Jste zde

I sedací soupravy podléhají trendům. Víte, co letí právě teď?

Zdroj: isedacky.cz

Vybíráte sedací soupravu? I tady funguje diktát módy. Aktuálně leží béžová a bílá barva a nižší sedací soupravy. Zároveň ale platí, že by sedací souprava měla být pohodlná a ladit se zbytkem interiéru. Jak z toho tedy ven? Mrkněte na naše rady!

11. 1. 2014

Sedací soupravu v prostoru obvykle nepřehlédnete. A na to byste měli při jejím výběru myslet. Měla by být přirozenou dominantou obývacího pokoje a zároveň by měla být dostatečně prostorná a pohodlná, aby její užívání bylo radostí. Vlastně, pohodlí by mělo být nadřazené všemu ostatnímu.

I tak vám ale prozradíme, jaké sedačky jsou aktuálně v módě a také pár praktických rad, kterými byste se při výběru nového kousku měli řídit.

Mezi barvami letí bílá a přírodní odstíny

Co se týká barev, divoké vzory z devadesátých let vystřídaly jednobarevnost a umírněnost. Pokud uvažujete o moderní sedačce s výrazným vzorem, zkuste si představit, že ji v obývacím pokoji budete mít i za deset, patnáct let… je to pro vás v pořádku?

trendy-sedacky2

Uložné prostory intergrované přímo do sedací soupravy. I to je jeden z trendů. Zdroj: isedacky.cz

Co se týká barev, pak se dlouhodobě mezi návrháři na špici drží bílá a světlounce béžová. Nicméně pozor na to, že tyto barvy skvěle vypadají ve vzorovém bytě, ale udržet jejich čistotu i za běžného provozu už může být problém. Možná i proto se přízni mezi „běžnými“ lidmi těší tlumené přírodní odstíny. A v posledních letech pak „frčela“ i modrá a fialová.

Obecně se pak při výběru barvy řiďte základním pravidlem: Velká a světlá místnost snese i tmavou a výraznou barvu, do malé místnosti ale pořiďte raději sedačku ve světlé barvě. U červených a oranžových odstínů potom počítejte s tím, že vás mohou trochu rušit.

trendy-sedacky3

Pokud si nechcete odpustit vzory, pak sáhněte spíše po méně nápadných a v tlumených barvách. Na obrázku je luxusní sedací souprava Emily. Zdroj: isedacky.cz

Dispozice a velikost – tady neřešte trendy

Jediné, podle čeho byste se měli řídit při vybírání velikosti a dispozice sedací soupravy, je velikost a orientace místnosti, ve které sedací souprava bude.

Pokud plánujete, že vaše sedací souprava bude rozdělovat obývací část od kuchyně v prostorné místnosti, pak si můžete dovolit velikou sedací soupravu do tvaru písmene L. Pokud je váš obývací pokoj ale spíš „obýváček“, pak vsaďte spíše na menší a subtilnější sedací soupravu. A rozhodně nikdy nepořizujte sedací soupravu, kterou byste museli do místnosti napasovat tak, že byste seděli zády ke dveřím!

trendy-sedacky5

Sedačka Madison a moderní nízký sed. Jen pozor na to, že se z něj hůře vstává. Zdroj: isedacky.cz

To je totiž základní a asi nejdůležitejší rada, kterou designéři mají. Sedací souprava by vždy měla být orientována tak, abyste dobře viděli na dveře. Opačná orientace prý v člověku vzbuzuje neklid.

A co byste řekli třeba na domácí masáž? Masážní křesla: Proměňte svůj obývací pokoj ve wellness. Poradíme vám, které vybrat!

Nízký sed je moderní, ale…

Velkým hitem posledních let jsou sedačky se sedem, který je umístěný nízko podlahy. Vypadají pěkně, moderně, pohodlně… nicméně si předtím, než si takovou sedačku pořídíte, odpovězte na otázku, zda se z ní budete schopni bez problémů a bez pomoci zvednout za deset let. Z těchto sedacích souprav se totiž hůře vstává, a pokud s vámi domácnost obývá někdo starší, berte na něj ohledy.

trendy-sedacky7

Kombinace moderní černé kůže a nerezového rámu. Sedací souprava Park Avenue patří k novým kouskům, ale díky svému vzhledu bude trendy i za několik let. Zdroj: isedacky.cz

Trendem posledních let jsou potom i odkládací plochy zabudované přímo do sedačky. V boční části sedací soupravy tak může být umístěná třeba knihovnička pro časopisy, nebo menší odkládací prostor pro ovladače, brýle a další drobnosti. Mimochodem – nabízí se to jako další alternativa pro ty, kteří se perou s nedostatkem prostoru.

Inspirovat by vás mohl i tento článek: Sedací soupravy, které jste ještě neviděli! Od té, ve které je ukrytá palanda, po baroko!

Kvalitní kůže se neokouká

Co se materiálu týká, je u něj potřeba řešit nejen vzhled, ale logicky i jeho kvalitu. Nadčasovým a při správné péči téměř nezničitelným materiálem je potom kůže. Pravda, jde o dražší materiál, na druhou stranu ale o materiál, který svou krásnu neztratí ani po letech.

trendy-sedacky4

Sedací souprava Exodus kombinuje světlou kůži s masívním dřevem. Typická nadčasová klasika v luxusním provedení. Zdroj: isedacky.cz

Zvolit samozřejmě můžete tradiční koženou sedací soupravu v kombinaci masivní dřevo a luxusní kůže, moderní je ale v posledních letech variace nerezových rámů a barevné kůže. Oblíbené jsou rudé, bílé i temné černé potahy. Pamatujte ale, že čím střídmější bude ve výběru tvaru a barvy, tím nadčasovější vaše sedací souprava bude.

A tato rada platí i obecně – přihlédněte k trendům, ale vždy si představte, že vámi vybranou sedací soupravu budete používat za deset a možná i za patnáct let. Neomrzí vás?