Jste zde

Šílený trik, kterému se ani nechce věřit: Opravdu funguje čištění sedačky pokličkou od hrnce?

zvednutá poklička Zdroj: Shutterstock
„Už žádné namáhavé drhnutí s agresivní chemií! K vyčištění sedačky stačí obyčejná poklice od hrnce!“ Taky jste tyhle a podobně „šokující“ titulky v posledních měsících zaznamenali napříč mediálním prostorem?

17. 3. 2024

My tedy rozhodně ano. A protože nás zajímalo, v čem tenhle „zázrak“ vlastně spočívá a jak funguje, rozhodli jsme se ho otestovat na vlastní kůži. Nebo spíš textilii. Jak naše testování nakonec dopadlo? 

Pohovka ve středu zájmu 

Pohovka je obvykle alfou a omegou obývacího pokoje. Horlivě na ní diskutujeme, sdílíme zážitky s rodinou nebo přáteli, odpočíváme nebo sledujeme televizní zprávy. Protože je tohle místo dosti frekventované, zaslouží si odpovídající péči a pravidelnou údržbu.

Se zašlými skvrnami si údajně poradí úsměvný trik, který nyní hojně koluje internetem. Sedačku prý vyčistí obyčejná poklice od hrnce. Jak tenhle postup funguje v praxi a opravdu si zaslouží vaši pozornost? Podívali jsme se téhle šílenosti na zoubek.

shutterstock_1059065483.jpg

špinavá sedačka
Zdroj: 
Shutterstock
Zašlé skvrny na sedačce tenhle trik nevyčistí.

Jak na to?

Sedačku vysajte a zbavte veškerých drobků a dalších nečistot. Jako první bude potřeba připravit si žlučové nebo jádrové mýdlo (oblíbený Jelen), větší hrnec nebo kbelík, horkou vodu, utěrku a poklici od hrnce, která by měla být větší, než skvrna, kterou hodláte vyčistit.

V dalším kroku nalijte do hrnce nebo kbelíku horkou vodu. Přidejte nastrouhané mýdlo, důkladně promíchejte a nechte ho rozpustit. Potom si na rovné ploše rozprostřete utěrku nebo hadřík z mikrovlákna, do kterého poklici zabalíte. Rohy látky zavažte okolo rukojeti.

Takto připravenou pokličku namočte do mýdlové vody, nechte okapat a přiložte na zašpiněné místo. Poklici můžete nechat odpočívat zhruba 15 až 25 minut. Roztok by měl maličko vyschnout a po zašlé skvrně by neměly být ani památky.

Přečtěte si také: Jak vyčistit sedačky v autě: Začněte luxem a s čistidlem šetřete

Zbytečná námaha a spousta povyku pro nic

Výše uvedený postup jsme otestovali na vlastní sedačce. Výsledky ovšem nebyly bůhvíjak uspokojivé. Znečištěné místo jsme stejně ještě museli ručně vydrhnout pastou z jedlé sody a následně dočistit roztokem z bílého octa smíchaného ve stejném poměru s vodou. 

Za nás tak nedává použití poklice příliš velký smysl. Podobnou práci totiž odvede i kousek navlhčené látky nebo hadříku, který na pohovku samostatně umístíte. Se zašlými skvrnami si ale bohužel ani tenhle trik neporadí, takže vám nakonec nezbyde nic jiného, než se vrátit k manuálnímu drhnutí.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vycistete-sedacku-poklickou/
  • https://adbz.cz/hobby/sedacku-vycistite-sodou/
  • https://nabytok4you.cz/domaci-cisteni-sedacky-vycistete-si-sedaci-soupravu-pomoci-nekolika-jednoduchych-triku/