Jste zde

Sklo v interiéru: Citlivě rozdělí prostor, zachová světlo a vyvolá dojem luxusu

sklo v interiéru Zdroj: Shutterstock
Působí křehce, jednoduše, elegantně a nadčasově. Dokáže osvěžit a prosvětlit i menší byty, jen tak vás neomrzí a decentně s ním přepažíte jakékoli prostory. Co je to? Samozřejmě – sklo v interiéru!

29. 3. 2024

Možností, jak si zařídit domácnost a dokonale ji vykreslit k obrazu svému, je nepřeberné množství. Některé styly bydlení jsou u nás zažitější, jiné si do našich zeměpisných šířek horko těžko hledají cestu.

A stejně tak je to s jednotlivými prvky. Zatímco na dřevo nedáme dopustit (i když ho často z finančních důvodů nahrazujeme napodobeninami), keramické dlažbě pomalu propadáme, ale sklo? Tomu ještě pořád nedůvěřujeme tak, jak by si zasloužilo.

Sklo, to jsou okna a balkónové dveře, případně zasklení balkónu. Ještě tak zrcadlo. Byla by ale rozhodně škoda právě tímhle skončit. 

shutterstock_303189116.jpg

skleněné schodiště
Zdroj: 
Shutterstock
Díky použití skla můžou být některé dominantní prvky interiéru méně výrazné.

Proč dát sklu šanci?

Sklo se stává v moderních a minimalistických interiérech takřka nepostradatelné a je k tomu hned několik důvodů.

  • Působí vzdušně, dokáže prosvětlit prostor (což ocení zejména obyvatelé menších bytů).
  • Navozuje dojem elegance a luxusu, navíc je perfektně nadčasové. 
  • Je všestranné a variabilní. Pořídíte ho nejen průzračné, ale i barevné nebo pískované, v různých tloušťkách a pevnostech a vybrat si můžete i z tvarů.

Ruku na srdce – má to i svou nevýhodu. Obzvlášť na čirém skle je vidět sebemenší šmouha nebo otisky dětských prstíků. Vyřešit se to ale dá třeba právě pískovanými skly

shutterstock_1780215758.jpg

tmavé rámy u skla
Zdroj: 
Shutterstock
Kombinace skleněné plochy s výraznými tmavými rámy působí neotřele a je skvělá do industriálních interiérů.

Jak dostat sklo do interiéru?

Kromě oken, dveří s prosklenou částí a zrcadel můžete do domácnosti vpašovat sklo mnoha způsoby. 

V kuchyni ho využijete jako obklad za kuchyňskou linku a sporák místo klasické dlažby. Jednolitá vrstva vám ušetří starost s údržbou spár. Oproti laminátovým obkladům má sklo delší životnost a je odolné vůči vysokým teplotám. Stejně tak si můžete libovat se skleněnou pracovní deskou na lince nebo se skleněným jídelním stolem.

V koupelně můžou být jasnou volbou skleněné poličky a samozřejmě skříňka se zrcadlem a celý sprchový kout nebo zástěna. Oproti plastu vás v případě „sprcháče“ a zástěny potěší tím, že nežloutne a nenapadnou ho plísně.

V obývacím pokoji může hrát prim prosklená obývací stěna a konferenční stolek. Tady ale budete muset extra dbát na to, aby bylo sklo čisté (zvlášť když má zrovna přijít návštěva). Na všechno si můžete posvítit skleněnou lampou. V ložnici nebo předsíni zase přijdou vhod vestavěné skříně se skleněnou výplní.

shutterstock_1788981140.jpg

sklem oddělená ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Sklo můžete použít i pro rozdělení prostoru na jednotlivé zóny, nebo dokonce místnosti.

V interiérech, zvlášť v těch menších, kde se musí soukromí trochu pomoct (například v dětském pokoji, který obývá víc dětí), zase prokážou skvělou službu skleněné dělicí příčky – ideálně barevné, mléčné nebo pískované. Prostor se rozdělí, ale nevznikne tmavý kout. Krásně a vzdušně působí i celoskleněné schody nebo zábradlí z něj. 

U skla do interiéru řešte dostatečnou bezpečnost

Aby z designového bydlení nebyl malér, před pořízením skleněných příček, ploch nebo jakýchkoli doplňků řešte, jestli použité sklo splňuje bezpečnostní požadavky. Takové sklo by mělo být skutečně tvrdé, odolné vůči mechanickému poškození a tepelnému namáhání. Jen tak si můžete být jistí, že je skleněný prvek bezpečný a vhodný.

Setkat se můžete se sklem kaleným (tepelně tvrzeným), lepeným (vrstveným) a se sklem, které je kombinací obojího. 

Kalené sklo je tvrzené díky vystavení teplotě nad 600 °C a následnému prudkému zchlazení pod tlakem. V důsledku toho je takové sklo 5x odolnější vůči nárazu a ohybu než sklo, které tímhle procesem neprošlo.

Zároveň v pohodě odolá teplotním výkyvům v rozmezí až 200 °C, a když se náhodou stane, že se sklo rozbije, hrany úlomků jsou tupé, takže je tu jen nízké riziko poranění. Hodí se třeba jako obklad za linku a sporák.

shutterstock_557515918.jpg

skleněný sprchový kout v koupelně
Zdroj: 
Shutterstock
Sklo je velmi vděčný materiál pro použití v koupelně. Jen pozor na vodní kámen, údržba by pak byla složitější.

Lepené sklo vzniká lepením více vrstev skla a bezpečnostní fólie. Ta zase drží případné úlomky pohromadě, aby nedošlo k totálnímu vysklení. Tohle sklo je fajn pro použití na dělicí příčky, zábradlí nebo výplň do dveří.

Kombinace obojího je tvořena vrstvami tepelně tvrzeného skla a bezpečnostní fólií. Takové sklo si dokáže udržet zbytkovou celistvost (nerozsype se) a je značně odolnější vůči nárazu a poškození vlivem teplotních změn.

Jak pečovat o sklo v interiéru?

Péče o čiré sklo není nijak složitá – stačí sáhnout po přípravku, který je na něj určený, případně si vzít na pomoc citrón, jedlou sodu a ocet. Se šmouhami, vodním kamenem a zaschlými kapkami vody si snadno poradí. 

Jenže jakmile jde o sklo matné nebo tónované, je na čase zbystřit. Každá povrchová úprava skla potřebuje trochu jinou péči. Sklo, které není čiré, vyžaduje čištění takovými prostředky, které v sobě nemají jakékoli mikročástice. Ty by totiž mohly matný povrch snadno poškrábat a pohled by to pak vážně nebyl hezký. 

Mnohdy stačí čistit sklo s povrchovou úpravou jen hadříkem a vodou. Obecně se nedoporučuje agresivnější chemie, ta vážně neprospívá, zatímco voda, hadřík a přiměřený tlak vašich rukou nic nezkazí. 

Použité zdroje:
•    https://homebydleni.cz/styl/trendy/proc-sklo-zadanym-prvkem-interieru/
•    https://www.saint-gobain-glass.cz/cs/interierova-skla
•    https://www.barevnaskla.cz/blog/proc-je-sklo-v-interieru-tak-oblibene
•    https://www.barevnaskla.cz/blog/jak-pecovat-o-sklenene-plochy-v-domacnosti