Jste zde

Betonová stěrka v interiéru: Netradiční, industriální a vlastně za pár kaček!

betonová stěrka v obýváku Zdroj: Shutterstock
Hledáte do svého interiéru materiál, který je praktický, snadno udržitelný a zároveň bude působit moderně? Zkuste betonovou stěrku, která se ne nadarmo stává hitem posledních let.

22. 9. 2022

Betonová stěrka, omítka nebo také benátský štuk jsou označení pro materiál imitující beton. Lze pomocí něj upravit jakoukoli stěnu i podlahu, kuchyň, krb či koupelnu. Bonusem je industriální vzhled stěrky a vysoká funkčnost tohoto materiálu, takže se není co divit, že se stává (nejen) designovým trendem na celém světě.

Vybrat si navíc můžete hned z několika barev, jako jsou bílá, světle šedá, tmavě šedá, grafitová nebo antracitová. Betonová stěrka tak představuje funkční a zároveň velmi vkusné řešení pro váš domov.

shutterstock_709207027.jpg

betonová stěrka v ložnici
Zdroj: 
Shutterstock
Díky betonové stěrce dostane vaše stěna zcela nový vzhled

Co všechno betonová stěrka umí?

Pomoci betonové stěrky můžete kouzlit. Snadno s ní vytvoříte nespočet různých odstínů barev a dekorů. Zkuste třeba napodobit různé druhy omítek, betonové panely, štuk, břidlici či kámen. 

Nejčastěji se používá na stěnách, ale můžete se s ní setkat i při výrobě podlah, a dokonce i v koupelně. Její minimalistický vzhled lze totiž velmi efektivně kombinovat s jinými materiály. Skvěle vypadá v kombinaci s kovem i dřevem. V koupelně je aplikace betonové stěrky vysoce užitečná už jenom proto, že absence spár usnadní zdlouhavé čistění.

shutterstock_1392422615.jpg

betonová stěrka v koupelně
Zdroj: 
Shutterstock
Betonová stěrka v koupelně působí nadčasově a navíc i velmi prakticky.

Proč si zvolit betonovou stěrku?

K hlavním výhodám betonových stěrek jednoznačně patří vlastnosti zahrnující vysokou odolnost, snadnou a rychlou udržitelnost, absenci spár, vysokou otěruvzdornost, snadnou omyvatelnost. Aplikaci zvládnete s trochou šikovnosti klidně svépomocí. Můžete ji využít jak v interiéru, tak i v exteriéru a zajímavou variantou je i propojení obou dispozic. 

Podlahy z betonové stěrky se hodí všude tam, kde očekáváte větší zatížení prostor, ať už jde o rodinný dům pro velkou rodinu, či komerční prostor. Hladké stěny, kterých docílíte právě použitím betonové stěrky, zase oceníte zejména v prostorech, které si kladou větší nároky na údržbu.

Proto se začínají hojně využívat už i v kuchyních a koupelnách.  Jejich jednolitý vzhled způsobí, že vypadají téměř vždy čistě a navíc nechají vyniknout výraznějším designovým prvkům. Betonové prvky v interiéru lze i vkusně kombinovat s téměř jakýmkoli druhem jiného nábytku.

shutterstock_1181260507.jpg

betonová stěrka v kuchyni
Zdroj: 
Shutterstock
Nadčasová minimalistická kuchyň s využitím betonové stěrky 

Kolik to bude stát? 

Cena vás rozhodně potěší. Nabídek je na trhu celá řada, takže rozhodně je z čeho vybírat. Pokud se rozhodnete betonovou stěrku vyzkoušet, můžete si ji pohodlně objednat a nechat doručit až domů. Vybírat můžete z různých velikostí balení. Cena se mírně liší dle vybrané barvy, tloušťky nanášené stěrky a připravenosti podkladu.  Do celkové ceny je vždy proto nutné započítat i finální lak a podkladovou penetraci.

Nejednoduší je tak zakoupit větší balení, které už je kompletně připravené k použití a obsahuje vše potřebné, tedy i zmiňovanou penetraci a lak. Stěrka se nanáší ve dvou vrstvách. Pro jednu vrstvu je průměrná spotřeba cca 1,1 kg na m².  Na dvě vrstvy tedy počítejte se spotřebou 2,2 kg na m². Balení o velikosti 20 kg vám tak vystačí na přibližně 9 m². Cena za metr čtvereční betonové stěrky vás orientačně vyjde na 250 Kč.

Někteří výrobci nabízejí i video návody, které vás provedou snadnou aplikací tak, abyste si zvládli stěrku aplikovat svépomocí. Pokud si však na takový počin netroufáte, nezoufejte. S aplikací vám pomůže zkušený odborník. 

Zdroje:

  • https://www.kabefarben.cz/betonove-dekoracni-sterky/betonova-sterka-do-interieru/
  • https://www.homeincube.cz/betonova-sterka-nemusi-pusobit-studene/
  • https://www.dekorativni-omitka.cz/betonova-sterka/
  • https://www.living.cz/betonove-sterky-moderni-design-interieru/

Související články