Jste zde

Velká puntíková inspirace: Jak je efektně a stylově zapracovat do interiéru? Mrkněte na fotky!

kombinace puntíků Zdroj: Shutterstock
Pokud si moc netykáte s vyšperkovaným dekorováním domácnosti a chybí vám ten správný jemnocit pro načinčání interiéru tak, aby každý pes nebyl jiná ves, jásejte! Trn z paty vám totiž hravě vytrhnou puntíky, které si domů zvládne zapracovat úplně každý.

27. 2. 2024

Jakmile jde o tyhle malé kulaté blešky, je povoleno téměř všechno. Nějaká zásadní pravidla pro aplikaci puntíků do interiéru neexistují a tak si v pohodě dokáže oživit domácí prostředí i ten, kdo kolem citu pro design neprojel ani rychlíkem. Stačí jen trošku popustit uzdu fantazii, nebát se barev, zapojit do hry fajn náladu a pak se s puntíky v interiéru dají dělat divy

Pozor na přeplácanost

I když jsou zdobné prvky v podobě puntíků v podstatě neškodné, pár prohřešků, za které bychom se mohli smažit v dekorativním pekle, přece jen existuje. Například taková zběsilá kombinace všeho, co doma najdete a ještě k tomu přiberete lapače prachu po babičce, co jste je vyštrachali na půdě, vám věčný pobyt v kotli zajistí určitě. Budete se smažit hned vedle vynálezce těch svíček ve tvaru andělíčků, které nikdy nikdo nerozbalí a vystavovány jsou zásadně v původním sáčkovém obalu. Na to se můžete rovnou spolehnout. 

Pokud však takovému věčnému pobytu v kotli hanby chcete předejít, jděte na ono kombinování jemně a s lehkostí. Puntíky si klidně kombinujte, jak jen je libo. Ale pořád zůstávejte nohama na zemi a věřte svým očím.

Ty vám hned prozradí, že taková směska červených puntíků, zelených čtverečků a žlutých kytiček není úplně to pravé puntíkové. Jinak se ale není čeho bát a budete-li se držet vzdušnosti, jednoduchosti a propašujete si domů i kousek toho stylu, pak vám puntíky nadělají spoustu parády a odvedou kvalitní službu. 

Puntíkové tipy a inspirace

Na puntíky v interiéru už jsme vás naladili. Než se pro ně ale někam rozběhnete, projděte si v klidu naši inspirativní galerii. Čeká vás v ní spousta užitečných tipů, jak co nejparádněji tyhle kulaťoučké mini a maxi hezounky vytěžit na maximum. 

shutterstock_285998600.jpg

puntíkaté polštářky
Zdroj: 
Shutterstock

Za úplný základ můžeme s klidným svědomím považovat puntíky na polštářích. Ty nemůžou zkazit nikdy nic. Dokonale rozsvítí jakýkoliv prostor, který byl doteď zaházený polštáři jednolitého ražení. Konkrétně v tomhle případě jde o kombinaci světlých tónů, což je pro oči pastvou přímo blahodárnou.

shutterstock_327210566.jpg

puntíky v interiéru
Zdroj: 
Shutterstock

Že už dávno máte puntíkové hrnky na poličce s ostatními hrníčky? Velká chyba. Ani chvilku neváhejte a alou pro ně. Neschovávejte je. Naopak. Vystavte je na odiv. Porozhlédněte se po kuchyni a vyčíhejte místo, kde by se takovéhle hrnky nejlépe vyjímaly. Můžete do nich například i prakticky uložit nějaké kuchyňské potřeby. 

shutterstock_768710488.jpg

puntíkatý dětský pokoj
Zdroj: 
Shutterstock

Dětský pokojík po roztomilých puntících přímo volá. A byť se takové puntíky hodí všude, jak už dobře víme, k pokojíčku sedí asi ze všeho nejlépe. Vytváří hezky roztomilý dojem a vdechnou pokoji přesně ten ráz, který by každé dětské království mělo mít. Zjemňují, rozveselují a v jejich obklopení bude dítko pociťovat i potřebný klid. 

shutterstock_2123340821.jpg

puntíky
Zdroj: 
Shutterstock

Puntíky na stěnách podruhé a zcela jinak. Asi jen málokdo by si tipnul, že velké modré puntíky se hodí také do obývacího pokoje. A přitom tam sedí přímo dokonale. Stačí je pak už jen vhodně zkombinovat s různými polštářky a dekoracemi na stůl, trošku si pohrát s barvami a dál není co řešit. Máte útulno a hotovo. 

shutterstock_304798886.jpg

puntíkaté povlečení
Zdroj: 
Shutterstock

Řadíte se mezi bojivky, které přímo děsí kombinace různých vzorů? Navíc s puntíky k tomu? Strachy stranou. Dalším naším tipem je jasná ukázka toho, že puntíky můžete v pohodě zapracovat i do různorodého aranžmá, jde-li o vzory. Když nebudete moc tlačit na sílu a sladíte pěkně barvy, výsledek bude velmi hřejivý. 

shutterstock_1120770329.jpg

puntíky v ložnici
Zdroj: 
Shutterstock

Úžasná souhra puntíkové korespondence. Pokud potřebujete utvrdit v tom, že puntíky mohou snést dokonce dvě různé části v jednom pokoji, budiž vám to přáno. A to rovnou v plné dávce.

Díky této inspiraci si tak můžete hezky zmapovat, že jemná práce s puntíky je možná i tímto způsobem. Nic se vzájemně neruší ani netluče, ale ladí. 

shutterstock_1737814031.jpg

kombinace vzorů
Zdroj: 
Shutterstock

V hlavní roli opět kombinování. Tentokrát byla sázkou na jistotu varianta pouhých dvou vzorů. Tedy puntíků a čtverců. Když zachováte podobné barvy odlišných vzorů, výsledek se vždycky musí podařit. Tahle variace pak interiéru dodá malinko luxusní, ale zároveň pořád velice teplý dojem. Takový prostor přímo úžasně láká k relaxaci.

shutterstock_1996883645.jpg

puntíkaté prostírání
Zdroj: 
Shutterstock

Až se jaro zeptá, co tematického si hodláte dát na stůl, hned budete vědět. No přece puntíky. A dokonce puntíky různých barev, které dohromady dávají nádherně veselé aranžmá. Takové prostírání stůl oživí a zajistí mu permanentně uklizený ráz. Puntíkové prostírání už pak stačí jen korunovat čerstvými tulipány a nemůže se vám stát, že byste se netěšili domů. 

shutterstock_253108789.jpg

červené prostírání
Zdroj: 
Shutterstock

Milovníci prostírání nepřijdou zkrátka ani v tomto případě. Na rozdíl od předchozí inspirace je červený základ s bílými puntíky milovanou klasikou, která už dlouho patří k oblíbeným topkám. A není se čemu divit. Venkovský styl, který se v takovém prostírání půvabně zrcadlí, je mimořádně silným nosným prvkem útulnosti. 

shutterstock_2137070685.jpg

puntíkatý koberec
Zdroj: 
Shutterstock

Aby nám všechno poctivě sedělo do posledního puntíku, nesmíme samozřejmě zapomenout ani na podlahu. Tam je prostoru k vyřádění se habaděj. Tmavý koberec s puntíkovým vzorem je například do takového pokoje pro velké malé kluky perfektní volbou. Není infantilní, ale zároveň pořád jasně vypovídá o tom, že tento prostor okupuje dětská duše. 

Zdroje:

  • https://www.today.com/home/10-ways-add-polka-dots-your-home-decor-t105283
  • https://www.elledecor.com/design-decorate/room-ideas/advice/a7423/how-to-decorate-with-polka-dots-beyond-the-kids-room/
  • https://www.housedigest.com/940355/how-to-decorate-the-home-with-polka-dots/
  • Příručka interiérového designu, Frida Ramstedt, 2020
  • Arranging Things, Colin King, Sam Cochran, 2023