Jste zde

Sbohem, drahá kosmetiko! Na ekzém, jizvy i těhotenské bříško použijte vepřové sádlo

sádlo na vařečce Zdroj: Shutterstock
Nad vepřovým sádlem jeden utírá slinu a druhý ohrnuje nos. Pokud vám nechutná, ještě to není důvod nad ním lámat hůl. Využít se totiž dá i při péči o tělo. A prospěje vám stejně dobře, ne-li ještě líp než předražená kosmetika.

28. 1. 2023

Naše babičky dobře věděly, že vepřové sádlo je při vnějším použití nesmírně prospěšné. Moderní kosmetika, která by mohla konkurovat lecjakému chemickému koktejlu, nebo některá „přírodní“ kosmetika, jež má k přírodě daleko asi jako my Aljašku, se může dostat v nemilost – už jen proto, že se obecně jako lidstvo v poslední době rádi vracíme k přírodě.

K prasátkům máme zatraceně blízko

S vepři toho máme dost společného. Jen si vezměte injekce kolagenu na bolavé nebo přetížené klouby – ten je z vepřů. Vepřové sádlo je na tom dost podobně, jednoduše se svou strukturou velmi podobné lidskému kožnímu tuku. Navíc je opravdu přírodní, báječně vstřebatelné a bez parfemace, která taky dokáže pěkně podráždit.

shutterstock_2140439413.jpg

sádlo s olejem
Zdroj: 
Shutterstock
Sádlo můžete používat buď čisté, nebo ho při přípravě kosmetiky smíchat i s dalšími ingrediencemi.

K čemu se sádlo hodí

Než se hecnete, že skousnete typický zápach sádla, zjistěte, jestli ho vůbec oceníte. Díky mastnotě, kterou se vyznačuje, se hodí hlavně k péči o velmi suchou pokožku a ocení ho i ti, kteří trpí na ekzém. Vepřové sádlo dokáže pokožku krásně promastit, zjemnit, zklidnit, zregenerovat a taky jí přidá na vláčnosti. 

Kromě lidí, kteří si „užívají“ to své s ekzémem, ho ocení ženy k péči o těhotenské bříško. Doporučit ho můžeme i k mazání poúrazových a pooperačních jizev, kterými se zrovna nechcete chlubit, k boji s lupénkou a k léčbě popálené pokožky. Skvělým parťákem je pro popraskanou pokožku na rukou a nohou. 

shutterstock_2100985726.jpg

sádlo v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Sádlo uložte do ledničky, tam vydrží dlouho.

Jak sádlo místo kosmetiky využít

Pokud nemáte domácí sádlo, jednoduše si kupte to v kostce. Doma ho nakrájejte na kostičky 1 x 1 centimetr, dejte je do varného skla a přiklopte ho. V mikrovlnce ho vyškvaříte zhruba za 8–10 minut při nejvyšším výkonu. 

Jakmile se začnou dělat zlatavé škvarky, sádlo důkladně promíchejte a pak ho vraťte ještě na 5 minut do mikrovlnky. Když uplyne čas, vyjměte znovuvytvořené škvarky a čisté sádlo dejte do uzavíratelné nádoby. Skladujte ho v lednici a používejte podle potřeby. Nezapomeňte, že sádlo, které budete chtít využívat místo kosmetiky, se nesolí.

A mimochodem – když na něj dostanete chuť, klidně si ho namažte na chleba!  

Sádlo pomáhá i s dýcháním a impregnací bot

Nejen vepřové sádlo, ale třeba i to husí může výrazně ulevit při dýchacích obtížích, nachlazení a průduškovém onemocnění. Stačí namočit látku do teplého sádla a přiložit ji na hrudník. 

A pokud vám náhodou během zimy dojde impregnace, nebojte se promazat sádlem i svoje boty. Jakmile vyjdete do mokra, uvidíte, že to byl dobrý nápad!

Použité zdroje:

  • https://www.reznictvijanus.cz/proc-sadlo/a-4/
  • https://styl.instory.cz/4346-kaslete-na-drahe-kremy-stejnou-sluzbu-vam-udela-obycejne-sadlo.html
  • https://www.zdrave.cz/plet/veprove-sadlo-krem-nasich-prababicek/