Jste zde

Jak vyčistit sedačky v autě: Začněte luxem a s čistidlem šetřete

čištění auta Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při koupi nového auta si říkáte, že v něm nebudete jíst, pít slazené nápoje a kouřit. Po měsíci tak nějak přistoupíte na to, že s jídlem a pitím budete opatrní. A nakonec v něm baští i vaše děti a vy hledáte návod, jak vyčistit sedačky.

22. 2. 2021

Čisté a voňavé auto je přitom úplný balzám na duši. Zatímco s koženými sedačkami taková potíž není, protože většina věcí se z nich dá jednoduše vlhkým hadrem setřít (při nejhorším je možné použít benzín – s citem!) a pak už zbývá jen impregnovat, s látkovými sedačkami a potahy je to někdy taková vyšší dívčí. Pro někoho tak může být mnohem příjemnější nechat to jednou za čas na odbornících. Pokud si ale chcete auto vyčistit sami, můžete to zkusit podle našich tipů.

Dejte interiér do pucu krok za krokem

Ze všeho nejdřív z auta vyndejte všechno, co můžete. Nenechávejte v něm žádné zbytečnosti, jako nedopitá pití, plné nákupní tašky nebo dětské sedačky. Celý proces pak bude jednodušší a příjemnější, než kdybyste museli každou půlminutu s něčím pohyblivým manipulovat. Vyndejte i koberečky – pokud máte látkové, vyčistěte je později jako sedačky. Ty gumové stačí opláchnout vodou nebo investovat pár desítek korun do speciálního čisticího prostředku.

bigstock-hand-wearing-rubber-gloves-and-387142216.jpg

čištění sedačky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vyčistit látkové sedačky v autě není jednoduché. A pokud nemáte dost času a trpělivosti, nechte to na odbornících.

Vyluxujte

Než se pustíte do zevrubného čištění, vyluxujte. Nejen podlahy, jak jste asi zvyklí. Nebojte se vzít vysavačem i sedačky. Pokud luxujte v garáži domácím vysavačem, použijte nástavce, abyste se dostali i do rohů a ohybů. Čím víc luxování dáte, tím víc práce si ušetříte. Nikdo totiž nechce při čištění sedaček bojovat se zbytečným množstvím prachu, drobků a kdo ví, čeho ještě.

Připravte si správnou výbavu

Na čištění autosedaček existují speciální přípravky a doporučuje se neužívat ty, které máte běžně doma nebo nějaké ty podomácku vyrobené. Jednak nemusí být na látkové potahy tak účinné a jednak byste jimi mohli látce ještě uškodit. 

bigstock-cropped-image-of-hands-of-car-361209628.jpg

čištění sedaček párou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sedačky v autě můžete účinně vyčistit i párou. Parní čističe se dají za poplatek třeba na den, či dva půjčit.

Abyste nenadělali víc škody než užitku, vyzkoušejte vybraný přípravek nejdřív na kousku látky na nějakém méně viditelném místě. Tak zjistíte, jestli je to opravdu to pravé ořechové. 

Potřebovat budete taky několik hadříků z mikrovláken, jemnější kartáč a kbelík s vodou. 

Čistěte opatrně, ale efektivně

Znáte heslo „co je mokré, to je čisté“? V tomhle případě to rozhodně neplatí. Čisticí prostředek na potahy nanášejte v malém množství. Není totiž účelem promáchat celé sedačky skrz na skrz. To by jim skutečně neprospělo – začala by se v nich tvořit plíseň a brzy by pořádně páchly. Používejte tedy málo prostředku a čistěte sedačky po malých úsecích. 

Zároveň buďte opatrní u švů a v záhybech – tam je látka logicky o něco tenčí a lehce byste ji mohli protrhnout. 

Po čištění znovu přejeďte sedačky vysavačem. Tak z nich vytáhnete přebytečnou vlhkost. Zbytek budete muset vyvětrat – nechte proto otevřená okna nebo dveře. Na sídlišti se to nerealizuje zrovna snadno, proto je lepší zajet si s autem na chatu nebo ke kamarádovi. Ani v garáži to totiž není úplně ono. Chce to čerstvý vzduch a jeho proudění.

Sedačkami nekončete

Vypucované sedačky jsou fajn, ale když už jste se rozhodli gruntovat, byla by škoda nespojit to taky s vyčištěním ostatních látkových částí auta – vypulírovat můžete i opěrky hlavy, strop a stěny, zkrátka všechno látkové. I koberečky.