Jste zde

Jak si vybrat nejvhodnější osvětlení obývacího pokoje?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Obývací pokoj je srdce domova. Je proto důležité, abyste se v něm cítili příjemně. Přispěje k tomu také pečlivě vybrané osvětlení. Nevíte si rady, jaké světlo zvolit? Nebojte se, krok za krokem vás provedeme tímto úskalím.

3. 7. 2018

Závěsné světlo nabízí estetikou i praktickou variantu

Samozřejmě, že prostoru obývacího pokoje dominuje stropní svítidlo. Má za úkol zajistit dostatek světla v celém prostoru místnosti. Můžete si vybrat přisazené stropní svítidlo. Není však vždycky zcela ideální.

Závěsné svítidlo vypadá lépe a je zároveň praktičtější. Proud světla totiž směřuje dolů, do míst, kde vy jako obyvatelé bytu nejvíce pobýváte. Přisazená svítidla naproti tomu část světla rozptylují nahoře u stropu, kde ho příliš nepotřebujete. Závěsná designová svítidla také dotvářejí celkový styl místnosti. Podtrhnou charakter interiéru, proto se je vyplatí vybírat s ohledem na nábytek a ostatní zařízení místnosti.

Jedno dominantní světlo rozhodně nestačí

Ovšem bývá velkou chybou spokojit se pouze s hlavním přisazeným nebo závěsným svítidlem. To obvykle nestačí. V obývacím pokoji trávíte spoustu času různými aktivitami, a proto zde potřebujete vhodná vedlejší světla, jaká najdete na Luxprim.cz.

Pokud budete v obýváku odpočívat, relaxaci pomáhá například nepřímé rozptýlené nástěnné světlo umístěné na boční zdi vedle sedací soupravy. Jeho svit uvolní vaše psychické napětí po náročném pracovním dni.

Nepodceňujte hygienu zraku

Jestliže v obývacím pokoji pracujete, nebo si čtete, budete potřebovat i stojací nebo stolní lampu. Vyberte takovou, která poskytne dostatečné osvětlení. Jinak riskujete potíže se zrakem. Zraková hygiena je nesmírně důležitá. Nekazte si proto zbytečně oči nevhodně vybraným osvětlením.

Je také dobré, když má každé světlo samostatný vypínač, abyste si osvětlení v pokoji mohli řídit podle aktuálních potřeb.