případně více křesel, se pak musí řídit umístěním sedačky. Právě zde nastává okamžik, kdy je vhodné hlídat si linie a nespojit tyto kousky nábytku v jednu, naopak – vytvořte jimi diagonálu. Křesla a taburety předsuňte před sedačku. Stačí kousek, ale nemusíte se bát ani centrální částí obýváku. Křeslo do obývacího pokoje prostě patří!

Konferenční stolek

A pozor, jdeme do finále. Prostor mezi sedačkou, křesly a obývací stěnou by měl patřit konferenčnímu stolku, na který si během pobytu v obýváku odložíte jídlo, pití, knížku nebo ovladače od elektroniky.

Konferenční stolek vám pomůže dotvořit příjemnou atmosféru, protože pokud by centrální část místnosti zůstala prázdná, obývák by nepůsobil pohostinně a pravděpodobně byste se v něm necítili dobře. Navíc by vám plocha pro odkládání drobností prostě chyběla. Pozor na jeho správné umístění – ač by se mohlo zdát, že je jeho místo uprostřed pokoje, měli bychom ho „usadit“ spíše trochu ke straně.

Sedačku umístěte proti televizi, alespoň tu nejvíce využívanou.Zdroj: bigstockphoto.com

Knihovna

Patříte k těm šťastlivcům, kteří mají v obýváku krásnou knihovnu? Potom s ní také naložte tak, aby ve vašem obýváku dobře sloužila. Často je vhodné postavit ji k jiné zdi, než u jaké stojí obývací stěna, ale není třeba se toho striktně držet. Doporučujeme nechat si vyrobit knihovnu na míru, protože ty sériově vyráběné jsou často příliš hluboké a zabírají víc místa, než by bylo nutné.

Doplňky

Aby byl obývací pokoj útulný, neobejdeme se v něm bez doplňků. Na první místo v této kategorii bezesporu patří osvětlení. Ideální je zvolit jedno výkonnější centrální světlo na strop, které následně doplníme menšími svítidly, především tam, kde je jich zapotřebí – tedy například u křesla, v němž si čteme.

Nespoléhejte jen na jedno centrální světlo. Pořiďte si i menší svítidla. Zdroj: bigstockphoto.com

V celém bydlení nesmí chybět květiny, o obývacím pokoji to platí dvojnásob. Květiny nejenže nedopustí, aby došlo ke krabicovému efektu, ale také zútulní a osvěží celý pokoj. Musíme se u nich však řídit tím, kolik potřebují světla, zda je lepší umístit je na okenní parapet, nebo raději do rohu. V rozích mimochodem nikdy neuděláte s květinami chybu a už vůbec ne, pořídíte-li si ty s kulatými či oblými listy.

S květinami v interiéru nikdy neuděláte chybu, ať už je umístíte kamkoli.Zdroj: bigstockphoto.com

Doplňky obecně si vybírejte spíše oblejší, protože oblé tvary zjemní dojem z celého pokoje. Už na první pohled jsou například příjemnější kulaté hodiny než moderní čtvercové a podobně.