Jste zde

Jak na úklid knihovny: Nechte si poradit od guru přes uklízení!

Zdroj: Bigstockphoto
Marie Kondo je koučka přes uklízení a za pořádek v bytech a domech jí vděčí lidé po celém světě. Nastolit totiž řád věcem v bytě je přání snad každého, kdo vždy po čase zjistí, že nic není tam, kde by mělo být.

16. 1. 2022

Jak jistě tušíte, tou nejproblematičtější kategorií je oblečení, o jehož úklidu jsme už psali. Druhou takovou malou zkázou může být pro bydlení přemíra knih. Ač jsou tištěné knihy pro mnoho z nás požehnáním a máme z nich radost, často se stává, že spousta z nich vlastně jen zabírá prostor v malém bytě.

Pak je na místě zapřemýšlet, jestli u nás nejsou jen proto, že nemáme to srdce knihu vyhodit, jednou si ji určitě přečteme, patří k nám, protože jsou z našeho oboru nebo „tenhle skvost v knihovně nesmí chybět“.

Co radí Marie Kondo? Podívejme se společně, jaký systém byste podle ní měli při uklízení a třídění knih vyzkoušet.

bigstock-181242676_1.jpg

brýle položené na knihách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Podle Marie Kondo jsou knížky jen potištěné papíry a není potřeba na nich přehnaně lpět.

Krok první – všechny knihy na zem

Stejně jako u oblečení, i u knih platí, že všechno, o čem budete přemýšlet, musí projít vašima rukama. Nikdy nevytřídíte knihovnu tak, že budete mít knihy seřazené v policích a budete matně vzpomínat na jejich obsah, podle něhož se nakonec rozhodnete. Marie Kondo radí přeskupit všechny knížky, i ty, které už třeba na podlaze jsou. Často před nimi třeba zatleská nebo je pohladí. Její klienti se pak hned snáz rozhodují, které z knih už u nich nemají místo.

Jakmile dáte všechny své knihy a tiskoviny na zem, rozdělte je do čtyř skupin na:

  • obecné (knihy, které čtete jen tak pro radost),
  • praktické (kuchařky, příručky aj.),
  • vizuální (fotografické)
  • a časopisy

Každou knihu (nebo časopis) vezměte do ruky a uvědomte si, zda z ní (z něj) máte radost. Můžete se řídit i pravidlem, které platí při třídění oblečení – kdybyste nyní byli v obchodě, koupili byste si tuto knihu? Lákalo by vás to? Udělala by vám radost? Naopak nikdy nedělejte to, že byste v ní začali listovat a třeba číst první stránky. Tak byste zase nic nevytřídili.

bigstock-192606199_1.jpg

žena s knížkou na hlavě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Úklid by měl podle Marie Kondo vždy začínat na zemi.

Takové to naše „někdy“

Spoustu knih doma máme, protože jsme je dostali, zdědili… A ještě jsme je nečetli. Odkládáme to, nelákají nás, ale ujišťujeme se, že jejich chvíle jednou přijde a my se do nich začteme. Jednou. Někdy. Podle Marie Kondo tohle někdy znamená nikdy.

Zamyslete se nad tím, kterou ze svých knih jste přečetli víckrát než jednou. U náruživých čtenářů to může být i několik desítek knih, ale u většiny „obyčejných smrtelníků“ se vejdeme třeba do pěti kousků. Knihy jsou jen potištěný papír. Na něm jsou uloženy informace, které mají být předávány. Kniha jako taková podle Marie Kondo žádný význam nemá, pokud leží na polici a nikomu neslouží. Nechte si pouze ty, které vás těší už od pohledu. Ty, které na své polici potřebujete, chcete vídat.

bigstock-blue-and-gray-modern-living-ro-159499028.jpg

šedivo modrá knihovna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Knihovna může být designovým skvostem. Nicméně musí být uklizená.

Další skupinka knih, kterou možná doma máte, jsou ty, které jste si koupili nebo je dostali, ale ještě jste je nečetli, případně jste je během čtení odložili a už se k nim nevrátili. Co s nimi? I když nás třeba právě nelákají, vyhodit je je těžší než vyhodit knihy přečtené. Protože co když se z nich stanou další naše oblíbené, které budeme potřebovat mít v knihovně? Kniha, která vás neláká hned, jak ji vidíte, vás pravděpodobně nikdy nezláká a její osud je někde jinde. Zbavte se jí.

Knihy, které dotvářejí váš domov a život

Nakonec jsou tu opravdu i knihy, které k vám neodmyslitelně patří. Takové, které se vám extrémně líbily, jejichž myšlenku jste vzali za svou… Vracíte-li se rok co rok k Malému princi, abyste zklidnili mysl plnou každodenních starostí, rozhodně se ho nezbavujte. Pokud se vám pro změnu stává, že se vám líbí několik myšlenek či obratů z konkrétní knihy, založte si sešit s těmito moudry. Nemusíte kvůli tomu skladovat knihy, zvlášť když by to znamenalo skutečně hodně omezit volný prostor v bytě.

bigstock-retro-living-room-193982737.jpg

retro knihovna černá
Zdroj: 
Bigstockphoto
Knih nemusíte mít mnoho. Nechte si jen ty, které pro vás mají hlubší význam.

Uklízení nemusí být těžké a může vás bavit

Pouštíte se do třídění věcí a do úklidu už předem znechuceni, protože víte, že to samé budete zase brzy muset opakovat? S Marií Kondo už nemusíte. Přistupte k věcem s emocemi, dovolte zůstat jen těm, které vám přinášejí radost. Jen tak si zajistíte pořádek na dlouho, ne-li navždy!

Zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/trendy/magazin/rady-marie-kondo/
  • https://primanapady.cz/clanek-146194-zazracna-technika-uklizeni-podle-marie-kondo
  • https://blog.mall.cz/bydleni/velky-uklid-podle-marie-kondo-promente-domacnost-ve-4-krocich-1387.html
  • https://receptnavztahy.cz/uklid-2-jak-uklidit-jednou-provzdy-podle-marie-kondo/