Jste zde

Jak vybělit záclony: Dopřejte jim sůl nebo aspirin a pak je správně perte

výklenek se záclonou Zdroj: Bigstockphoto
Vzpomínáte, jak zářily, když jste je poprvé pověsili do oken? Vypadaly tak krásně, byla radost na ně pohledět. Teď už jsou vaše záclony zažloutlé nebo zašedlé a vy přemýšlíte, čím jim pomoct. Jste na správném místě.

24. 2. 2022

Máme pro vás pár praktických rad, které fungují. Pokud už jste se smířili s tím, že je potřeba staré záclony vyměnit za nové, dejte jim ještě šanci. 

Stará dobrá jedlá soda a kypřicí prášek

Jedlá soda dokáže vytrhnout trn z paty v mnoha ohledech. A nejinak je tomu u záclon. Ve vaně v 10 litrech rozpusťte 500 g jedlé sody. Záclony do téhle směsi namočte zhruba na hodinu a pak je vymáchejte. Nakonec je dejte šetrně vyprat.

bigstock-close-up-of-happy-woman-openin-431957666.jpg

žena za záclonou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Z8clonám nedělá dobře například kouření, vaření ale i přílišné pálení svíček.

Vyzkoušet můžete i kypřicí prášek – stačí dát záclony do pračky, přidat prací prostředek a k němu ještě 2 sáčky kypřicího prášku. 

Ocet si poradí (skoro) se vším

Stejně jako si poradí třeba s vodním kamenem, dokáže oživit i vaše zašlé záclony. Ocet je prostě univerzální všelék na domácí bolístky. Do bubnu pračky nebo do nádobky na tekutý prací prostředek ho nalijte půl hrnku a jemně záclony vyperte. Pak je nejlepší nechat je schnout venku na zahradě nebo na balkóně. Pozor! Když přidáte octa víc, budou jím záclony cítit!

Pořádné kombo: jádrové mýdlo a vodní sklo

Pokud výš zmíněným prostředkům nevěříte, protože sami nejlíp víte, jak vaše záclony vypadají, můžete zkusit sílu jádrového mýdla (známé mýdlo s jelenem) a vodního skla (vodný roztok křemičitanu sodného). 

bigstock-beautiful-curtains-on-window-i-400728458.jpg

sedačka a záclony
Zdroj: 
Bigstockphoto
I když jim několikrát zvonil umíráček, záclony jsou pořád trendy.

Na hrubším struhadle nastrouhejte 900 g jádrového mýdla a rozpusťte ho v 10 litrech vody. Případně mýdlo rozpusťte v 500 ml vodního skla. V obojím nechte záclony namočené přes noc a druhý den je vyperte.

Peroxid vodíku jako velký šéf

Nakonec je tu ještě peroxid vodíku, do kterého se sice nechce pouštět každý, ale občas není zbytí. Stačí přilít lahvičku peroxidu do pračky, až v ní budete prát záclony, a zapnout ten správný program. 

Perte tak, aby to záclonám neuškodilo

A na závěr tu máme ještě jeden tip. Záclony totiž vyžadují speciální péči, co se praní týče. Ideální je prát je na 30 až 40 °C ve speciálním pracím pytlíku a už od počátku do pračky preventivně přidávat ocet, sůl nebo prášek do pečiva.

Použité zdroje:

  • https://www.obydlicko.cz/jak-mit-snehove-bile-zaclony/
  • https://www.dante.cz/Domaci-beleni-zaclon-Jak-na-zarive-bilou/
  • https://www.covybrat.cz/jak-vybelit-zaclony/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vybelit-zasedle-zaclony-a-zazloutle-pradlo-29581
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_sklo 

Související články