Jste zde

Koloniální styl bydlení voní dálkami: Vsaďte na tmavé dřevo a safari vzory

bydlení v koloniálním stylu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vášniví cestovatelé, milovníci exotiky, ale také západní umírněnosti si v koloniálním bydlení najdou to svoje. Láká nás nechat se unášet dobrodružstvím a velkými příběhy. Podlehněte také jeho magii!

8. 6. 2020

Historie koloniálního stylu se začala psát spolu s výpravami do exotických držav západních mocností. Manželky guvernérů a dalších zástupců z evropských zemí prolínaly svůj vkus s tím, co nabízela domorodá kultura. Vykrystalizoval tak styl, který voní kořením a který v nás probouzí fantazii a chuť odcestovat na čas do dob Emila Holuba. 

bigstock-bed-set-1127458.jpg

postel z teakového dřeva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Materiálem typickým pro koloniální styl je teakové dřevo.

Pokoji vládne teak

Interiérům vévodí těžký dřevěný nábytek zejména z teakového dřeva. Často bývá tmavé barvy. Materiály doplňuje hlavně kůže (či její napodobenina), ratan nebo juta. Podlahu zdobí rohože či kusové koberce. Z materiálů vyplývá i barevná paleta. Od tmavě hnědé, přes béžovou, žlutou až po khaki. Inspirovat se můžete v safari módě, která má s tímto bydlením společný původ.

bigstock-kasane-botswana-april-316054948.jpg

safari ložnice
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při utváření interiéru v koloniálním stylu se inspirujte například interiérem safari hotelů.

Koloniální styl dotváří především detaily. Myslete na to, že jste se ocitli pod horkým rovníkovým sluncem. Nad postel pověste moskytiéru (tu lze sehnat v hobby marketech či na internetu) a do oken dejte jen lehké bílé záclony z tylu. Zdi lehce ozdobí zrcadlo v širokém rámu, před postel můžete postavit paraván. Světlo volte spíše formou stolních lamp.

bigstock-galapagos-safari-camp-lobby-174558418.jpg

safari interiér
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Koloniální styl tvoří detaily - zaměřte se na ně. Promýšlejte vzory, dekory, drobné dekorace.

Myslete na zajímavé prvky 

Dekorační látky a polštáře by měly být v přírodních barvách, případně v šedé. Jednolitost interiéru může tu a tam proříznout exotický vzor nebo soška. Vyvarujte se ale velkého mixování látek či barev. Jako zajímavý prvek můžete do pokoje položit klasický hranatý kufr - třeba místo konferenčního stolku či skříňky s lampou.

bigstock-wooden-kitchen-unit-in-colonia-293026657.jpg

jídelna v koloniálním stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
I takto může vypadat jídelna v koloniálním stylu - tmavé dřevo, těžké závěsy...

Vsaďte hlavně na eleganci a minimum ornamentů. Koloniální styl je charakterizovaný čistými linkami a tlumeným výrazem. Symetrický interiér by měl zvát k odpočinku a zklidnění.

Tu správnou atmosféru můžete doladit květinami. Nabízí se samozřejmě exotické rostliny jako například strelície, medinila či vrísea.