Jste zde

Kožená sedačka na vlastní kůži: Se správnou péčí vydrží krásná desítky let

Zdroj: isedacky.cz

Pořídit si koženou sedací soupravu na jednu stranu sice znamená investovat desítky tisíc korun, na stranu druhou ale člověk získá luxusní a reprezentativní kus nábytku, který se správnou péčí přežije věky. Prý až 4x déle než čalouněná sedačka.

9. 2. 2014

Kožená sedací souprava je nadčasová a hned tak se neokouká. Navíc se při správné péči ani neošoupe a nepoškodí, a tak může být pýchou vašeho obývacího pokoje dlouhá desetiletí.

Nicméně pozor – to vše jen v případě, že si pořídíte sedací soupravu z kvalitní a pravé kůže! Koženka a takzvaná eko kůže jsou sice levnější a jsou často k nerozeznání, to ale jen v prvních letech. Pak svou krásu ztrácejí a prvotní ušetření na koupi se obrátí proti vám.

Mimochodem, věděli jste, že I sedací soupravy podléhají trendům. Víte, co letí právě teď?

Pozor si dejte i na to, abyste vždy kupovali sedací soupravu z kůže, která je kvalitně probarvená. Jen kvalitně probarvená kůže totiž dýchá, a neztrácí tak na kvalitě. Pokud je kůže probarvená špatně a barva ucpala póry, pak se po pár letech dočkáte toho, že se sedačka i přes pravidelnou péči začne loupat. Vsaďte proto vždy na výrobce, kteří poskytují delší záruční dobu. Ti si totiž za kvalitou svých sedaček stojí.

Klasické sedací soupravy – z módy prostě nevyjdou

Spíše tmavší barvy, ručně vyřezávané detaily z masívního dřeva, mohutné opěrky pro ruce i pro záda – to jsou poznávací znamení klasických kožených sedacích souprav. Klidně by na nich mohla viset cedulka „Zadáno pro klasiky“, jsou totiž často ozdobou obývací pokojů těch, kteří nedají na trendy, ale sází na nadčasovou eleganci.

kozene-sedacky3

Sedačka Charly - luxusní klasika, která se neomrzí a bude dominantou klasicky zařízeného interiéru. Zdroj: isedacky.cz

I proto jsou tyto sedačky velmi často k dostání v „klasické“ variantě rozestavění – sedačka s místem pro dva či tři a k ní jedno nebo dvě křesla. Cena za ty nejobyčejnější (ač platí, že kožená sedací souprava nikdy není obyčejná) se pohybuje okolo šedesáti tisíc. K dostání jsou ale i luxusní kožené sedací soupravy – třeba s ručně vyřezávanými reliéfy v opěrkách pro ruce. Tady už si člověk musí na pořízení podobné soupravy pořídit i více než sto padesát tisíc korun.

I kožené sedací soupravy podléhají trendům

Kromě klasických nadčasových (pro mnohé nicméně retro) souprav vznikají v posledních letech i moderní kožené sedací soupravy. Robustní a mohutný vzhled u nich vystřídal minimalistický a jednoduchý design. Složité vyřezávané ornamenty potom nahradily čisté linie a masivní dřevo velmi často zdobné prvky z kovu. Dnes navíc není problém pořídit koženou sedačku v červené, bílé nebo modré barvě. A stejně tak i v klasickém, ale třeba i v rohovém provedení.

kozene-sedacky5

Jednoduchý a minimalistický design - to je teď styl, který letí. Zdroj: isedacky.cz

Moderní jsou v posledních letech i sedačky s nízkým sedem, tady ale vše dobře promyslete, protože se z těchto sedaček trochu hůř vstává. A pokud máte v rodině někoho staršího, pak by pro něj tato varianta nemusela být ideální.

O koženou sedací soupravu se musíte starat…

… a to hned od začátku! Důležité je už její umístění v místnosti. Kožená sedací souprava by nikdy neměla být blízko topení, kamen, nebo krbu. Jako minimální vzdálenost se uvádí půl metru. Jinak kůže brzo popraská – i přesto, že se jí dostane vaší péče.

Podobné pravidlo pak platí i pro umístění na přímém slunci. Každodenní několikahodinové působení slunečních paprsků se jednak odrazí na blednoucí barvě, a pak také – stejně jako v prvním případě – na brzkém popraskání povrchu.

Nechte se inspirovat dalším z našich článků Sedací soupravy, které jste ještě neviděli! Od té, ve které je ukrytá palanda, po baroko!

kozene-sedacky6

Klasika všech klasik. Takto si koženou sedací soupravu představuje většina z nás. Kromě těchto kousků jsou ale na trhu i moderní sedačky z kůže. Zdroj: isedacky.cz

Základem péče o koženou sedací soupravu je její vysávání  a přetření vlhkým hadříkem – oboje minimálně jednou týdně. Dvakrát do roka by se kožená sedačka měla ošetřit důkladně – pečlivě vyčistit a naimpregnovat.

Na obojí jsou na trhu speciální přípravky, které neobsahují rozpouštědla, ani ředidla, ale naopak látky, které kůži zvlhčí, promastí a změkčí. Péči rozhodně nepodceňujte – kožená sedačka pak vydrží dlouhá léta jako nová.

kozene-sedacky2

Moderní kožené sedačky se hodí i do moderních interiérů. Zdroj: isedacky.cz

Pokud se vám na sedačku podaří něco vylít, pak je zapotřebí reagovat rychle, než se tekutina stihne nasát. Velkým nepřítelem sedacích souprav jsou propisovací tužky a fixy. V prvním případě už existují přípravky, které tahy propiskou z kůže odstraní, fixy jsou ale stále z kůže neodstranitelné. 

Mimochodem – k údržbě kožené sedací soupravy se váže i několik babských rad. Speciální prostředky na údržbu prý dokáže nahradit hadřík máčený v horkém mléce, kterým se sedačka otírá, případně dětské vlhčené ubrousky. My nicméně doporučujeme vsadit na jistotu a prověřené výrobky.