Jste zde

Středomořský styl bydlení: Využijte v interiéru i suvenýry nebo námořnické proužky

modro-bílý středomořský pokoj Zdroj: Bigstockphoto
Chcete se cítit doma jako na dovolené? Pak si domov zařiďte ve středomořském stylu! Svěží a pohodovou atmosféru vám vykouzlí vhodně zvolené doplňky, námořnická modrobílá kombinace či nábytek z přírodního materiálu.

5. 5. 2023

Jemný písek, západ slunce nad mořem, večerní procházka po promenádě. Taky se vám občas zasteskne po létě a středomořské dovolené? Vykouzlete si tuhle atmosféru doma. Stále oblíbenější středomořský styl bydlení vám k tomu pomůže.

bigstock-186011950.jpg

citrusovník s plody
Zdroj: 
Bigstockphoto
Citrusovník či olivovník v kamenném květináči pomůže místnosti vdechnout skutečný středomořský ráz.

Vyhoďte nepotřebný a nepraktický nábytek

Interiér zařízený ve středomořském stylu působí elegantně, vzdušně a rozhodně ne přeplácaně. Zbavte se proto přebytečného nábytku a volte pouze ten, který má praktické využití. Pokud chcete mít doma kousek Středomoří, sázka na jistotu je nábytek z přírodního materiálu a v přírodních nenásilných barvách. Výjimkou však není ani kovový nábytek doplněný polštářky s námořnickými pruhy.

Zaručený středomořský ráz také dodá interiéru nábytek z ratanu či proutí. Vedle však nešlápnete ani s masivním nábytkem nebo nábytkem z leštěného lakovaného dřeva. Vhodnou volbou je i nábytek s patinou a rozpraskanou strukturou, která nábytku dodá typickou sešlost.

Při výmalbě se nechte vést přírodou

Při volbě barvy interiéru postačí zavřít oči a nechat se inspirovat vaší letní dovolenou u moře. Jistě uvidíte blankytně modré moře a oblohu, písčitou pláž a žlutě zářící slunce. Prim by tak měly hrát světlé barvy v přírodních tónech.

Tmavé barvy do středomořského stylu rozhodně nepatří. Obávat se nemusíte ani bílé barvy, která je u středomořského stylu také vhodnou volbou. Velmi oblíbená a typická je například námořnická modrobílá kombinace.

Povrch zdí nechte klidně hrubší, zachovejte trámy a vzhled odhalených cihel. Neomítnutá cihla v interiéru se může stát zajímavým designovým prvkem. Ponechat je můžete v jejich původním stavu nebo je můžete přetřít bílou barvou.

bigstock-129228281.jpg

tmavě modré zdi
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na zeď v kuchyni pověste staré kovové naběračky či pánvičky. Vhodnou volbou je i svazek sušeného česneku či sušené bylinky.

Podlahu volte v zemitých tónech

Pro interiér zařízený ve středomořském stylu je typická podlaha z dlaždic. Obyvatele Středomoří v horkých letních měsících příjemně chladí. V našich klimatických podmínkách je však tento typ podlahy spíše nevhodný. Velmi často je tak nahrazována teplejším linem se vzorem dlaždic nebo světlou plovoucí podlahou s hrubším dekorem.

Naprosto nevhodný je do takto zařízeného interiéru kusový koberec. Pod konferenční stolek či k posteli raději umístěte rohože.

Využijte suvenýry z vaší letní dovolené u moře

Abyste se cítili doma stejně jako na dovolené, nemusíte předělávat místnost hned od základů. Středomořský ráz místnosti vdechnou i vhodně zvolené doplňky. Interiér doladí a zútulní. Stylové kousky si můžete zakoupit ve specializovaném obchodě nebo si je můžete vyrobit. Jednoduše a mnohem levněji! Využít můžete kamínky, mušle, písek či jiné suvenýry, které jste si přivezli z letní dovolené. Vaší kreativitě se meze nekladou!

Jste-li zruční, můžete si vyrobit opravdu kouzelné dekorace. Skvěle bude vypadat například skleněná váza naplněná pískem, zvonkohra vyrobená z mušliček, modrobílý květináč ozdobený provázkem z juty a drobnými mořskými hvězdicemi či bílý rámeček na fotografie polepený kamínky.

bigstock-stylish-grey-living-room-153853472.jpg

interiér v námořnickém stylu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máte-li doma dostatek místa, pak skvělým nejen designovým doplněk se může stát houpací síť.

Okna nezatemňujte! Interiér by měl být světlý, vzdušný a plný slunce. Zcela se proto vyhněte závěsům a záclony volte takové, které propustí dostatek světla. Ideální jsou jemné, bez vzoru a lehké. Nechte, aby si s nimi pohrával čerstvý vánek.

Velmi oblíbené jsou také dekorace z mozaiky. Vaším plátnem se může stát rám zrcadla, květináče či rámečky na fotografie. Mozaikové kamínky, které si můžete zakoupit nebo vyrobit z obkladů, dlaždiček či barevného skla, uspořádejte podle vzoru nebo zcela nahodile.

Zdroje:

  • https://www.living.cz/vune-stredomori-jako-inspirace-pro-styl-obyvaku/
  • https://www.postershop.cz/blog/jak-na-idylicke-bydleni-ve-stredomorskem-stylu/
  • https://www.kock.cz/stredomorsky-styl-bydleni/
  • https://www.dovido.cz/Tema/Styly-bydleni/Stredomorsky-styl-bydleni-a-jeho-svezest